Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vďaka pomoci zo Slovenska otvorili na Haiti sirotinec

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 10.05.2012

Doteraz deti bývali v dome, ktorý bol počas ničivého zemetrasenia na Haiti pred dvoma rokmi výrazne poškodený.
Vďaka pomoci zo Slovenska otvorili na Haiti sirotinec
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Ani dva roky od ničivého zemetrasenia na Haiti neprestáva Slovenská katolícka charita (SKCH) pomáhať pri obnove zničenej krajiny. Potvrdzuje to aj otvorenie sirotinca a detského centra Alta Visita predovšetkým pre deti s telesným postihnutým z oblasti Riviere Froide neďaleko Port-au-Prince.

Pre desiatky haitských chlapcov a dievčat sa životné podmienky oproti minulosti výrazne zmenia. Novovybudované priestory posvätili v prítomnosti sestier z Kongregácie malých sestier sv. Terézie, ošetrovateliek a opatrovateliek, detí ako aj zástupkyne Slovenskej katolíckej charity (SKCH) na Haiti Evy Zelinovej.

Doteraz deti bývali v dome, ktorý bol počas ničivého zemetrasenia na Haiti pred dvoma rokmi výrazne poškodený. Podmienky, v akých chlapci a dievčatá fungovali, boli nedôstojné a nepostačujúce vzhľadom na ich zdravotné postihnutia, bez sociálnych zariadení a potrebného vybavenia. „Stavba a otvorenie novej budovy bolo pre haitské deti veľkou udalosťou a zároveň výraznou zmenou oproti minulosti. Úprimne ďakujeme všetkým slovenským ľuďom za ich dary,“ opísala situáciu v Riviere Froide Zelinová. Sirotinec aj detské centrum Alta Visita postavili z iniciatívy SKCH a vďaka finančným darom dobrodincov zo Slovenska, finančne prispela aj slovinská charita.
 
Desiatky haitských detí sa tak môžu v dôstojných podmienkach naučiť správnym hygienickým návykom, byť chránené pred rôznymi infekčnými ochoreniami a žiť v zdravšom prostredí. Stavba sirotinca sa začala presne pred rokom, v apríli 2011. Zelinová uvádza, že „budova je postavená tzv. antiseizmickým spôsobom – prípadné zemetrasenie by ju teda nemalo vážnejšie v budúcnosti poškodiť.“ Do sirotinca prijmú štyridsať detí, centrum Alta Visita však budú využívať na voľnočasové aktivity nielen siroty, ale aj mnohé deti, ktoré bývajú v rodinách.

Sekretár SKCH Radovan Gumulák pripomína bilanciu zemetrasenia spred dvoch rokov - tri milióny ľudí v hmotnej aj psychickej núdzi, státisíce mŕtvych, zničené budovy, poškodená infraštruktúra, nemocnice a školy v troskách. „SKCH spolu s KBS promptne zareagovala na toto nešťastie, vyhlásila na Slovensku zbierku a z vyzbieraných prostriedkov realizovala niekoľko projektov na obnovu zničenej krajiny. Vystavanie sirotinca a centra Alta Visita je jedným z nich,“ dodáva Gumulák.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
V súčasnosti pribudne na Twitteri každých 24 hodín zhruba 400 miliónov tweetov
pred 6 rokmi
12 miniatúr z ciest po Sibíri, väčšinou východne od Bajkalského jazera.
pred 9 rokmi
Štúdia BMW i8 Concept je predobrazom sériového prevedenia s plánovaným uvedením na trh o tri roky (2014).
pred 6 rokmi
Dohady sa potvrdili. Titulnú pieseň k novému filmu Sedem zhavranelých bratov naspieva Marika Gombitová.
pred 6 rokmi
Desaťdielny americký seriál, ktorý v produkcii Cinemaxu nakrútil renomovaný Steven Soderbergh, sa odohráva začiatkom dvadsiateho storočia v legendárnej newyorskej nemocnici Knickerbocker Hospital.
pred 7 rokmi
„Je to pradávny príbeh o princovi Gabrielovi, ktorý sa z lásky k ľuďom rozhodol stať anjelom,“ znie odpoveď autora Mareka Rakovického, speváka Lavagance, na otázku: „Čo chcel autor skladbou povedať?“
pred 9 rokmi
Odchádzanie je v podstate veľmi vydarená politická komédia, ktorej prapodstatu obsahu možno v nemalej miere hľadať práve v českom politickom rybníku.
pred 12 rokmi
Dobre strávená dovolenka pomôže človeku odpočinúť si, zregenerovať svoje fyzické i psychické sily a nabrať nové sily,...