Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda musí nájsť systémové riešenie nevyplácania miezd

Zdroj: SITA, redaktor: pb, pridané: 19.07.2013

Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová na vyhlásenie premiéra Fica, že žiadne systémové úpravy platnej legislatívy nie sú potrebné.
Vláda musí nájsť systémové riešenie nevyplácania miezd
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Systémové opatrenia pre prípad, že zamestnanci nejakej spoločnosti nedostanú niekoľko mesiacov výplatu, očakáva podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová od premiéra a vlády.

Ako uviedla Jurinová, štátna pomoc každému zamestnancovi, ktorý bol neoprávnene ukrátený o mzdu, je chvályhodná. „Zásadne však nesúhlasím s tvrdením predsedu vlády, že zákony sú v poriadku. Slovensko nevyhnutne potrebuje systémové riešenie problému nevyplácania miezd, nie jednorazovú pomoc z rezervy predsedu vlády,“ uviedla Jurinová, ktorá sa dnes stretla s bývalými zamestnancami spoločnosti EVG z Jakloviec na východe Slovenska. Doložila, že len v tomto roku sa vyskytli a boli medializované tri takéto prípady.

Jurinová reagovala na skutočnosť, že predseda vlády Robert Fico dnes informoval, že poskytne zo svojej rezervy 1 660 eur, ktoré umožnia približne 50 bývalým zamestnancom spoločnosti EVG z Jakloviec na východe Slovenska podať návrh na konkurz. Tento krok by mal odblokovať peniaze z garančného fondu Sociálnej poisťovne, ktorý poskytne zamestnancom náhradu mzdy. Ľudia z tejto firmy niekoľko mesiacov nedostávali výplatu a garančný fond im nemohol pomôcť, kým niekto nedá návrh na konkurz.

„Bez systémového riešenia tohto problému však ide zo strany vlády len o ďalšiu záplatu jednej diery, no medzitým môže vzniknúť takýchto dier desať. Musíme nájsť také riešenie, ktoré podobným situáciám predíde," tvrdí Jurinová.

Podľa nej je prípad EVG len ďalším smutným nasledovníkom firiem ako Slotex či Twista, ktoré dokazujú, že slovenská legislatíva a výkon verejnej moci nie sú pripravené riešiť podvodné podnikanie a ochranu záujmov pracujúcich.

Podpredsedníčka NR SR Jurinová už v súvislosti s prípadom Slotex vypracovala správu, ktorá identifikovala najväčšie problémy v postupe verejných orgánov v podobných prípadoch a navrhla opatrenia, ktoré by mohli byť riešením. „Verím, že keďže sa do prípadu vložil aj pán premiér, bude mať aj vláda záujem hľadať skutočné, nie len ad-hoc riešenia," dodáva Jurinová.

Uviedla, že je pripravená podávať legislatívne návrhy už počas najbližšej schôdze parlamentu. „Skutočný zmysel to však bude mať vtedy, ak sa s tým stotožní aj samotná vláda a uvedomí si, že podobne ako razantne vláda postupuje pri vymáhaní daní, rovnako razantná musí byť pri zabezpečení a ochrane práva na mzdu zamestnancov," uzavrela Jurinová.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i mesiacom knihy. Kniha najväčší priateľ človeka od vynálezu kníhtlače patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých.
pred 6 rokmi
Roztomilo prihlúpli krpci sa vracajú do kín. V plnom nasadení a v sprievode svojho „tatka“, polepšeného superzloducha Grua, ktorý začal sekať dobrotu, potom čo mu na krku ostali tri osirelé slečny.
pred 7 rokmi
Na sklonku tohto roka sa vo Viedni naživo predstaví britská speváčka Melanie C, v marci sem zavíta Jason Derülo a mesiac po ňom skupina Nightwish.
pred 7 rokmi
Po tom, čo Austrálčan Mark Webber predĺžil zmluvu v stajni Red Bull Racing, je možné, že partnerom Španiela Fernanda Alonsa v tíme z Maranella bude tak ako doteraz brazílsky pilot Felipe Massa
pred 6 rokmi
Medzi špecifiká letných mesiacov patria najvyššie teploty vzduchu v roku, relatívne nízka vlhkosť vzduchu či častejšia konzumácia epidemiologicky rizikových potravín, ako je napríklad zmrzlina.
pred 11 rokmi
Na našom trhu nie je veľa áut, ktoré by bolo možné zaradiť medzi crossovery, teda krížence, ktoré v sebe spájajú podstatné vlastnosti dvoch áut rozličných tried.
pred 6 rokmi
Pohlavie ich prvého spoločného potomka ani termín pôrodu zatiaľ nie sú známe.
pred 4 rokmi
Hlavu hore, nehrb sa ! Toto je veta, ktorú si určite ako dieťa často počúvali. A možno aj teraz. Tieto slová majú svoje opodstatnenie. Rovný chrbát vplýva na nás nielen fyzicky, ale aj psychicky.