Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vedenie odborov nepodporilo štrajk cez maturity

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.01.2013

Ak sa požiadavky odborárov nedostanú do chystanej vízie rozvoja školstva, štrajkový výbor obnoví protesty, prípadne štrajk.
Vedenie odborov nepodporilo štrajk cez maturity
Zdroj obrázku: SITA
 

Štrajkový výbor školských odborárov nepodporil ostrý štrajk 13. marca, v čase testovania deviatakov a písomných maturít.

Celoslovenský štrajk zamestnancov školstva je naďalej prerušený, povedal po rokovaní šéf najväčších školských odborov Pavel Ondek. Ak sa požiadavky odborárov nedostanú do vízie ďalšieho rozvoja školstva, ktorú má do konca marca pripraviť ministerstvo školstva, štrajkový výbor rozhodne o vyhlásení protestných akcií, prípadne štrajku.

Postup Nových školských odborov, ktoré navrhli štrajk počas maturít a testovania deviatakov, považuje vedenie odborov za neadekvátny. Členovia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku by mali podľa Ondeka zvážiť účasť na takomto štrajku. "Pretože my nechceme ohrozovať deti a ohrozovať rodičov, lebo vieme, že nás v našom štrajku podporili," povedal po rokovaní Ondek.

Celoslovenský štrajk pedagogických zamestnancov zostáva prerušený. Odborári chcú prostredníctvom Rady pre systémové zmeny v školstve zapracovať do pripravovanej vízie rozvoja školstva svoje požiadavky. Keď uvidia, že sa o ich požiadavkách vôbec nerokuje, tak štrajkový výbor okamžite vyhlási protesty a do úvahy prichádza aj štrajk.

Rezort školstva berie na vedomie dnešné rozhodnutie školských odborárov, zareagoval hovorca ministra Michal Kaliňák. "V nadchádzajúcich týždňoch budeme spolu s nimi ako aj s ďalší partnermi participovať na koncepčnom materiáli, ktorý bude reagovať na 20-ročnú stagnáciu v našom školstve a navrhne opatrenia na jeho modernizáciu," doplnil.

Odborári naďalej žiadajú zvýšenie tarifných platov tento rok o desať percent. "Prijali by sme aj termín v polovici tohto roka, pokiaľ ekonomická situácia štátu bude priaznivá," dodal Ondek. Predpokladá, že o tejto požiadavke ešte budú rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom. Ďalej trvajú na zvýšení percenta HDP do školstva až do šesť percent. Každý rok počas vládnutia tejto vlády by sa malo zvýšiť o 0,3 percenta. Od toho sa majú odvíjať platy v školstve. Pedagogickí zamestnanci regionálneho školstva by mali dosiahnuť 1,2 až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve a pedagógovia na vysokých školách by mali zarábať 1,7- až trojnásobok priemernej mzdy. Platová tabuľka nepedagogických zamestnancov by sa mala začínať minimálnou mzdou.

Vedenie odborárov nepodporilo návrhy niektorých učiteľov neuzatvoriť polročnú klasifikáciu žiakov. Nemajú však výhrady k štafetovému štrajku, ktorý minulý rok zorganizovali niektoré školy.

Učiteľ Branislav Kočan z Gymnázia na ulici Ladislava Sáru v Bratislave, ktoré bolo jednou zo škôl zapojených do štafetového štrajku, prišiel povzbudiť štrajkový výbor, aby sa zachovali odvážne v tejto situácii. "My sme zatiaľ štafetový kolík odovzdali tu na vedenie odborového zväzu a čakáme, že oni prevezmú štafetu tých protestov," odpovedal na otázku týkajúcu sa prípadného pokračovania štafetového štrajku. Nespokojné školy očakávajú, že odborári budú pokračovať v protestoch a boji za svoje požiadavky. "Náš názor je, že železo treba kuť pokiaľ je horúce," dodal.

Zamestnanci školstva minulý rok v novembri tri dni štrajkovali za desaťpercentné zvýšenie platov a zvýšenie financií do rezortu. Po troch dňoch bol najväčší štrajk v histórii Slovenska prerušený, keďže sa začali rokovania s vládou. Časť škôl nespokojných so spôsobom prerušenia pokračovala v štafetovom štrajku a ďalších protestných akciách. Vláda však aj napriek nedohode s odborármi napokon odsúhlasila len päťpercentné zvýšenie tarifných platov a odobrila opatrenie, podľa ktorého má ísť celý platový normatív na mzdy. Podľa ministra financií Petra Kažimíra priemerný plat učiteľov za prvé tri štvrťroky 2012 dosiahol 840 eur a v novom roku sa vďaka päťpercentnému zvýšeniu a zmene vládneho nariadenia zvýši priemerne o 94 eur, čo predstavuje zvýšenie o 11,2 percenta.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Valmet Automotive Dawn je jednomiestny roadster nezvyčajnej konštrukcie.
pred 8 rokmi
Alternatívno-rockovú formáciu bude v štyroch slovenských mestách počas turné sprevádzať hip-hopová trojica Vec, Zverina a Yanco Kral.
pred 9 rokmi
Príbeh Stiega Larssona vrcholí. Dokonalá kriminálna dráma, pripomínajúca taliansku Chobotnicu, ale zo súčasnosti...
pred 8 rokmi
Implantáty PIP zakázali v roku 2010, keď vyšlo najavo, že spoločnosť na ich výrobu používala priemyselný silikón, ktorý nie je určený na lekárske účely.
pred 5 rokmi
Príbeh filmu začína v bostonskej štvrti Dorchester, plnej rozbitých rodín a zmarených snov. Bez stopy sa tam stratí štvorročná Amanda McCready.
pred 8 rokmi
Jeden z najlepších dokumentov, kde sa zblízka pozeráte na proces vytvárania Rock & Rollu.
pred 4 rokmi
Kiná Cinemax aj tento rok ponúknu tradičný letný koncert slávneho kráľa valčíkov z jeho rodného historického Maastrichtu, kde sa každoročne zídu tisícky fanúšikov z celého sveta.
pred 8 rokmi
Mein Kampf je príbeh o mladom chlapcovi, ktorý chcel byť pôvodne umelcom...