Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda potvrdila, že nesúhlasí s obžalobou prezidenta

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.02.2013

Vláda dnes oficiálne vyjadrila nesúhlasné stanovisko s návrhom skupiny opozičných poslancov, aby parlament podal obžalobu na prezidenta Ivana Gašparoviča.
Vláda potvrdila, že nesúhlasí s obžalobou prezidenta
Zdroj obrázku: Internet
 

Vláda dnes oficiálne vyjadrila nesúhlasné stanovisko s návrhom skupiny opozičných poslancov, aby parlament podal obžalobu na prezidenta Ivana Gašparoviča. Dôvodom navrhovanej obžaloby je podľa jej autorov úmyselné porušenie Ústavy SR, keďže Gašparovič po roku a pol čakania rozhodol o nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.

Kabinet svoje odmietavé stanovisko k poslaneckému návrhu opiera najmä o prvý odsek článku 101 Ústavy SR. V ňom sa uvádza, že prezident reprezentuje Slovenskú republiku navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov. Prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi.

„Podľa názoru vlády Slovenskej republiky je nepochybné, že z Ústavy Slovenskej republiky a konkrétne jej článku 101 ods. 1 jednoznačne vyplýva, že prezident SR je oprávnený konať v súlade s vlastným svedomím a presvedčením,“ argumentuje vláda v odmietavom stanovisku. Ak prezident koná týmto spôsobom a v rozsahu svojich ústavných právomocí, tak podľa názoru vlády svojím postupom neporušuje ústavu.

Vláda upozorňuje, že pri uplatňovaní právomoci menovania do verejnej funkcie so stanovenými podmienkami prezident znáša ústavnú zodpovednosť za to, že tam vymenuje iba takú osobu, ktorá podmienky určené ústavou spĺňa. „Inak povedané, prezident má oprávnenie vykonávať svoje ústavné právomoci a v ich rozsahu rozhodovať,“ uviedol v stanovisku.

Kabinet nespochybňuje, že lehota, v ktorej prezident zvažoval svoje rozhodnutie o Čentéšovi, je iná v porovnaní s inými prípadmi, keď vymenúva a odvoláva osoby navrhnuté inými orgánmi. „Na druhej strane je nepochybné, že v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora nastali aj osobité okolnosti, napríklad bolo doručených viacero podaní na Ústavný súd Slovenskej republiky v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora, pričom takéto okolnosti bežne nenastávajú v prípadoch, keď prezident vymenúva a odvoláva osoby navrhnuté inými príslušnými orgánmi na vymenovanie alebo odvolanie do funkcie,“ argumentuje v svojom stanovisku.

Primeranosť lehoty prezidenta je možné podľa vlády posúdiť výlučne pri zohľadnení všetkých relevantných okolnosti. „Ústava Slovenskej republiky žiadnu lehotu na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky prezidentovi neustanovuje“. Prezidentove dôvody, pre ktoré nevymenoval Čentéša, nemožno podľa vládneho stanoviska považovať za prekročenie právomoci prezidenta.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Na druhom mieste skončila Ella Eyre a hneď za ňou r'n'b speváčka Banks.
pred 8 rokmi
MINI WRC Team uvádza do života nový bezpečnostný štandard: bezpečnostná klietka MINI John Cooper Works WRC je doplnené špeciálnou bočnou konštrukciou.
pred 6 rokmi
Ako hovoria na margo svojho aktuálneho 15. výročia, veľmi dobre si uvedomujú, že udržať stabilnú dlhoročnú kapelu nie je samozrejmosť.
pred 6 rokmi
Nemecká kancelárka vo vyhlásení pre stretnutie predstaviteľov automobilového odvetvia v Berlíne potvrdila zámer podporovať novú technológiu.
pred 4 rokmi
Úspech zaznamenali aj LP z dielne Sufjana Stevensa, Arctic Monkeys či Sama Smitha
pred 3 rokmi
Čítali ste alebo videli úžasného Krstného otca? A odvtedy ste narazili na niečo podobne dobré? Možno nie...až doteraz! Je tu skvelý príbeh ako vystrihnutý z mafiánskeho prostredia, ktorý je rovnako dobrý ako kultový Krstný otec.
pred 7 rokmi
Hyundai HCD-14 Genesis je neprehliadnuteľný vďaka svojmu nezvyčajnému dizajnu.
pred 13 rokmi
Oslava narodenín kráľa rocku.