Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda prerokuje zvýšenie poistného policajtov a vojakov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.01.2013

Kabinet sa dnes bude zaoberať aj návrhom nového zákona o ochrane osobných údajov.
Vláda prerokuje zvýšenie poistného policajtov a vojakov
Zdroj obrázku: Internet
 

Policajti a vojaci by si mali od mája odvádzať na výsluhový dôchodok viac. Takisto si budú musieť dlhšie počkať, kým im naň vznikne nárok. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú na dnešné 41. rokovanie vlády predložil podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák. Legislatíva má pomôcť vyriešiť hlavne deficitný stav osobitných účtov, z ktorých sa vyplácajú výsluhové dôchodky.

Policajti a vojaci majú podľa novely odvádzať zo služobných príjmov odvod na výsluhový dôchodok vo výške sedem percent, v súčasnosti je to päť percent. Zároveň má viac odvádzať na výsluhový dôchodok aj služobný úrad, a to 20 percent, namiesto súčasných 17. Nárok na výsluhový dôchodok sa v prípade definitívneho schválenia novely zvýši z doterajších 15 na 25 rokov služby. V prechodnom období však bude tento nárok odstupňovaný. Novelou sa mení aj výmera výsluhového dôchodku a zvyšuje sa aj doba nároku na odchodné na 13 z doterajších piatich rokov. Novela tiež spresňuje mechanizmus poskytovania dávok nemocenského zabezpečenia, mení sa tiež mechanizmus zvyšovania dôchodkov z výsluhového zabezpečenia v nadväznosti na mechanizmus dôchodkových dávok v civilnej sfére a dopĺňajú sa ustanovenia o poskytovaní kúpeľnej starostlivosti.

Ministri majú na stole aj Stratégiu digitalizácie kín v Slovenskej republike, ktorú predložil minister kultúry Marek Maďarič. Rezort kultúry v materiáli zdôrazňuje prínos kín pre kultúru a ekonomiku, a na druhej strane aj potrebu finančnej podpory digitalizácie jednosálových kín. Ministerstvo v materiáli analyzuje súčasný stav digitalizácie kín na Slovensku a hľadá riešenia na digitalizáciu jednosálových kín. Obáva sa, že digitalizácia spôsobí zánik ďalších jednosálových kín. "V roku 2011 návštevnosť kín na Slovensku dosiahla viac ako 3,6 mil. divákov a kiná predstavujú v absolútnych číslach najviac navštevované kultúrne inštitúcie. Digitalizácia kín však vyžaduje značné finančné prostriedky, ktoré je, najmä v prípade jednosálových kín, nemožné zabezpečiť z vlastných zdrojov prevádzkovateľov kín," píše MK SR v návrhu.

Kabinet sa bude zaoberať aj návrhom nového zákona o ochrane osobných údajov z dielne ministerstva spravodlivosti a Úradu na ochranu osobných údajov. Zákon má poskytovať prehľadnejšiu úpravu práv a povinností osôb začlenených do procesu spracúvania osobných údajov. Nový zákon má posilniť aj nezávislé postavenie Úradu na ochranu osobných údajov SR pri výkone dozoru nad ochranou osobných údajov.

Minister zahraničia Miroslav Lajčák na rokovanie vlády predkladá ďalší materiál týkajúci sa prípravy na predsedníctvo SR v EÚ v roku 2016. Časť zamestnancov štátnej správy sa na predsedníctvo bude musieť dôkladne pripraviť. Čakajú ich kurzy angličtiny či francúzštiny, budú sa učiť, ako správne rokovať, zvládať stres a krízové situácie. Šéf našej diplomacie na rokovanie vlády predkladá aj materiál, ktorý informuje o zameraní našej zahraničnej politiky v roku 2013. Jedným z hlavných cieľov diplomacie bude podpora hospodárskeho rozvoja krajiny, získavanie zahraničných investícií a podpora exportu slovenských podnikov.

Vláda by dnes mala na návrh ministra životného prostredia z funkcie odvolať a následne vymenovať viacerých prednostov Obvodných úradov životného prostredia (OÚ ŽP). K 9. januáru vláda z funkcie odvolá prednostu OÚ ŽP Bratislava Patricka Luttera, v Trenčíne Daniela Prekopa, v Nitre Máriu Sýkorovú, v Banskej Bystrici Jozefa Raticu, v Prešove Dušana Vočka a v Košiciach Petra Petrivaldského.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Dwayne Johnson a Kevin Hart sú hviezdami akčnej komédie, v ktorej sa títo dvaja bývalí spolužiaci zo strednej školy po rokoch znovu stretávajú.
pred 10 rokmi
Maximálny výkon a všestrannosť, s tým prichádza nový Renault Mégane R.S. Trophy
pred 9 rokmi
Talk That Talk je moderný a progresívne znajúci album.
pred 7 rokmi
Japonská automobilka Toyota oficiálne predstaví o dva týždeň na Tokyo Motor Show koncepčnú štúdiu dopravného prostriedku budúcnosti.
pred 8 rokmi
Nová aplikácia Vás bude pravidelne a podrobne informovať o všetkých akciách a novinkách, nájde najbližšiu predajňu Lidl a aktuálny leták budete mať stále so sebou!
pred 9 rokmi
Mená interpretov a interpretiek, ktorí predvedú piesne zosnulej hviezdy, zatiaľ nie sú známe.
pred 8 rokmi
Angličan Paul Epworth zvíťazil na stredajšom ceremoniáli Music Producers Guild (MPG) Awards v kategórii Britský producent roka, čo mu automaticky zabezpečilo Brit Award v kategórii Producent roka.
pred 17 rokmi
Ukončením výroby legendárneho modelu Peugeot 205 GTI po úctyhodných 10 rokoch nastalo v ponuke francúzskej automobilky vákum.