Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Verejné vodovody zásobujú pitnou vodou 4,7 milióna ľudí

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.12.2013

Najvyšší podiel zásobovaných obyvateľov je aj naďalej v Bratislavskom kraji, vyšší ako celoslovenský priemer je aj v Trenčianskom, Žilinskom a Nitrianskom kraji.
Verejné vodovody zásobujú pitnou vodou 4,7 milióna ľudí
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Na Slovensku bolo vlani zásobovaných pitnou vodou 4,7 milióna obyvateľov, predstavuje to 87 percent obyvateľstva. Obcí s verejnými vodovodmi bolo vlani 2 349, čo je 81 percent všetkých obcí SR.

Vyplýva to z cieľa číslo 1 plnenia národných plánov Protokolu o vode a zdraví k Dohovoru o ochrane a využívaní hraničných vodných tokov a medzinárodných jazier z roku 1992 – Národné ciele SR - Informácia o plnení národných cieľov. Materiál dnes vzala vláda na vedomie. Ako sa ďalej píše v materiáli, vodovodné potrubie bolo v minulom roku dlhé 29 088 km, čím sa vytvorili podmienky pre zásobovanie nových odberateľov pitnou vodou z verejných vodovodov. Najvyšší podiel zásobovaných obyvateľov je aj naďalej v Bratislavskom kraji. Vyšší ako celoslovenský priemer je aj v Trenčianskom, Žilinskom a Nitrianskom kraji. Podiel zásobovaných obyvateľov v Trnavskom kraji je na úrovni celoslovenského priemeru. Za celoslovenským priemerom zaostáva rozvoj verejných vodovodov v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji.

Predkladaný materiál bol vypracovaný na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky zo 4. júla 2007 k Protokolu o vode a zdraví k Dohovoru o ochrane a využívaní hraničných vodných tokov a medzinárodných jazier z roku 1992 – Národné ciele SR. Ministerka zdravotníctva a minister životného prostredia musia na rokovanie vlády predkladať informáciu o plnení národných cieľov protokolu. Slovensko ho prijalo v roku 2001, pričom jeho zámerom bolo poukázať na význam a závažnosť vody pre ľudské zdravie.

Protokol o vode a zdraví obsahuje deväť hlavných cieľov. Prvým je Zvýšenie podielu obyvateľov zásobovaných vyhovujúcou a kvalitnou pitnou vodou z verejných vodovodov. Nasledujúcim cieľom je Zlepšenie situácie v oblasti kanalizovania, čistenia a vypúšťania komunálnych odpadových vôd. V roku 2012 sa zvýšil počet obyvateľov, ktorých domy boli pripojené na kanalizáciu, bolo ich 3,3 milióna, čo predstavuje 62,4 percenta obyvateľov. Za celoslovenským priemerom v tomto prípade zaostávajú najmä Trenčiansky, Nitriansky a Žilinský kraj. Tretím cieľom je Implementácia Rámcovej smernice o vode, štvrtým Zlepšenie kvality a zdravotnej bezpečnosti pitnej vody, nasleduje Zabezpečenie účinných opatrení na predchádzanie ochoreniam súvisiacich s vodou a monitorovať výskyt infekčných a neinfekčných ochorení súvisiacich s pitnou vodou. Nákazy vrátane nákaz prenosných vodou sa na Slovensku podľa informácií v materiáli monitorujú formou aktívneho dohľadu, založeného na povinnosti hlásiť ochorenia, ktorá je určená zákonom. V ňom sú striktne vymenované choroby a skupiny chorôb podliehajúce povinnému hláseniu. "Všeobecne však možno povedať, že kvalita vody na Slovensku je vysoká. Viac ako 80 percent zdrojov pitnej vody tvorí podzemná voda, ktorá je vystavená menším negatívnymi dôsledkom znečisťovania," píše sa v materiáli.

Cieľom číslo šesť je Zavedenie nového informačného systému o kvalite vody z verejných vodovodov. Informačný systém je v prevádzke od januára 2010 a obsahuje údaje o kvalite pitnej vody na úrovni obce, okresu a kraja. Siedmim cieľom je Zavedenie nového informačného systému o kvalite vôd na kúpanie na prírodných a umelých kúpaliskách. Kvalitu vôd na kúpanie každoročne monitorujú Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ). Každoročne regionálne úrady sledujú viac ako 70 prírodných lokalít a 160 umelých kúpalísk, ktoré sú na rekreačné účely využívané približne od 15. júna do 15. septembra. Monitorovanie kvality vody sa začína dva týždne pred začiatkom kúpacej sezóny a počas sezóny v dvojtýždňových intervaloch. Nasleduje ôsmy cieľ, ktorým je Vydanie manuálu pre vlastníkov individuálnych vodných zdrojov; osveta pre verejnosť v oblasti vôd, najmä pre majiteľov súkromných studní.

Prioritnou úlohou je v tomto prípade poskytovanie dostatočného množstva kvalitných a včasných informácií verejnosti o zásobovaní pitnou vodou, o kvalite vody z verejných vodovodov, o kvalite vody na umelých a prírodných kúpaliskách. Ide však aj o poskytovanie edukačných informácií, ako sú napríklad význam a biologická hodnota pitnej vody pre zdravie človeka, dodržiavanie správneho pitného režimu, zdravotné účinky kontaminovanej vody na ľudský organizmus alebo spôsoby dezinfekcie vody či už pitnej alebo vody na kúpanie. Posledným, deviatym, cieľom je Spolupráca s mimovládnymi organizáciami, vodárenskými spoločnosťami a obcami v oblasti vôd. V roku 2012 sa začalo pracovať na dvoch pilotných projektoch Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), RÚVZ s dvoma vodárenskými spoločnosťami. Projekt je zameraný na kvalitu pitnej vody a vedľajšie produkty dezinfekcie. Jeho výsledky budú známe v roku 2014.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Každý človek vie, že život a zdravie sú najdôležitejšie, ale z existenčných dôvodov sa stávajú peniaze prioritou.
pred 6 rokmi
Pred Vianocami sa pozrieme na tituly, ktoré netreba prehliadnuť, pretože by mohli byť ideálnym vianočným darčekom.
pred 10 rokmi
Pískanie a šumenie v ušiach nie je choroba.
pred 5 rokmi
Spoločnosť Panasonic uvádza na trh nové hybridné osvetľovacie riešenie, ktoré v sebe kombinuje funkcie osvetľovania a premietania videa. Možno ich použiť v maloobchode, v múzeách i v reštauráciách.
pred 8 rokmi
Ide o prehru firmy Apple, ktorá s juhokórejskou spoločnosťou Samsung vyrábajúcou smartfón Galaxy Nexus vedie spor o porušení patentovej ochrany.
pred 9 rokmi
Zelenina a ovocie s bielou dužinou ako jablká a hrušky pomáhajú chrániť pred mozgovou mŕtvicou.
pred 8 rokmi
Trojhodinová diéta sa drží základného princípu zdravej výživy, a to je pravidelnosť stravovania.
pred 14 rokmi
Približne 180 pretekárov z 30 krajín Európy sa predbežne prihlásilo na ME 2006 v kulturistike mužov, v klasickej kulturistike mužov a v kulturistike miešaných párov,...