Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda ponúka učiteľom zvýšenie o 7,5 percenta

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.12.2012

Kabinet okrem toho učiteľom ponúkol definitívu
Vláda ponúka učiteľom zvýšenie o 7,5 percenta
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Školskí odborári dnes dostali od vlády novú ponuku, ktorá by v konečnom dôsledku znamenala na budúci rok zvýšenie platov zamestnancov školstva v hrubom o 7,5 percenta. Okrem toho kabinet ponúka učiteľom definitívu po odpracovaní 25 rokov v školstve a dovŕšení 55 rokov veku.

Vláda naďalej trvá na navýšení platov o päť percent do tarifných platov pedagogických zamestnancov regionálneho školstva a päť percent pre nepedagogických zamestnancov účelovo určených, povedal po rokovaní odborársky šéf Pavel Ondek. Ďalšie peniaze by sa k nim mali dostať vďaka nariadeniu vlády, ktoré zabezpečí aby z časti normatívu určeného na mzdové prostriedky išlo na platy pedagogických zamestnancov celých 100 percent a nie 90 percent ako doteraz. V hrubom by si tak podľa Ondeka prilepšili o viac 7,5 percenta.

Kabinet okrem toho ponúkol učiteľom, ktorí majú 25 rokov praxe a dovŕšili 55 rokov, definitívu. "Aby sa vytvorili všetky podmienky pre to, aby títo ľudia, ktorí majú dobrú kvalifikáciu, dobré schopnosti a sú pre vzdelávací proces nenahraditeľní, aby mohli až do dôchodku pracovať v školstve," povedal minister.

Školskí odborári musia o vládnej ponuke rozhodnúť na mimoriadnej rade, ktorú plánujú zvolať na stredu dopoludnia. S vládou by následne mali rokovať v stredu podvečer.

Vláda podľa Ondeka prisľúbila, že peniaze ušetrené prepúšťaním učiteľov pôjdu predovšetkým na platy zamestnancov školstva. Minister školstva pripomenul, že priemerne každý rok odchádza zo školstva asi tisíc učiteľov. Kabinet zároveň prisľúbil, že peniaze získané z optimalizácie siete škôl sa použijú na prevádzku ostatných škôl. Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča nepôjde o univerzálne rušenie škôl, budú sa posudzovať jednotlivé školy a brať do úvahy stanoviská zriaďovateľov aj odborárov. Sieť škôl je však podľa neho "zbytočne nabubralá".

"Vláda navrhla, že sa zaručí a zabezpečí finančné prostriedky pre roky 2014 až 2016 do platových taríf tak, aby priemerný plat bol nad úrovňou priemerného platu v národnom hospodárstve," povedal Ondek. Na roky 2014 až 2016 zostáva otvorená otázka požadovaného navýšenia peňazí do školstva každoročne o 0,3 percenta HDP. Vláda to podľa šéfa odborov nevie zaručiť, pretože nevie, aký bude ekonomický vývoj do ďalších rokov. Na štatúte verejného činiteľa podľa Ondeka odborári netrvajú.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


eshop a kamenná predajňa pre Váš krajší domov a...
Predaj a prenájom strojov a náradia

590 000.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 135 m2, ...
161 296.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 97.54 m2, novost...
1 500.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 105 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Ak sa bavíme o tom, že Zucchero odohral špeciálny a hlavne vysnívaný koncert na ďalekej Kube, bolo by hriechom, neponúknuť záznam tohto exkluzívneho vystúpenia aj fanúšikom.
pred 7 rokmi
Táto kompilácia je navyše ukážkou Mukovho fenoménu. Ukážkou toho, ako jeho špecifický hlas napokon dokonale sadol ku mnohým z jeho speváckych kolegov.
pred 6 rokmi
Pieseň She Loves You z dielne legendárnej anglickej formácie priviedla 65-ročného hudobníka k rozhodnutiu stať sa spevákom.
pred 5 rokmi
Keby sa svet krútil v duchu nového albumu Szidi Tobias, absolútne by mi neprekážalo, že je (ako spieva samotná speváčka) hore nohami.
pred 8 rokmi
Na budúcoročnej pesničkovej súťaži Eurovision Song Contest bude Slovensko zastupovať Miro Šmajda, známy z projektu Česko Slovenská SuperStar.
pred 8 rokmi
Na autosalóne v Tokiu predstavila automobilka Subaru okrem typu BRZ aj pretekársku verziu – BRZ GT300.
pred 8 rokmi
Hyperkinetická porucha (ADHD - Attention Deficit Hyperactivity Disorder) alebo porucha pozornosti s hyperaktivitou je najčastejším ochorením psychického vývinu v detstve.
pred 9 rokmi
Podporuje veľký komerčný úspech...