Zároveň vládu vyzývajú, aby záväzok splnila a zaistila dostupné antikoncepčné prostriedky pre všetky ženy na Slovensku.
Zdroj obrázku: SXC/free
Mimovládne organizácie vítajú záväzok vlády SR pred Radou OSN pre ľudské práva, že rozšíri dostupnosť modernej antikoncepcie pre všetky ženy.
Agentúru SITA o tom informovala
Ľubica Trubíniová z organizácie Občan, demokracia a zodpovednosť. Úlohou Rady OSN pre ľudské práva je pravidelné posudzovanie dodržiavania medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov v členských štátoch OSN.
Mimovládne organizácie Centrum pre reprodukčné práva, Občan, demokracia a zodpovednosť a Možnosť voľby už predtým zaslali rade list, v ktorom poukazujú na porušovanie ľudských práv žien a dospievajúcich dievčat na Slovensku. Dôvodom je nedostupnosť celej škály služieb reprodukčnej zdravotnej starostlivosti, vrátane prístupu k bezpečne vykonaným interrupciám, antikoncepčným prostriedkom a informáciám o nich ako aj prístupu k sexuálnej výchove a vzdelávaniu. Podľa organizácií ceny antikoncepčných prostriedkov a fakt, že nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia spôsobujú, že antikoncepcia pre mnohé ženy zostáva nedostupnou.
"Bez ohľadu na svoj vek alebo socioekonomické postavenie majú ženy právo zvoliť si takú antikoncepčnú metódu, ktorá pre ne funguje najlepšie," vyhlásila
Adriana Lamačková z Centra pre reprodukčné práva.
"Obraciame sa týmto na vládu, aby svoj záväzok týkajúci sa základných reprodukčných práv žien splnila a aby naďalej pokračovala v úsilí zabezpečiť dostupnosť celej škály základných služieb reprodukčnej zdravotnej starostlivosti pre všetky ženy," dodala.
Podľa organizácií obmedzená dostupnosť hormonálnej antikoncepcie spôsobuje, že ju využíva len 18 percent žien v reprodukčnom veku.
"Preplácanie moderných antikoncepčných prostriedkov z iných zdravotných dôvodov ako prevencia otehotnenia nerieši nedostupnosť modernej antikoncepcie u ženy, ktorá ju potrebuje preto, že nechce otehotnieť," povedala
Jana Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.
"Apelujeme na vládu, aby prijala okamžité opatrenia na zabezpečenie dostupnosti moderných antikoncepčných prostriedkov všetkým ženám, a to nielen v teoretickej rovine, ale aj v praxi."
V roku 2011 bol na Slovensku prijatý legislatívny zákaz úhrady antikoncepcie z verejného zdravotného poistenia. Ten explicitne zakazuje uhrádzať antikoncepčné prostriedky na základe verejného zdravotného poistenia, ak sa používajú výlučne na prevenciu neželaného otehotnenia. Antikoncepcia môže byť hradená len v individuálnych prípadoch, ak by ju žena potrebovala na liečenie určitého zdravotného problému. V roku 2012 Výbor pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva OSN vyzval Slovensko, aby rozšírilo úhradu z verejného zdravotného poistenia na služby sexuálneho a reprodukčného zdravia, vrátane moderných antikoncepčných prostriedkov. Teraz podobný krok urobila aj Rada OSN pre ľudské práva.