Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Veterinárna správa kontroluje cirkusy v SR

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.11.2013

Proti cirkusom so zvieratami bojuje na Slovensku organizácia Sloboda zvierat formou petície.
Veterinárna správa kontroluje cirkusy v SR
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Veterinárni lekári z regionálnych veterinárnych a potravinových správ kontrolujú ochranu zvierat používaných v cirkusoch.

Ako ďalej agentúru SITA informoval riaditeľ Odboru komunikácie ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala, Štátna veterinárna a potravinová správa SR má jednotné pravidlá pre kontrolu ochrany zvierat v cirkusoch a aj pre jej dokumentáciu. V súčasnosti ešte nie je podľa jeho slov zmapovaná, resp. vyhodnotená situácia v tejto oblasti na našom území za rok 2013. Rezort pôdohospodárstva preto v tomto roku nechystá žiadne legislatívne zmeny, ktoré by zakázali používať divožijúce zvieratá v cirkusoch. "Štátna veterinárna a potravinová správa predloží na základe výsledkov z kontrol v cirkusovej sezóne 2013 vyhodnotenie," poznamenal s tým, že to bude slúžiť ako základ pre stanovenie ďalšieho postupu v tejto problematike.

Proti cirkusom so zvieratami bojuje na Slovensku organizácia Sloboda zvierat formou petície. Pred viac ako rokom odovzdala ministerstvu pôdohospodárstva petičné hárky s takmer 30-tisíc podpismi, no zákaz u nás zatiaľ nepresadila. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla koordinátorka kampaní Slobody zvierat Silvia Čaňová, pod petíciu získala ďalších päťtisíc podpisov. Sloboda zvierat odovzdala podľa Hajnalu ministerstvu 4. októbra 2012 petíciu pod názvom "Cirkus bez zvierat" presne s 27 657 podpismi. Na túto tému sa konalo so Slobodou zvierat, v prítomnosti ŠVPS SR, viacero diskusií.

"Predmetom posledného stretnutia, ktoré bolo 27. júna, bol zákaz využívania divožijúcich zvierat v cirkuse, resp. zákaz prechodu cirkusov s divožijúcimi zvieratami cez naše územie," vysvetlil riaditeľ Odboru komunikácie rezortu Peter Hajnala. Sloboda zvierat s kampaňou a petíciou proti cirkusom bez zvierat a bez drezúry pokračuje. Petičný hárok sa nachádza na stránke http://www.slobodazvierat.sk. Treba ho vytlačiť, podpísať a poslať na adresu Sloboda zvierat, Pod brehmi 1/A, 841 01 Bratislava. „Cirkusy ako také problémom nie sú, len tie s divožijúcimi zvieratami,“ doplnila Čaňová.

V petícii organizácia a jej podporovatelia žiadajú prijatie legislatívnych opatrení. Tie by mali zakázať chov, drezúru a predvádzanie všetkých živých druhov zvierat v cirkusoch, delfináriách, akvaparkoch a ďalších druhoch zábavných parkov so zvieratami na území Slovenska. Zvieratá chované v cirkusoch sú podľa jej slov nútené k výkonom, ktoré zďaleka prekračujú ich sily a biologické spôsobilosti.„V dôsledku permanentného obmedzovania ich pohybu v nevyhovujúcich priestoroch a celoročných transportoch sú potreby a špecifiká potláčané,“ poznamenala s tým, že cirkusové zvieratá len prežívajú v nekončiacom strese a nedostatku.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Proti cirkusom so zvieratami bojuje na Slovensku organizácia Sloboda zvierat formou petície. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/veterinarna-sprava-kontroluje-cirkusy-v-sr/

Súhlas. Ľudia a rodiny s detičkami vidia len zvieratká v cirkuse a nevidia ako vnútorné trpia tie zvieratá / aké sú smutné /, tie nemé a utýrané bytosti, ktoré by mali žiť slobodne a volne v divočine.

 

Diskusné príspevky (3)

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Všetci riešime zvieratká... Trápi niekoho fakt, ze v komunálnych voľbách len v Petrzke bolo registrovanych 5 T-I-S-C bezdomovcov!?
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
To že ľudia trpia - tak za to si môžeme sami - máme slobodnú vôľu. Fakt, že sú medzi nami ľudia bez domova - tak to je výsledok tejto chorej doby - divadla z názvom demokracia - a u nás na slovensku za to môžu ľudia, ktorí pripravili pre slovákov najväčší podvod v dejinách - a to " nežná revolúcia 17.11.89 " . Veľký demokrati a chartisti 77 a krčmový povaľači a ich deti a príbuzný rozkradli a zapredali všetok štátny majetok. Ľuďom ostali len dlhy, nízke mzdy, ľudia nemjú prácu a zmysel života. A preto sa deje top čo sa deje. Všetko čo sa deje v európe a aj inde vo svete tzv. kríza - tak to je výsledok pôsobenia 4 židovských rodín v usa + jednej sionistickej rodiny z usa - vo všetkom majú prsty Rothchildovci a ich prisluhovači.
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
To, ako sa chováme k zvieratám a prírode - tak je obraz vnútra dnešných ľudí a výsledok morálneho a duchovného úpadku, lebo takí ľudia posadnutý mamonou a vlastným prospechom vidia len seba.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
... aj s novým singlom
pred 14 rokmi
V tomto roku oslávi rocková babička s najkrajšími nohami na svete neuveriteľné 65. narodeniny. Vzhľadom k tomu, že stále vyzerá o dvadsaťpäť rokov mladšie, je to asi jediná žena v oblasti šoubiznisu, ktorá netají svoj vek a je i v tejto otázke priama
pred 10 rokmi
3.2 milióna predaných kusov modelu Scenic, či vo všeobecnosti asi 29% podiel C-segmentu na trhu vozidiel ...
pred 15 rokmi
Kto ho vôbec registroval v časoch, keď hopsal v kapele N* SYNC?
pred 7 rokmi
Drsný, avšak veľmi ľudský príbeh súčasného varšavského podsvetia, kde vládne zákon ulice a najsilnejšieho gangu.
pred 11 rokmi
Krátka exkurzia do histórie výroby a konzumácie alkoholu – 1. časť
pred 5 rokmi
Ľadové nápoje odporúča odborník vylúčiť úplne.
pred 5 rokmi
Film 12 rokov otrokom žne nadšené ohlasy divákov aj odborníkov a bez veľkého preháňania ašpiruje na film roka 2013.