Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda chce kultúre venovať viac pozornosti

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.10.2012

Premiér Robert Fico a minister kultúry Marek Maďarič sa zhodujú v tom, že jedinou cestou ako bojovať proti bulvarizácii médií je zmeniť situáciu v Rozhlase a televízii Slovenska.
Vláda chce kultúre venovať viac pozornosti
Zdroj obrázku: SITA
 

Vláda nemá záujem vnímať rezort kultúry ako okrajový, povedal na dnešnej tlačovej konferencii po kontrolnej návšteve na ministerstve kultúry predseda vlády Robert Fico.

Premiér sa zaujímal najmä o stav v čerpaní financií z európskych fondov na projekty v gescii ministerstva kultúry. Po príchode Mareka Maďariča na Ministerstvo kultúry (MK) bol stav čerpania podľa Fica nulový, hrozilo, že financie prepadnú. MK SR však za posledných šesť mesiacov urobilo taký kus práce, že plán na tento rok počítajúci s čerpaním spolu približne 37 mil eur sa naplní. Pritom podľa Maďariča sa im podarilo vyčerpať už približne 14 miliónov eur. Optimisticky sa vyvíja aj čerpanie európskych fondov na projekt Európske hlavné mesto kultúry 2013, na ktorý je určených približne 67 mil. eur.

Maďarič verí, že sa podarí vyčerpať prostriedky na digitalizáciu kultúrneho dedičstva. O štyri roky by sa minister kultúry rád pochválil rekonštrukciou Slovenskej národnej galérie (SNG), vybojovanou prioritnou osou z operačného programu zameranou priamo na obnovu kultúrnych pamiatok. Na dnešnej tlačovej besede tiež avizoval zásadnú rekodifikáciu autorského práva. Významnou zmenou pre financovanie kultúrnych projektov má byť zákonom zriadený Slovenský kultúrny fond, do ktorého by mali ísť príspevky z prostriedkov získaných z hazardných hier. Meniť sa podľa Maďariča bude aj legislatíva týkajúca sa knižníc, galérií či napríklad osvetovej činnosti.

Minister kultúry a premiér sa venovali aj situácii v médiách, ktorých legislatíva patrí práve pod MK SR. Ako konštatoval Robert Fico, zdieľajú názor, že jedinou cestou ako bojovať proti bulvarizácii médií je zmeniť situáciu v Rozhlase a televízii Slovenska. Situácia, v akej ju prebralo nové vedenie, bola katastrofálna, zhodnotil stav Fico a dodal, že do práce nového vedenia nechce nikto zasahovať.

Kultúra môže byť aj nástrojom zahraničnej politiky, upozornil premiér po kontrolnej návšteve na ministerstve kultúry. Robet Fico podporí spoluprácu ministrov zahraničných vecí a kultúry v reprezentácii Slovenskej republiky vo svete. Ako doplnil Maďarič, posilniť jeden z dôležitých rozmerov kultúry ako formy našej prezentácie v zahraničí a spôsob získavania priateľov, partnerov v zahraničí má pripravovaná stratégia rozvoja kultúry a tiež Rada vlády pre kultúru.

Premiér sa počas návštevy MK SR zaujímal aj o pripravované aktivity v súvislosti s budúcoročnými dôležitými výročiami - 20. výročím vzniku samostatnej Slovenskej republiky a 1 150. výročím príchodu Cyrila a Metoda na územie Slovenska.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Majster Bolek Polívka vystúpi už o týždeň na Slovensku so svojou Manéžou.
pred 5 rokmi
Vyberané materiály, výnimočná kvalita, premyslený dizajn – súčasný luxus má mnoho podôb. Spolu tvoria základ špeciálnej edície „Montblanc pre BMW“
pred 8 rokmi
Strata otca spojí ich sily, ale dokážu prekonať obrovské nástrahy skôr, než bude neskoro?
pred 7 rokmi
Stmieva sa a strach mocnie. Je to iba vietor, čo obchádza ich dom?
pred 9 rokmi
Po piatich rokoch vydáva skupina Konflikt svoj dlho očakávaný album pod názvom „Somnium“ (Sen)!
pred 6 rokmi
Japonský výrobca automobilov bude globálne zvolávať na opravu 6,58 mil. vozidiel.
pred 13 rokmi
Meky Žbirka je legenda. Dokonca taká, že si môže dovoliť experimentovať. A on to aj urobil. Opätovne vydal svoj minuloročný album Dúhy a keďže nie je trochár, pridal k nemu ďalší nosič . Tento raz ide o DVD, plné zaujímavých prekvapení.
pred 10 rokmi
U niektorých ľudí môže príliš mnoho sodíku v kombinácii s ďalšími rizikovými faktormi zvýšiť krvný tlak nad priemernú hranicu.