Svetový deň vojnových veteránov.
Zdroj obrázku: SXC/free
11. novembra si pripomíname hrdinstvo ľudí, ktorí padli na bojiskách svetových vojen za slobodu a mier. Vojnové hrôzy zostali tak hlboko vryté do podvedomia ľudí, že po jej skončení bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov.
11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte zaznela posledná salva pri podpise prímeria v Compiégne vo Francúzsku, ktorým sa skončila prvá svetová vojna. Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich vojen trvalo toto ozbrojené stretnutie nepretržite viac než štyri roky. Straty na ľudských životoch, ktoré si táto „Veľká vojna“ vyžiadala, nemali dovtedy obdobu v celých ľudských dejinách. Zo 65 miliónov vojakov mobilizovaných všetkými bojujúcimi štátmi ich bolo 8 miliónov zabitých a ďalších 21 miliónov zranených, alebo doživotne zmrzačených. Hrôzy a útrapy z tejto vojny zostali tak hlboko vryté do vedomia jej účastníkov, že bezprostredne na to ako vojna skončila, bol
11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov.
Deň vojnových veteránov si svet pripomína v deň výročia ukončenia 1. svetovej vojny. Prímerie po štvorročnom krvavom konflikte bolo podpísané 11. novembra 1918 v Compiégne vo Francúzsku. V niektorých krajinách nazývajú Deň vojnových veteránov aj ako Deň červených makov. V roku 1920 totiž prijali vojnoví veteráni kvet červeného maku za symbol spomienky na vojnové hrôzy.
Pri príležitosti
Dňa vojnových veteránov budú vojaci v utorok od 11.00 h v Bratislave, v Žiline, v Trenčíne a v Prešove rozdávať ľuďom informačné letáky a kvety divého maku, ako symbol tohto dňa.
V spolupráci s
filmovy.sk máme pre nadšencov
vojnovej tematiky dobrú správu. Ak si v tento deň objednáte akékoľvek tituly s vojnovou tematikou
nad 10 EUR,
21.11.2014 vyžrebujeme jedného z Vás, ktorý sa poteší peknému knižnému balíčku od
knizny.sk