Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda podporila návrh zákona proti šmejdom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.12.2013

Zákon posilňuje kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie voči predajným akciám.
Vláda podporila návrh zákona proti šmejdom
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Vláda nasadzuje do boja proti tzv. šmejdom nový zákon. Budú sa ním regulovať predajné akcie, organizované pod zámienkou tematických podujatí či zájazdov, ktoré bývajú zneužívané v neprospech spotrebiteľov. Zákon presne vymedzuje povinnosti predávajúcich a organizátorov predajných akcií, aby sa zamedzilo využívaniu agresívnych a iných nekalých obchodných praktík predávajúcich na týchto akciách, kde často dochádzalo k zneužívaniu dôvery a slabosti osobitne zraniteľnej skupiny spotrebiteľov, predovšetkým seniorov.

„Na SOI bolo doteraz adresovaných približne 350 podnetov spotrebiteľov proti 25 spoločnostiam. Badať klesajúci trend, najmä pre lepšiu informovanosť verejnosti, čo však nevylučuje potrebu prísnej zákonnej úpravy,“ vysvetlil hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Rezort s nimi prichádza v zákone o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho. Ministerstvo na základe dohody s poslancami Antonom Martvoňom a Otom Brixim (obaja Smer-SD) prevzalo do zákona prakticky celý základ nimi pripravenej a schválenej novely proti šmejdom.

Podľa návrhu zákona bude potrebné 20 dní vopred nahlásiť predajnú akciu vrátane všetkých jej podmienok (prezentovaný sortiment, cena tovarov, identifikácia predávajúcich) Slovenskej obchodnej inšpekcii, ktorá oznámenie zverejní na svojej internetovej stránke. Bez oznámenia a zverejnenia na stránke SOI nebude možné predajnú akciu uskutočniť. Všetky podmienky predajnej akcie musí obsahovať aj pozvánka pre spotrebiteľov. Ak predávajúci alebo organizátor porušia zákon, nemožno so spotrebiteľom platne uzavrieť zmluvu, teda nemôžu od neho nič vymáhať. Lehota pre spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy uzavretej na predajnej akcii sa návrhom predlžuje na 15 pracovných dní. Ak by predávajúci neinformoval spotrebiteľov o práve odstúpiť od zmluvy počas predajnej akcie, spotrebiteľ by mohol kedykoľvek odstúpiť od zmluvy aj po uplynutí 15 pracovných dní. Novou navrhovanou legislatívou sa zavádza zákaz vyberať akékoľvek platby od spotrebiteľa na predajnej akcii. Od spotrebiteľa by bolo možné žiadať úhradu až po uplynutí lehoty na odstúpenie od zmluvy.

Spotrebiteľov podľa navrhovaného zákona nebude možné počas konania predajnej akcie izolovať od ostatných alebo vyvíjať na nich inú formu nátlaku s cieľom ovplyvniť ich nákupné rozhodovanie. Ak je predajná akcia spojená s dopravou na určité miesto (napríklad autobusové zájazdy pre seniorov), musí sa zabezpečiť doprava pre nich späť do miesta nástupu bez ohľadu na to, či uzavrú zmluvu alebo nie.

Všetky navrhované povinnosti majú platiť pre všetky osoby, ktoré konajú v mene a v záujme predávajúceho alebo organizátora, teda nemožno obísť zákon nastrčenými osobami, resp. zmluvami s inými firmami. Nový zákon počíta so zvýšením pokút z 3 333 eur na 16 500 eur.

Kompetencie SOI sa majú výrazné posilniť. V prípade porušení povinností predávajúcim alebo organizátorom predajnej akcie, SOI podá návrh na živnostenský úrad na odobratie živnostenského oprávnenia, a to z dôvodu osobitne závažného porušenia zákonných povinností. Inšpektor bude môcť na mieste zakázať pokračovanie predajnej akcie. SOI bude môcť uložiť všeobecný zákaz konkrétnej firme organizovať predajnú akciu, ak porušuje práva spotrebiteľov. Inšpekcia by informovala verejnosť o prijatých opatreniach proti organizátorom predajných akcií. Väčšina navrhovaných zmien má platiť od apríla 2014, niektoré od júna.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Národná diaľničná spoločnosť, a.s. by mala v budúcom roku použiť na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest cez Operačný program Doprava vyše 628 mil. eur.
pred 6 rokmi
Skupine Desmod sa podaril slovenský unikát! Vydala dva výberové albumy za sebou! Len pol roka po platinovom CD Javorový album je na svete „Výberovka.“
pred 6 rokmi
Dvojica spolu v máji a júni odohrá celkovo dvadsať koncertov v USA a Kanade.
pred 12 rokmi
Výberová ponuka nápojov po športovom výkone je mnohonásobne väčšia jako počas alebo před športovým výkonom.
pred 8 rokmi
Nemecký režisér Eric Till nakrútil zaujímavý biografický film o slávnom protestantskom kňazovi Martinovi Lutherovi.
pred 7 rokmi
Server.sk pre všetkých pripravil súťaž o lístky na film Lurdy. POZOR! Súťaž je ukončená, výhercov nájdete v pokračovaní.
pred 7 rokmi
Britská vysielacia spoločnosť (BBC) zverejnila zoznam 15 interpretov nominovaných na titul Sound of 2012, ktorý predurčuje najväčšie hudobné hviezdy nasledujúceho roka.
pred 4 rokmi
Všetkým pohodovým návštevníkom prináša Huawei okrem možnosti vyskúšať si aktuálnu vlajkovú loď Huawei P8 aj pohodovú športovú zónu (Sport Zone).