Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda prerokuje zvýšenie poistného policajtov a vojakov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.01.2013

Kabinet sa dnes bude zaoberať aj návrhom nového zákona o ochrane osobných údajov.
Vláda prerokuje zvýšenie poistného policajtov a vojakov
Zdroj obrázku: Internet
 

Policajti a vojaci by si mali od mája odvádzať na výsluhový dôchodok viac. Takisto si budú musieť dlhšie počkať, kým im naň vznikne nárok. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú na dnešné 41. rokovanie vlády predložil podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák. Legislatíva má pomôcť vyriešiť hlavne deficitný stav osobitných účtov, z ktorých sa vyplácajú výsluhové dôchodky.

Policajti a vojaci majú podľa novely odvádzať zo služobných príjmov odvod na výsluhový dôchodok vo výške sedem percent, v súčasnosti je to päť percent. Zároveň má viac odvádzať na výsluhový dôchodok aj služobný úrad, a to 20 percent, namiesto súčasných 17. Nárok na výsluhový dôchodok sa v prípade definitívneho schválenia novely zvýši z doterajších 15 na 25 rokov služby. V prechodnom období však bude tento nárok odstupňovaný. Novelou sa mení aj výmera výsluhového dôchodku a zvyšuje sa aj doba nároku na odchodné na 13 z doterajších piatich rokov. Novela tiež spresňuje mechanizmus poskytovania dávok nemocenského zabezpečenia, mení sa tiež mechanizmus zvyšovania dôchodkov z výsluhového zabezpečenia v nadväznosti na mechanizmus dôchodkových dávok v civilnej sfére a dopĺňajú sa ustanovenia o poskytovaní kúpeľnej starostlivosti.

Ministri majú na stole aj Stratégiu digitalizácie kín v Slovenskej republike, ktorú predložil minister kultúry Marek Maďarič. Rezort kultúry v materiáli zdôrazňuje prínos kín pre kultúru a ekonomiku, a na druhej strane aj potrebu finančnej podpory digitalizácie jednosálových kín. Ministerstvo v materiáli analyzuje súčasný stav digitalizácie kín na Slovensku a hľadá riešenia na digitalizáciu jednosálových kín. Obáva sa, že digitalizácia spôsobí zánik ďalších jednosálových kín. "V roku 2011 návštevnosť kín na Slovensku dosiahla viac ako 3,6 mil. divákov a kiná predstavujú v absolútnych číslach najviac navštevované kultúrne inštitúcie. Digitalizácia kín však vyžaduje značné finančné prostriedky, ktoré je, najmä v prípade jednosálových kín, nemožné zabezpečiť z vlastných zdrojov prevádzkovateľov kín," píše MK SR v návrhu.

Kabinet sa bude zaoberať aj návrhom nového zákona o ochrane osobných údajov z dielne ministerstva spravodlivosti a Úradu na ochranu osobných údajov. Zákon má poskytovať prehľadnejšiu úpravu práv a povinností osôb začlenených do procesu spracúvania osobných údajov. Nový zákon má posilniť aj nezávislé postavenie Úradu na ochranu osobných údajov SR pri výkone dozoru nad ochranou osobných údajov.

Minister zahraničia Miroslav Lajčák na rokovanie vlády predkladá ďalší materiál týkajúci sa prípravy na predsedníctvo SR v EÚ v roku 2016. Časť zamestnancov štátnej správy sa na predsedníctvo bude musieť dôkladne pripraviť. Čakajú ich kurzy angličtiny či francúzštiny, budú sa učiť, ako správne rokovať, zvládať stres a krízové situácie. Šéf našej diplomacie na rokovanie vlády predkladá aj materiál, ktorý informuje o zameraní našej zahraničnej politiky v roku 2013. Jedným z hlavných cieľov diplomacie bude podpora hospodárskeho rozvoja krajiny, získavanie zahraničných investícií a podpora exportu slovenských podnikov.

Vláda by dnes mala na návrh ministra životného prostredia z funkcie odvolať a následne vymenovať viacerých prednostov Obvodných úradov životného prostredia (OÚ ŽP). K 9. januáru vláda z funkcie odvolá prednostu OÚ ŽP Bratislava Patricka Luttera, v Trenčíne Daniela Prekopa, v Nitre Máriu Sýkorovú, v Banskej Bystrici Jozefa Raticu, v Prešove Dušana Vočka a v Košiciach Petra Petrivaldského.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Na festivale, ktorý sa bude konať 18. a 19. júla v Novom Meste nad Váhom, vystúpi napríklad V4 European Quintet, Sheila E. či Swingless Jazz Ensemble.
pred 8 rokmi
Slováci skončili na podpriemernej 12. priečke. Najmenej ovocia a zeleniny skonzumujú obyvatelia Islandu
pred 10 rokmi
Tri mesiace sú dostatočný čas na to, aby utíchol humbug okolo festivalu hudobnej piesne Eurosong, aby sa médiá napačmali ostatného víťaza, ktorým sa stala Nemka Lena, aby si Nóri vydýchli, že to majú za sebou, aj napriek najväčšiemu škandálu v celej
pred 9 rokmi
Radosť z jazdy Open Air
pred 7 rokmi
Tím Caterham buď predĺži zmluvu s jedným z dvojice jazdcov Heikki Kovalainen - Vitalij Petrov, ktorí hájili tímové farby v uplynulom ročníku F1, alebo angažuje niekoho z rezervných pilotov.
pred 10 rokmi
V dnešnej dobe prudko stúpa počet alergických reakcií aj na latexovú gumu (používaním gumených latexových rukavíc), alergických reakcií na chlad...
pred 7 rokmi
Fernando Haddad označil výroky šéfa efjednotky Bernieho Ecclestona o vyškrtnutí VC Brazílie z kalendára za nezodpovedné
pred 4 rokmi
Výber najúspešnejších pesničiek speváčky a herečky, ktorá si dokázala úplne podmaniť detské publikum.