Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda potvrdila, že nesúhlasí s obžalobou prezidenta

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.02.2013

Vláda dnes oficiálne vyjadrila nesúhlasné stanovisko s návrhom skupiny opozičných poslancov, aby parlament podal obžalobu na prezidenta Ivana Gašparoviča.
Vláda potvrdila, že nesúhlasí s obžalobou prezidenta
Zdroj obrázku: Internet
 

Vláda dnes oficiálne vyjadrila nesúhlasné stanovisko s návrhom skupiny opozičných poslancov, aby parlament podal obžalobu na prezidenta Ivana Gašparoviča. Dôvodom navrhovanej obžaloby je podľa jej autorov úmyselné porušenie Ústavy SR, keďže Gašparovič po roku a pol čakania rozhodol o nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.

Kabinet svoje odmietavé stanovisko k poslaneckému návrhu opiera najmä o prvý odsek článku 101 Ústavy SR. V ňom sa uvádza, že prezident reprezentuje Slovenskú republiku navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov. Prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi.

„Podľa názoru vlády Slovenskej republiky je nepochybné, že z Ústavy Slovenskej republiky a konkrétne jej článku 101 ods. 1 jednoznačne vyplýva, že prezident SR je oprávnený konať v súlade s vlastným svedomím a presvedčením,“ argumentuje vláda v odmietavom stanovisku. Ak prezident koná týmto spôsobom a v rozsahu svojich ústavných právomocí, tak podľa názoru vlády svojím postupom neporušuje ústavu.

Vláda upozorňuje, že pri uplatňovaní právomoci menovania do verejnej funkcie so stanovenými podmienkami prezident znáša ústavnú zodpovednosť za to, že tam vymenuje iba takú osobu, ktorá podmienky určené ústavou spĺňa. „Inak povedané, prezident má oprávnenie vykonávať svoje ústavné právomoci a v ich rozsahu rozhodovať,“ uviedol v stanovisku.

Kabinet nespochybňuje, že lehota, v ktorej prezident zvažoval svoje rozhodnutie o Čentéšovi, je iná v porovnaní s inými prípadmi, keď vymenúva a odvoláva osoby navrhnuté inými orgánmi. „Na druhej strane je nepochybné, že v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora nastali aj osobité okolnosti, napríklad bolo doručených viacero podaní na Ústavný súd Slovenskej republiky v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora, pričom takéto okolnosti bežne nenastávajú v prípadoch, keď prezident vymenúva a odvoláva osoby navrhnuté inými príslušnými orgánmi na vymenovanie alebo odvolanie do funkcie,“ argumentuje v svojom stanovisku.

Primeranosť lehoty prezidenta je možné podľa vlády posúdiť výlučne pri zohľadnení všetkých relevantných okolnosti. „Ústava Slovenskej republiky žiadnu lehotu na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky prezidentovi neustanovuje“. Prezidentove dôvody, pre ktoré nevymenoval Čentéša, nemožno podľa vládneho stanoviska považovať za prekročenie právomoci prezidenta.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 15 rokmi
Joe Satriani patrí do generácie gitaristov, ktorí symbolicky ukončili nadvládu klasických nástrojov ako Fender, Gibson, alebo Rickenbacker.
pred 10 rokmi
Koľko toho musí človek prežiť, a čo sa musí odohrávať v duši človeka,...
pred 6 rokmi
Podľa kritérií úradu by mali operátori do konca roka 2018 pokryť signálom aspoň polovicu obyvateľstva Slovenska.
pred 6 rokmi
Legendárny britský hudobník Eric Clapton tohtoročnú jar privíta novým albumom. Ten nazval netradične Old Sock a vracia sa na nej až do svojho detstva.
pred 6 rokmi
Už o pár dní štartuje prvé predstavenie programu Sedem bez záruky. Populárna talkshow známa z televíznych obrazoviek vyráža 28. januára na turné po Slovensku!
pred 8 rokmi
Nemecký bestsellerista Frank Schätzing umiestnil príbeh do roku 2025. USA ťažia na Mesiaci hélium-3 a vesmírnym výťahom ho dopravujú na Zem...
pred 6 rokmi
Typ, ktorý bol uvedený na trh pred piatimi rokmi, tak prichádza v novej podobe s väčšími rozmermi a prináša prvky a výbavu, ktoré sú bežne u vozidiel o triedu vyššie.
pred 6 rokmi
Volvo postavilo koncepčnú štúdiu, ktorá sa stane magnetom expozície göteborskej automobilky na nadchádzajúcom autosalóne vo Frankfurte na Mohanom (IAA 2013).