Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vláda avizuje zvyšovanie veku odchodu do penzie

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 22.05.2012

V budúcnosti by sa mali dôchodky zvyšovať o tzv. dôchodcovskú infláciu.
Vláda avizuje zvyšovanie veku odchodu do penzie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Štátny, priebežne financovaný dôchodkový pilier čaká v budúcnosti posúvanie veku odchodu do dôchodku, zvyšovanie dôchodkov o dôchodcovskú infláciu a posilnenie solidarity. Na okrúhlom stole o druhom dôchodkovom pilieri to uviedol štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Jozef Burian.

Vek odchodu do dôchodku by sa mal podľa neho upravovať podľa toho, ako sa bude zvyšovať priemerný vek dožitia. Takáto zmena by podľa Buriana mala nastať po roku 2016, teda v novom volebnom období.

V najbližších rokoch sa majú dôchodky podľa štátneho tajomníka rezortu práce a sociálnych vecí zvyšovať o rovnakú pevnú sumu. Má ísť však len o dočasné opatrenie, ktoré sa bude zrejme uplatňovať len v súčasnom volebnom období. V budúcnosti by sa malo podľa Buriana prejsť na tzv. dôchodcovskú infláciu. V súčasnosti sa pritom dôchodky zvyšujú z polovice podľa rastu priemernej mzdy a z druhej polovice podľa inflácie. K zvyšovaniu penzií o dôchodcovskú infláciu by sa malo podľa neho dospieť tak, že sa bude pri stanovovaní percenta zvyšovania dôchodkov postupne znižovať váha rastu priemerných miezd a postupne zvyšovať váha inflácie.
 
Ministerstvo práce tiež plánuje posilniť solidaritu v priebežnom pilieri. Kým v súčasnosti sa redukujú dôchodkové nároky tých ľudí, ktorí počas života zarábajú viac ako 1,25-násobok priemernej mzdy na Slovensku, v budúcnosti by sa to podľa Buriana mohlo týkať všetkých, ktorých zárobky sú nad úrovňou priemernej mzdy na Slovensku. Súčasné nastavenie prvého piliera totiž považuje za príliš zásluhové. "Solidarita v prvom pilieri musí byť väčšia," povedal. Pre nadpriemerne zarábajúcich by to znamenalo, že ich priznané dôchodky budú v budúcnosti nižšie, ako by boli tie, ktoré by im Sociálna poisťovňa priznala podľa súčasného nastavenia systému.

"Som veľmi rád, že nová vláda chce pokračovať presne v reformách prvého piliera, ktoré sme pripravili my," reagoval bývalý minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku vzhľadom na predlžovanie veku dožitia považuje za politicky priechodné. "Dĺžka obdobia poberania dôchodkov sa tak nezmení," upozornil. Podporuje tiež to, aby sa penzie zvyšovali o pevnú sumu. Za najväčšie prekvapenie označil to, že vláda chce postupne upustiť od súčasného modelu zvyšovania dôchodkov v závislosti od rastu priemernej mzdy a inflácie a prejsť na rast penzií o dôchodcovskú infláciu. Exminister súhlasí tiež s tým, že v štátnom dôchodkovom systéme by sa mala posilniť solidarita. Redukovanie dôchodkových nárokov len tých osôb, ktorí zarábajú viac ako 1,25-násobok priemernej mzdy, považuje Mihál za nadštandardné nastavenie. Odporúča, aby sa budúce dôchodky v záujme solidarity znižovali už u tých osôb, ktorých hrubý príjem je vyšší ako priemerná mzda na Slovensku.

Bývalá vláda Ivety Radičovej v auguste minulého roka schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý mal priniesť zvyšovanie dôchodkového veku, zmeny vo valorizácii dôchodkov, ako aj posilnenie solidarity v priebežnom systéme. Tieto zmeny však bývalý parlament pre pád vlády nestihol schváliť. V rokoch 2013 až 2016 sa mali dôchodky zvyšovať o rovnakú pevnú sumu. Tá mala závisieť od dôchodcovskej inflácie a priemerného starobného dôchodku. Od roku 2017 sa mali penzie upravovať smerom nahor podľa dôchodcovskej inflácie, teda percentuálne.

Ďalšie zmeny mali nastať v prvom, priebežnom dôchodkovom pilieri od roku 2016. Dôchodkový vek sa mal automaticky upravovať vzhľadom na vývoj priemernej strednej dĺžky života v dôchodkovom veku. Od roku 2016 sa mal okrem toho zmeniť výpočet priznaných dôchodkov. Do v súčasnosti platného vzorca na výpočet dôchodkovej hodnoty, od ktorej závisí výška dôchodku, sa mala vložiť nová veličina závislá od dynamiky medziročnej zmeny dôchodkového veku. Jedným z opatrení od roku 2016 malo byť oslabenie zásluhovosti a posilnenie solidarity v prvom pilieri.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Uplynulo desať rokov od okamžiku, keď Dr. Hannibal Lecter zmizol z dohľadu a agentka FBI Clarice Starlingová sa s ním rozprávala v prísne stráženej nemocnici pre nebezpečných chorobomyseľných zločincov...
pred 10 rokmi
Britské duo Pet Shop Boys sa čas od času pustí do veľmi odvážneho a pre nich trošku netypického projektu. Tým najnovším je hudba pre baletné predstavenie.
pred 6 rokmi
Skladba s názvom Líščie údolie sa nachádza na albume Mukatada Iba láska, ktorý vyšiel koncom minulého roka.
pred 7 rokmi
Artróza je choroba stavovcov. Je to degeneratívne ochorenie, veľmi bolestivé a spôsobuje stratu pohyblivosti.
pred 9 rokmi
Britského herca Daniela Radcliffea ocenil týždenník Entertainment Weekly titulom Zabávač roka.
pred 10 rokmi
Remixový album výbornej speváčky bol akýmsi medzníkom medzi radovým albumom s rovnakým názvom a výberom najväčších hitov...
pred 8 rokmi
Patrika Nemeca túto sezónu môžete vidieť v seriáli Volswaghen Castrol Cup. Na to, že vo vozidle Lamborghini GT3 sedel prvý krát, dosiahol veľmi dobré časy.