Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda zmäkčuje svoje rozpočtové ciele

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 15.08.2013

Budúcoročný deficit verejnej správy by podľa prvého návrhu rozpočtu mal dosiahnuť 2,9 % hrubého domáceho produktu. Pôvodne sa pritom plánovalo schodok stlačiť na 2,4 % výkonu ekonomiky.
Vláda zmäkčuje svoje rozpočtové ciele
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovensko zmäkčuje svoje konsolidačné plány. Vyplýva to z prvého návrhu rozpočtu verejnej správy, ktorý v stredu zverejnil rezort financií.

Podľa tohto materiálu si totiž vláda dáva za cieľ v budúcom roku dosiahnuť deficit na úrovni 2,9 % hrubého domáceho produktu, kým ešte tohtoročný rozpočet predpokladá v budúcom roku zníženie schodku na 2,4 % výkonu ekonomiky. Podobne je to aj v roku 2015, pre ktorý sa cieľ schodku posúva z 1,9 % na 2,57 % hrubého domáceho produktu. Pre rok 2016 sa v novom rozpočte počíta s deficitom verejných financií na úrovni 1,5 % výkonu hospodárstva.

Vláda pritom v nových plánoch vychádza z iniciatívy Európskej komisie, podľa ktorej taká striktná konsolidácia, s akou sa pôvodne počítalo v Európe, môže škodiť hospodárskemu rastu. "Slovenská republika víta iniciatívu Európskej komisie, ktorou sa po splnení určitých podmienok umožňuje upraviť konsolidačné úsilie s cieľom zamedziť negatívnemu vplyvu na ekonomickú aktivitu a hospodársky rast,“ píše sa v návrhu rozpočtu. Komisia zvoľnenie podmienok podmieňuje napríklad tým, že ekonomika krajiny musí byť hlboko pod svojím potenciálom, deficit nie je vyšší ako 3 % hrubého domáceho produktu a je dodržané pravidlo verejného dlhu.

Stanovená odchýlka od pôvodných plánov pritom musí byť spojená s národnými výdavkami na spolufinancovanie z fondov Európskej únie, na projekty, ktoré pozitívne ovplyvnia aj rozpočet. "V návrhu rozpočtu verejnej správy, v ktorom je na rok 2014 cielený deficit na úrovni 2,9 % hrubého domáceho produktu, sú už zapracované výdavky spĺňajúce túto podmienku v celkovej výške 480 mil. eur,“ konštatuje v návrhu rozpočtu rezort financií.

Aj takáto miernejšia konsolidácia si však vyžiada dodatočné konsolidačné opatrenia. Rezort financií zatiaľ predložil návrh, v ktorom dodatočné opatrenia ešte nie sú zapracované. Bez nich by napríklad budúcoročný deficit stúpol na vyše 3,8 % a v roku 2015 by sa dostal na takmer 4 % hrubého domáceho produktu. Pre budúci rok je tak na dosiahnutie cieleného schodku potrebné nájsť opatrenia za vyše 700 mil. eur, pre rok 2015 za takmer 1,1 mld. eur a pre rok 2016 za vyše 1,5 mld. eur.

Najväčšiu sumu z dodatočných konsolidačných opatrení by podľa rezortu financií v budúcom roku mohlo pokryť zefektívnenie činnosti verejnej správy, a to až takmer 415 mil. eur. Rezort financií tiež očakáva, že sa mu podarí získať ďalších 150 mil. eur zefektívnením výberu daní, vyše osem mil. eur by sa dalo ušetriť zmrazením platov ústavných činiteľov a 20 mil. eur by sa dalo získať aj predajom nepotrebného majetku.

Samotný štátny rozpočet, ktorý tvorí podstatnú časť rozpočtu verejnej správy, počíta vo svojej prvotnej verzii v budúcom roku s príjmami 13,223 mld. eur a výdavkami 16,876 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu sa tak rozpočtuje vo výške 3,653 mld. eur
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Na základe týchto skúseností sa vyvinul nový systém trénovania, ktorý sa v dnešnej dobe objavuje ako dvojfázový alebo trojfázový a jeho využitie je prakticky vo...
pred 6 rokmi
Filmovými bonbónikmi nabitý program ponúka divákom na Slovensku a v Čechách od 14. do 18. januára festival SCANDI - prvý ročník s ucelenou koncepciou tých najlepších filmov z Dánska, Švédska, Nórska, Fínska a Islandu.
pred 10 rokmi
Mysteriózne, dokonale Lynchovské, absurdné, dramatické, aj vtipné zároveň...
pred 9 rokmi
Český režisér a scenárista Zdeněk Troška chystá pokračovanie komédie Doktor od Jezera hrochů (2010), ktorá vznikla na motívy knihy Miloslava Švandrlíka.
pred 4 rokmi
Návrat na pódiá a nový singel
pred 8 rokmi
Album prináša 14 skladieb, ktoré ako celok pôsobia neuveriteľne sviežo. Noi je nahrávka, akú by som očakával možno od o generáciu mladšieho Tiziana Ferra a v prípade Erosa Ramazzottiho tak ide o obrovské prekvapenie.
pred 7 rokmi
Bratislavská skupina Le PAYACO vydáva výberový album! Presne dnes vychádza výberovka s názvom JUKEBOX, ktorá obsahuje 17 skladieb!
pred 14 rokmi
Volvo C70 a jeho tvrdá a náročná skúška počas pánskej jazdy k moru. Aj keď v našej zemepisnej šírke sa na dlhé leto zvyčajne nemôžeme sťažovať, posledné roky ako keby nás chceli presvedčiť o opaku. Krátke a suché zimy, dlhé a taktiež suché letá akoby