Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda podporila návrh zákona proti šmejdom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.12.2013

Zákon posilňuje kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie voči predajným akciám.
Vláda podporila návrh zákona proti šmejdom
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Vláda nasadzuje do boja proti tzv. šmejdom nový zákon. Budú sa ním regulovať predajné akcie, organizované pod zámienkou tematických podujatí či zájazdov, ktoré bývajú zneužívané v neprospech spotrebiteľov. Zákon presne vymedzuje povinnosti predávajúcich a organizátorov predajných akcií, aby sa zamedzilo využívaniu agresívnych a iných nekalých obchodných praktík predávajúcich na týchto akciách, kde často dochádzalo k zneužívaniu dôvery a slabosti osobitne zraniteľnej skupiny spotrebiteľov, predovšetkým seniorov.

„Na SOI bolo doteraz adresovaných približne 350 podnetov spotrebiteľov proti 25 spoločnostiam. Badať klesajúci trend, najmä pre lepšiu informovanosť verejnosti, čo však nevylučuje potrebu prísnej zákonnej úpravy,“ vysvetlil hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Rezort s nimi prichádza v zákone o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho. Ministerstvo na základe dohody s poslancami Antonom Martvoňom a Otom Brixim (obaja Smer-SD) prevzalo do zákona prakticky celý základ nimi pripravenej a schválenej novely proti šmejdom.

Podľa návrhu zákona bude potrebné 20 dní vopred nahlásiť predajnú akciu vrátane všetkých jej podmienok (prezentovaný sortiment, cena tovarov, identifikácia predávajúcich) Slovenskej obchodnej inšpekcii, ktorá oznámenie zverejní na svojej internetovej stránke. Bez oznámenia a zverejnenia na stránke SOI nebude možné predajnú akciu uskutočniť. Všetky podmienky predajnej akcie musí obsahovať aj pozvánka pre spotrebiteľov. Ak predávajúci alebo organizátor porušia zákon, nemožno so spotrebiteľom platne uzavrieť zmluvu, teda nemôžu od neho nič vymáhať. Lehota pre spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy uzavretej na predajnej akcii sa návrhom predlžuje na 15 pracovných dní. Ak by predávajúci neinformoval spotrebiteľov o práve odstúpiť od zmluvy počas predajnej akcie, spotrebiteľ by mohol kedykoľvek odstúpiť od zmluvy aj po uplynutí 15 pracovných dní. Novou navrhovanou legislatívou sa zavádza zákaz vyberať akékoľvek platby od spotrebiteľa na predajnej akcii. Od spotrebiteľa by bolo možné žiadať úhradu až po uplynutí lehoty na odstúpenie od zmluvy.

Spotrebiteľov podľa navrhovaného zákona nebude možné počas konania predajnej akcie izolovať od ostatných alebo vyvíjať na nich inú formu nátlaku s cieľom ovplyvniť ich nákupné rozhodovanie. Ak je predajná akcia spojená s dopravou na určité miesto (napríklad autobusové zájazdy pre seniorov), musí sa zabezpečiť doprava pre nich späť do miesta nástupu bez ohľadu na to, či uzavrú zmluvu alebo nie.

Všetky navrhované povinnosti majú platiť pre všetky osoby, ktoré konajú v mene a v záujme predávajúceho alebo organizátora, teda nemožno obísť zákon nastrčenými osobami, resp. zmluvami s inými firmami. Nový zákon počíta so zvýšením pokút z 3 333 eur na 16 500 eur.

Kompetencie SOI sa majú výrazné posilniť. V prípade porušení povinností predávajúcim alebo organizátorom predajnej akcie, SOI podá návrh na živnostenský úrad na odobratie živnostenského oprávnenia, a to z dôvodu osobitne závažného porušenia zákonných povinností. Inšpektor bude môcť na mieste zakázať pokračovanie predajnej akcie. SOI bude môcť uložiť všeobecný zákaz konkrétnej firme organizovať predajnú akciu, ak porušuje práva spotrebiteľov. Inšpekcia by informovala verejnosť o prijatých opatreniach proti organizátorom predajných akcií. Väčšina navrhovaných zmien má platiť od apríla 2014, niektoré od júna.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Land Rover predvedie otvorenú verziu Evoque
pred 6 rokmi
Povinnosť používať bezpečnostný pás vo vozidle majú všetci sediaci na takom sedadle, ktoré je ním vybavené, a to nielen vpredu, ale aj na zadných sedadlách.
pred 6 rokmi
Dvojníka 39-ročného herca predstavia vo februári v múzeu Madame Tussauds.
pred 7 rokmi
Začiatkom apríla absolvuje medzinárodná formácia EU4, v ktorej účinkujú významní európsky hudobníci a lídrom je legenda slovenskej jazzovej scény Peter Lipa krátke klubové koncertné turné.
pred 13 rokmi
Peugeot patrí bezpochyby k priekopníkom na poli vývoja malých a cenovo dostupných kabrioletov. Jeho model 206 CC sa stal doslova senzáciou, veď od roku 2000 sa ho dodnes predalo temer 360 000 kusov a niet sa čo diviť, že sa stal najúspešnejším malým
pred 7 rokmi
Za každým pevným bruškom totižto stojí fyzická námaha. Spomedzi množstva cvikov a športov existujú také, ktoré sa zameriavajú špeciálne na oblasť brucha... Chcete ich spoznať?
pred 8 rokmi
Pri aquatic bodyworku sa telo uvoľňuje natoľko, že mizne akákoľvek fyzická nepohoda. Dostanete sa do myšlienkového ticha a pokoja.
pred 6 rokmi
Na najčastejšie otázky pacientov ohľadom infúznej terapie vitamínom C sme sa snažili zodpovedať v nasledujúcom článku.