Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

VIA IURIS začala kampaň Za dobrú voľbu predsedu NS SR

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.03.2014

Združenie spustilo webovú stránku www.zadobruvolbu.sk
VIA IURIS začala kampaň Za dobrú voľbu predsedu NS SR
Zdroj obrázku: Internet
 

Združenie VIA IURIS dnes odštartovalo kampaň Za dobrú voľbu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR spustením webovej stránky www.zadobruvolbu.sk.

Tá obsahuje textové informácie aj obrazové infografiky a zároveň výzvu Súdnej rade SR, aby zvolila dobrého predsedu alebo predsedníčku najvyššieho súdu. Pre túto výzvu chce VIA IURIS získať čo najširšiu podporu verejnosti a potom ju adresovať členom súdnej rady, ktorá bude predsedu najvyššieho súdu voliť. „Obsadenie najvyššieho postu v justícii je veľmi dôležité. Rovnako dôležité je však umožniť ľuďom porozumieť, že aj súdna moc pochádza od nich, že na kvalite jej výkonu záleží a treba jej venovať pozornosť. Mimoriadnu pozornosť si zaslúži práve voľba predsedu najvyššieho súdu,“ uviedla Zuzana Čaputová, spolupracujúca advokátka VIA IURIS.

VIA IURIS informačnou kampaňou reaguje na fakt, že okrem iných – verejnosťou viac vnímaných – volieb, čakajú Slovensko v tomto roku aj voľby predsedu Najvyššieho súdu SR, keďže v júni 2014 skončí v tejto funkcii Štefan Harabin. Dosiaľ nie sú známe mená kandidátov, je však isté, že hlavné slovo pri výbere bude mať súdna rada. „Verejnosť sa o súdnictvo zaujíma čoraz viac, výsledkom je však prehlbujúca sa nedôvera k nemu. Predseda najvyššieho súdu je významným predstaviteľom súdnictva, ktorý môže zvýšiť jej dôveryhodnosť. Preto je nevyhnutné, aby sa ním stal človek, ktorý sa okrem znalosti práva bude vyznačovať aj charakterom a morálnou integritou. Zároveň odvahou, rozhodnosťou, rovnako ako aj pokorou a schopnosťou počúvať druhých,“ uviedla VIA IURIS.

Informačná kampaň Za dobrú voľbu preto vysvetľuje občanom, aké kritériá na voľbu predsedu NS SR, ale aj súdov všeobecne, by mali byť podľa medzinárodných štandardov brané do úvahy. Poukazuje na súvislosť medzi osobnosťou sudcu a jeho správaním pri rozhodovaní. Kampaň podnecuje občanov, aby sa viac zaujímali o dianie v súdnictve a zasadili sa o dobrú voľbu predsedu najvyššieho súdu a súdnej rady práve tým, že podporia výzvu, ktorá je adresovaná Súdnej rade SR. Počas kampane v nej budú postupne pribúdať ďalšie prvky.

Štefan Harabin koncom januára hovoril, že zatiaľ neuvažoval, či bude opäť kandidovať na post šéfa NS SR. Jeho päťročné funkčné obdobie sa skonči 22. júna. V januári povedal, že ani z oprávnených navrhovateľov ho ešte nikto nekontaktoval, či by dal súhlas s kandidatúrou. Voľby musí vyhlásiť najneskôr 45 dní pred ich konaním.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Nazareth je legendárna rocková skupina, ktorá mala v sedemdesiatych rokoch výsadné postavenie v top ten tabuľkách spolu s Rolling Stones, Sweet, Deep Purple, Led Zepelin, Genesis.
pred 11 rokmi
Potrava nie je len jediným z pôžitkov života, je tiež dôležitá pre udržanie a zlepšenie dobrého zdravotného stavu.
pred 8 rokmi
Na podujatí vystúpi dvojica Kidkanevil a Daisuke Tanabe s projektom Kidsuke. Pre slovenské publikum si pripravili špeciálny set.
pred 9 rokmi
Vziať stopára nie je vždy tým najlepším riešením...
pred 8 rokmi
V Indii žije viac ako miliarda ľudí, na 2% zemského povrchu teda žije celá pätina celosvetovej populácie.
pred 8 rokmi
Rumer Willis stvárni zamestnankyňu banky, ktorá by chcela ísť na rande s Maxom Bergmanom (Masi Oka).
pred 9 rokmi
Výstavu Klimt osobne sprístupní od 24. februára Leopoldovo múzeum vo Viedni.
pred 18 rokmi
Kráľovná popu prichádza s novým albumom.