Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Viac ako 23-tisíc ľudí podporilo školskú petíciu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.01.2013

Organizátori petície za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva chcú, aby sa poslanci opäť zaoberali situáciou v školstve a zmenili likvidačné školské zákony.
Viac ako 23-tisíc ľudí podporilo školskú petíciu
Zdroj obrázku: Internet
 

Už viac ako 23-tisíc ľudí podporilo petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva, určenú poslancom parlamentu. Petíciu spustili ešte v novembri minulého roku súkromné a katolícke školy, ako aj stavovské a mimovládne organizácie. Snažia sa vyzbierať 100-tisíc podpisov a vyzvať poslancov, aby zmenili podľa nich likvidačné školské zákony a dali ich do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami.

Petičné hárky sú k dispozícii na súkromných, cirkevných aj verejných školách. Informácia o miestach, kde je možné petíciu podpísať, je aj na webovej stránke www.skolskapeticia.sk. Organizátori petície sa cítia vážne znepokojení stavom, vývojom a financovaním vzdelávania na Slovensku. „Práca učiteľov je hlboko nedocenená, školy sú existenčne ohrozené, finančné prostriedky určené na vzdelávanie a mimoškolskú činnosť sa presúvajú a používajú na celkom iné účely,“ uviedli. Podľa nich fungovanie základných a stredných škôl, ako aj školských zariadení zásadne a negatívne ovplyvnia novely školských zákonov prijaté minulý rok.

Organizátori petície žiadajú poslancov, aby dali novely školských zákonov do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi. Chcú, aby prijali zákony, ktoré zabezpečia pre všetkých zamestnancov v školstve adekvátne navýšenie miezd. Ďalej chcú odstrániť zo školskej legislatívy ustanovenia, ktoré umožňujú odlišné zaobchádzanie s neverejnými školami a školskými zariadeniami v porovnaní s verejnými. Ďalšou požiadavkou je, aby poslanci legislatívne zaviazali samosprávy miest a obcí povinnosťou rovnakým spôsobom, spravodlivo, transparentne a adresne financovať všetky školy a školské zariadenia bez ohľadu na zriaďovateľa.

Zlý stav v školstve podľa organizátorov petície spôsobuje nielen odmeňovanie zamestnancov školstva nad hranicou minimálnej mzdy, ale aj nekontrolovateľné financovanie škôl a školských zariadení prostredníctvom rozpočtov samospráv a diskriminačná politika pri financovaní školskej dochádzky a záujmovej činnosti detí. Petíciu podporili Asociácia súkromných škôl a školských zariadení, Združenie katolíckych škôl, Komora učiteľov, Nové školské odbory, Združenie občanov miest a obcí Slovenska, občianske združenie Nová voľba a rodičia z Iniciatívy rodičov za dobré školy.

Nepáčia sa im hlavne novely zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ako aj zákona o odbornom vzdelávaní. Prvá novela zmenila financovanie centier voľného času. Po novom dostanú peniaze na záujmové krúžky obce, kde má dieťa vo veku od päť do 15 rokov trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti. Obávajú sa, že obce nepoužijú peniaze na centrá voľného času, ale napríklad na opravu chodníkov či krytie svojich dlhov. Novela zákona o odbornom vzdelávaní zase posilňuje právomoci samospráv, ktoré po novom môžu rozhodovať o počtoch tried v prvých ročníkoch stredných škôl. Týka sa to nielen škôl, ktorých sú zriaďovateľmi, ale aj súkromných a cirkevných škôl. Vyššie územné celky, ktoré sú zriaďovateľmi štátnych škôl, tak získajú dosah aj na konkurenčné súkromné a cirkevné.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Kvalitné služby ktoré poskytujeme v oblasti koz...
špecializovaný web portál originálnych kachliar...

1 000.00 € /mesiac
Na prenájom výrobný priestor, rozloha 225 m2
42 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 200 m2, balkón, ...
70 000.00 €
Na predaj byt, garsónka, rozloha 20 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Päť Tibeťanov preložili do takmer tridsiatky jazykov a desaťročia boli svetovým bestsellerom. Teraz vychádzajú v novom vydaní, keďže tie predchádzajúce sa vypredali a záujem ľudí sa neznižoval.
pred 8 rokmi
V piatok 27. apríla spozná Slovensko v priamom televíznom prenose svoju novú Miss.
pred 7 rokmi
Do kultového seriálu, ktorého modernú verziu začali vysielať v roku 2005, sa podľa Warisa Husseina vkradol nepotrebný prvok sexuality.
pred 8 rokmi
Videoklip vznikol k piesni Viac, ktorá je známa z romantického seriálu Druhý dych.
pred 5 rokmi
To, čo ste si nepriali.
pred 9 rokmi
Sexit: Nie je dobré hrať všade a zároveň nikde.
pred 6 rokmi
Títo traja vedia narobiť nejednu neplechu a ani dnes nezostanú pozadu. Spoločne s nimi zažijeme dobrodružstvo staré 65 miliónov rokov. Pripútajte sa, stroj času vyráža na cestu...
pred 4 rokmi
Tento týždeň si v kinách prídu na svoje aj filmoví fajnšmekri.