Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda podporila návrh zákona proti šmejdom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.12.2013

Zákon posilňuje kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie voči predajným akciám.
Vláda podporila návrh zákona proti šmejdom
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Vláda nasadzuje do boja proti tzv. šmejdom nový zákon. Budú sa ním regulovať predajné akcie, organizované pod zámienkou tematických podujatí či zájazdov, ktoré bývajú zneužívané v neprospech spotrebiteľov. Zákon presne vymedzuje povinnosti predávajúcich a organizátorov predajných akcií, aby sa zamedzilo využívaniu agresívnych a iných nekalých obchodných praktík predávajúcich na týchto akciách, kde často dochádzalo k zneužívaniu dôvery a slabosti osobitne zraniteľnej skupiny spotrebiteľov, predovšetkým seniorov.

„Na SOI bolo doteraz adresovaných približne 350 podnetov spotrebiteľov proti 25 spoločnostiam. Badať klesajúci trend, najmä pre lepšiu informovanosť verejnosti, čo však nevylučuje potrebu prísnej zákonnej úpravy,“ vysvetlil hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Rezort s nimi prichádza v zákone o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho. Ministerstvo na základe dohody s poslancami Antonom Martvoňom a Otom Brixim (obaja Smer-SD) prevzalo do zákona prakticky celý základ nimi pripravenej a schválenej novely proti šmejdom.

Podľa návrhu zákona bude potrebné 20 dní vopred nahlásiť predajnú akciu vrátane všetkých jej podmienok (prezentovaný sortiment, cena tovarov, identifikácia predávajúcich) Slovenskej obchodnej inšpekcii, ktorá oznámenie zverejní na svojej internetovej stránke. Bez oznámenia a zverejnenia na stránke SOI nebude možné predajnú akciu uskutočniť. Všetky podmienky predajnej akcie musí obsahovať aj pozvánka pre spotrebiteľov. Ak predávajúci alebo organizátor porušia zákon, nemožno so spotrebiteľom platne uzavrieť zmluvu, teda nemôžu od neho nič vymáhať. Lehota pre spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy uzavretej na predajnej akcii sa návrhom predlžuje na 15 pracovných dní. Ak by predávajúci neinformoval spotrebiteľov o práve odstúpiť od zmluvy počas predajnej akcie, spotrebiteľ by mohol kedykoľvek odstúpiť od zmluvy aj po uplynutí 15 pracovných dní. Novou navrhovanou legislatívou sa zavádza zákaz vyberať akékoľvek platby od spotrebiteľa na predajnej akcii. Od spotrebiteľa by bolo možné žiadať úhradu až po uplynutí lehoty na odstúpenie od zmluvy.

Spotrebiteľov podľa navrhovaného zákona nebude možné počas konania predajnej akcie izolovať od ostatných alebo vyvíjať na nich inú formu nátlaku s cieľom ovplyvniť ich nákupné rozhodovanie. Ak je predajná akcia spojená s dopravou na určité miesto (napríklad autobusové zájazdy pre seniorov), musí sa zabezpečiť doprava pre nich späť do miesta nástupu bez ohľadu na to, či uzavrú zmluvu alebo nie.

Všetky navrhované povinnosti majú platiť pre všetky osoby, ktoré konajú v mene a v záujme predávajúceho alebo organizátora, teda nemožno obísť zákon nastrčenými osobami, resp. zmluvami s inými firmami. Nový zákon počíta so zvýšením pokút z 3 333 eur na 16 500 eur.

Kompetencie SOI sa majú výrazné posilniť. V prípade porušení povinností predávajúcim alebo organizátorom predajnej akcie, SOI podá návrh na živnostenský úrad na odobratie živnostenského oprávnenia, a to z dôvodu osobitne závažného porušenia zákonných povinností. Inšpektor bude môcť na mieste zakázať pokračovanie predajnej akcie. SOI bude môcť uložiť všeobecný zákaz konkrétnej firme organizovať predajnú akciu, ak porušuje práva spotrebiteľov. Inšpekcia by informovala verejnosť o prijatých opatreniach proti organizátorom predajných akcií. Väčšina navrhovaných zmien má platiť od apríla 2014, niektoré od júna.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Výlet do neba je pozoruhodný príbeh jej duchovnej cesty, je rozprávanie o tom, čo prežívala, keď odchádzala zo života do smrti, potom do večného života a napokon sa vrátila späť.
pred 7 rokmi
Slovenskú legendu Richarda Müllera čaká náročná jeseň. Chystá sa nakrúcať klip k skladbe Pichľavá, ktorá je tretím singlom z albumu Ešte.
pred 4 rokmi
Singlu Walk sa darí aj u nás na Slovensku, kde poskočil do prvej dvadsiatky – je na 16. pozícii.
pred 7 rokmi
Len na pár dní priletela Celeste Buckingham domov do Európy a už vhupsla do víru povinností, ktoré so sebou priniesol jej nový singel Never Be You.
pred 8 rokmi
Stefani je frontmankou rockovej formácie No Doubt. Teraz, keď ukončila svoju sólovú kariéru, rozpadnutá kapela sa môže konečne dať zase dokopy.
pred 6 rokmi
Pre dobrý začiatok dňa sú podstatné dve veci : správny pohyb a premýšľanie.
pred 6 rokmi
Google spustil stránku Čo je dobré vedieť, kde v slovenčine ponúka používateľom tipy, rady a informácie ako bezpečne používať internet i ako chrániť svoj počítač a mobil.
pred 8 rokmi
Príbeh filmu, sleduje osudy výnimočne zvedavého mladého reportéra Tintina a jeho verného psieho spoločníka Snowyho.