Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda schválila financie na modernizáciu štadiónov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 28.02.2013

Zo štátneho rozpočtu pôjde ročne na rekonštrukciu, modernizáciu a budovanie štadiónov 4,5 milióna eur.
Vláda schválila financie na modernizáciu štadiónov
Zdroj obrázku: Internet
 

Na dnešnom rokovaní vlády sa ministri zaoberali aj financovaním rekonštrukcie, modernizácie a budovania ligových futbalových štadiónov na roky 2013 - 2022.

Predkladateľom materiálu s rovnakým názvom bol minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič. Vláda materiál schválila a uložila podpredsedovi vlády a ministrovi financií Petrovi Kažimírovi zabezpečiť v štátnom rozpočte finančné prostriedky 4,5 milióna eur ročne na modernizáciu, a to každoročne do 31. marca až do roku 2022. Tento projekt sa však netýka výstavby Národného futbalového štadióna, o ktorom sa už niekoľko rokov hovorí.

Podľa predkladacej správy futbalové štadióny majú slúžiť verejnosti a je vo verejnom záujme, aby poskytovali ich návštevníkom komfort, pohodlie, služby, ale predovšetkým zaručovali bezpečnosť. Vzhľadom na súčasný technický stav štadiónov na Slovensku sa ukazuje ako nevyhnutnosť dobudovanie infraštruktúry slovenských ligových futbalových arén na takej úrovni, aby spĺňali všetky tieto atribúty, ďalej podmienky Klubového licenčného systému pre súťaže Európskej futbalovej únie (UEFA), smernice UEFA pre infraštruktúru štadiónov a tiež legislatívne normy Slovenskej republiky, a to najmä s ohľadom na bezpečnosť.

Zámerom predkladaného materiálu je, aby Slovenský futbalový zväz (SFZ) ako najväčšia športová organizácia na Slovensku zastrešil z pozície hlavného garanta financovania rekonštrukcie ligových futbalových štadiónov, a to najmä v krajských mestách a tradičných baštách slovenského futbalu. Na financovaní tohto zámeru sa budú podieľať futbalové kluby maximálne do 10 - 15 % rozpočtu na štadión. Zvyšok finančných prostriedkov bude zo štátneho rozpočtu a od samosprávy v pomere 60:40. Zrekonštruované ligové štadióny bude potom SFZ na stanovenú dobu (15 - 20 rokov) bezodplatne využívať na organizáciu zápasov reprezentačných mužstiev SR vo všetkých vekových kategóriách.

"Ide o 21 slovenských štadiónov, ktoré nebudú slúžiť len futbalu, ale aj na iné účely, či sú to koncerty, alebo rôzne športové podujatia. Budú to v prvom rade štadióny v krajských mestách, štadióny ligových mužstiev a, samozrejme, aj v 'druholigových' mestách. Ministerstvo financií nájde prostriedky na to, aby ročne na tento účel vyčlenilo 4,5 milióna eur. Podľa môjho názoru sa s rekonštrukciami začne na budúci rok. Malo by to byť tak, že prioritne dostanú peniaze v mestách, ktoré majú potenciál hrať v európskych pohárových súťažiach. Chceme, aby sa naše štadióny podobali tým v Európskej únii, napríklad v Nemecku. Ja osobne by som do športu investoval stále viac a viac, pretože to sa vracia," povedal splnomocnenec vlády pre mládež a šport Dušan Galis.

Minister financií SR Peter Kažimír prezradil, že idea projektu vznikla na pôde Slovenského futbalového zväzu. Modernizácia štadiónov by mala priniesť zvýšenie zamestnanosti, Kažimír si želá, aby sa na projekte zúčastnili predovšetkým slovenské firmy. "Verím, že sa účasti na projekte nezmocnia veľké nadnárodné spoločnosti. Mali by sme skôr pomôcť remeselníkom. Rekonštrukcie si vyžiadajú malé remeselnícke práce, práce s kovom či stavebníctvo. Práve tieto sektory teraz potrebujú pomoc," uviedol dnes šéf rezortu financií.

"Za ostatných pätnásť až dvadsať rokov štát, súkromníci ani zväzy nedali do infraštruktúry veľa peňazí. Dúfam, že verejnosť ocení, že by sa to malo sústrediť najmä mimo hlavné mesto," povedal Kažimír. Výdavky na skvalitnenie infraštruktúry futbalových štadiónov bude vláda hľadať aj vo vlastných radoch. Podľa Kažimírových slov chce získať ušetrené peniaze z financií na školenia a sympóziá a takisto zo zníženia cestovných nákladov viacerých štátnych inštitúcií. "Celý projekt bude mať v rukách SFZ a viem, že ten podpísal zmluvu aj so ZMOS-om. Žiadny štadión nie je predmetom priamej podpory vlády, projekt je len vecou nášho zmluvného vzťahu so Slovenským futbalovým zväzom," uviedol ďalej minister, ktorý musí na desaťročný projekt nájsť 4,5 milióna eur ročne.

Súčasťou rokovania vlády nebola podpora projektu výstavby Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave. Vláda má záujem na tom, aby bola výstavba NFŠ financovaná zo súkromných zdrojov. "Zdôrazňujem, že nejde o žiadny luxus. Pôjde o modelové typy štadiónov, ktoré v dvoch prípadoch budú spĺňať podmienky UEFA, aby sa tam mohli organizovať medzištátne zápasy," dodal Peter Kažimír. Minister financií SR hovoril o štadióne v Žiline, ktorý trápi najmä okolie a parkovacie plochy v jeho blízkosti a o Štadióne Antona Malatinského v Trnave, ktorého rekonštrukcia sa začne na jar.

Okrem toho sa na projekte zúčastnia aj štadióny v Košiciach, Prešove, Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici, Dunajskej Strede, Zlatých Moravciach, Ružomberku, Senici a Myjave. Z prostriedkov spomenutého projektu bude SFZ financovať aj výstavbu Národného tréningového centra SFZ v Poprade a zabezpečí aj dobudovanie štadiónov v Leviciach, Prievidzi, Dolnom Kubíne, Topoľčanoch, Piešťanoch, Podbrezovej a Bardejove.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Európska komisia chce softvérového giganta potrestať za to, že európskym spotrebiteľom neumožnila vybrať si v operačnom systéme Windows alternatívny prehliadač internetu.
pred 7 rokmi
McLaren P1 je pripravený brázdiť cesty svojim bezkonkurenčným výkonom.
pred 8 rokmi
Štyridsaťdvaročná speváčka nahradí v šou Jennifer Lopez, ktorá sa chce venovať hereckej kariére.
pred 7 rokmi
Spisovateľke diagnostikovali karcinóm prsníka v októbri 2012.
pred 9 rokmi
Nová Honda Civic poskytuje posádke, chodcom a všetkým účastníkov cestnej premávky maximálnu možnú mieru bezpečnosti.
pred 6 rokmi
Prečítajte si Justinov fascinujúci príbeh a zistite všetko, čo ste chceli vedieť o najväčšej popovej hviezde súčasnosti.
pred 6 rokmi
Je to príbeh otázky dôvery a nevery, čo je veľmi aktuálna téma.
pred 7 rokmi
Cielene sa chodia opíjať aj 15-roční stredoškoláci, zistilo ministerstvo zdravotníctva. S Úradom verejného zdravotníctva robili prieskum u stredoškolákov zameraný na alkohol.