Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda prerokuje zmeny zákona o cestnej premávke aj o odpadoch

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.07.2013

Na programe dnešného rokovania vlády je tiež návrh na zabezpečenie predsedníctva SR v Rade Európskej únie v roku 2016, aj správa o tom, ako Slovensko plní opatrenia na odstránenie násilia páchaného na ženách.
Vláda prerokuje zmeny zákona o cestnej premávke aj o odpadoch
Zdroj obrázku: Internet
 

Pokuty za niektoré dopravné priestupky by mali byť nižšie o 16 percent, základná sadzba pokút sa zníži zo 60 na 50 eur. Peniaze vodičom majú ušetriť zmeny v zákone o cestnej premávke, ktorý je jedným z bodov dnešnej 66. schôdze vlády SR.

Nižšie pokuty majú byť za menej závažné priestupky, ako je napríklad prekročenie rýchlosti v obci do 20 km/h alebo mimo obce do 30 km/h. Ďalšou zmenou je zavedenie elektronickej služby, čo v praxi prinesie možnosť zaregistrovať auto aj cez internet.

Pre ľudí by malo byť ľahšie uplatniť si náhradu škody, ktorú im spôsobí vodič auta. Vinníkovi škodovej udalosti by totiž mala pribudnúť od nového roka povinnosť vždy vyhľadať osobu, ktorej poškodil majetok okrem auta a vyplniť s ňou tlačivo o náhrade škody. Zaviesť sa má nová povinnosť aj psychológom a lekárom. Falšovaniu dokladov o psychickej spôsobilosti má zabrániť návrh posielať ich v duplikáte aj priamo na políciu. Novela zákona o cestnej premávke prináša medzi iným i rozšírenie povinnosti nosiť vestu alebo reflexné prvky za zníženej viditeľnosti. Po novom by sa mala táto povinnosť týkať chodcov, ktorí idú po krajnici alebo po okraji cesty aj v obci. Súčasťou legislatívnych zmien je tiež zmiernenie odoberania vodičských oprávnení. Súčasný zákon o cestnej premávke je podľa rezortu vnútra v tomto príliš tvrdý. Dnes totiž platí, že vodičský preukaz vezmú za spôsobenie troch dopravných nehôd počas piatich rokov bez ohľadu na následky nehôd. Po novom by vodičovi mala hroziť strata preukazu len za nehody s následkom na živote alebo zdraví. Nový zákon upravuje tiež parkovanie motocyklov.

Kabinet dnes prerokuje poskytnutie finančnej pomoci obciam, ktoré postihla snehová kalamita, ale i problémy s pitnou vodou a zosuvy pôdy. Ministerstvo vnútra pre ne navrhlo uvoľniť zo štátneho rozpočtu 565 207,86 eura na úhradu výdavkov, ktoré si vyžiadali záchranné práce počas mimoriadnych situácií. Väčšina výdavkov súvisí so snehovými kalamitami, ktoré tento rok postihli nielen severné oblasti - Oravu a Liptov, ale aj obce v južných okresoch Dunajská Streda a

Na dnešnom programe vlády je návrh na organizačné a logistické zabezpečenie nášho predsedníctva v EÚ v roku 2016. V porovnaní so susedným Českom či Poľskom chce Slovensko na predsedníctvo v EÚ minúť menej peňazí. Kým Česi a Poliaci sa počas svojich predsedníctiev rozhodli, že rôzne podujatia spojené s predsedníctvom zorganizujú po celej krajine, aby tak prezentovali svoju kultúru a prírodu, Slovensko túto možnosť odmieta. Väčšinu podujatí, ako sú napríklad návštevy predstaviteľov rôznych európskych inštitúcií, z finančných dôvodov zorganizujeme v Bratislave. Česko aj Poľsko dali za svoje predsedníctvo viac než 100 mil. eur. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák povedal, že to naše nás bude stáť zhruba od 50 do 80 mil. eur.

Zrušenie Recyklačného fondu a z toho vyplývajúce zrušenie povinnosti výrobcov a dovozcov platiť doň príspevok je jednou zo zmien, ktorú má priniesť návrh zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia. Cieľom nového zákona o odpadoch je zníženie množstva odpadov zneškodňovaných skládkovaním, úprava a zameranie sa na predchádzanie vzniku odpadu, snaha minimalizovať negatívne vplyvy odpadu na životné prostredie a zdravie ľudí ako aj zavedenie a uplatňovanie rozšírenej zodpovednosti výrobcov a dovozcov, ktorá by mala byť uplatňovaná aj na komunálnej úrovni. Návrh obsahuje tri zmeny v porovnaní so súčasným stavom v oblasti odpadového hospodárstva. Najväčšou je už spomínaný návrh na zrušenie Recyklačného fondu.

Kabinet sa bude zaoberať aj správou o tom, ako Slovensko plní opatrenia na odstránenie násilia páchaného na ženách. Zo štúdie pre potreby Rady Európy vyplýva, že sa pätina až štvrtina všetkých dospelých žien v Európe aspoň raz v živote bezprostredne stretla s fyzickým násilím. K tomu viac ako jedna z desiatich žien sa stala obeťou sexuálneho násilia. Správa hovorí, že napriek priebežnému plneniu úloh a nespornému posunu v problematike chýba na Slovensku systémový prístup a koordinované zabezpečenie pomoci ženám zažívajúcim násilie. Nedostatky u nás neobchádzajú ani prevenciu, teda predchádzanie násiliu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť (SGPS) sa rozhodla osloviť ženy a dievčatá prostredníctvom projektu Milujeme a plánujeme.
pred 9 rokmi
Sťahovanie sa týka vozidiel vyrobených v rokoch 2003 až 2010 pre možný problém s izoláciou kábla batérie v kufri vozidla.
pred 8 rokmi
Tretia generácia Grand Vitara prekvapuje svojim sviežim dizajnom.
pred 6 rokmi
Suzi Quatro stihla počas svojej kariéry deti aj rockové hity!
pred 8 rokmi
BMW sa snaží o integrovaný prístup, stelesnený novou značkou BMW i, výsledkom ktorého je dosiahnutie rovnováhy medzi potrebami jednotlivca a globálnymi požiadavkami na mobilitu budúcnosti.
pred 7 rokmi
Už druhý inštrumentálny album štúdiového projektu Parma Electronics ponúka osobitý, ale rôznorodý počítačovej pohľad Jindřicha Parmu na elektronickú hudbu dneška.
pred 9 rokmi
Všetky tuky – tuhé a nasýtené živočíšneho pôvodu (tuky v mäse alebo klasické maslo), ale aj margaríny živočíšneho pôvodu, môžeme nahradiť tekutými olejmi.
pred 8 rokmi
Štvorčlenná formácia z Chicaga predstaví v Trenčíne skladby z najnovšieho albumu Oceania (2012), ale tiež výber klasických hitov.