Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vďaka pomoci zo Slovenska otvorili na Haiti sirotinec

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 10.05.2012

Doteraz deti bývali v dome, ktorý bol počas ničivého zemetrasenia na Haiti pred dvoma rokmi výrazne poškodený.
Vďaka pomoci zo Slovenska otvorili na Haiti sirotinec
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Ani dva roky od ničivého zemetrasenia na Haiti neprestáva Slovenská katolícka charita (SKCH) pomáhať pri obnove zničenej krajiny. Potvrdzuje to aj otvorenie sirotinca a detského centra Alta Visita predovšetkým pre deti s telesným postihnutým z oblasti Riviere Froide neďaleko Port-au-Prince.

Pre desiatky haitských chlapcov a dievčat sa životné podmienky oproti minulosti výrazne zmenia. Novovybudované priestory posvätili v prítomnosti sestier z Kongregácie malých sestier sv. Terézie, ošetrovateliek a opatrovateliek, detí ako aj zástupkyne Slovenskej katolíckej charity (SKCH) na Haiti Evy Zelinovej.

Doteraz deti bývali v dome, ktorý bol počas ničivého zemetrasenia na Haiti pred dvoma rokmi výrazne poškodený. Podmienky, v akých chlapci a dievčatá fungovali, boli nedôstojné a nepostačujúce vzhľadom na ich zdravotné postihnutia, bez sociálnych zariadení a potrebného vybavenia. „Stavba a otvorenie novej budovy bolo pre haitské deti veľkou udalosťou a zároveň výraznou zmenou oproti minulosti. Úprimne ďakujeme všetkým slovenským ľuďom za ich dary,“ opísala situáciu v Riviere Froide Zelinová. Sirotinec aj detské centrum Alta Visita postavili z iniciatívy SKCH a vďaka finančným darom dobrodincov zo Slovenska, finančne prispela aj slovinská charita.
 
Desiatky haitských detí sa tak môžu v dôstojných podmienkach naučiť správnym hygienickým návykom, byť chránené pred rôznymi infekčnými ochoreniami a žiť v zdravšom prostredí. Stavba sirotinca sa začala presne pred rokom, v apríli 2011. Zelinová uvádza, že „budova je postavená tzv. antiseizmickým spôsobom – prípadné zemetrasenie by ju teda nemalo vážnejšie v budúcnosti poškodiť.“ Do sirotinca prijmú štyridsať detí, centrum Alta Visita však budú využívať na voľnočasové aktivity nielen siroty, ale aj mnohé deti, ktoré bývajú v rodinách.

Sekretár SKCH Radovan Gumulák pripomína bilanciu zemetrasenia spred dvoch rokov - tri milióny ľudí v hmotnej aj psychickej núdzi, státisíce mŕtvych, zničené budovy, poškodená infraštruktúra, nemocnice a školy v troskách. „SKCH spolu s KBS promptne zareagovala na toto nešťastie, vyhlásila na Slovensku zbierku a z vyzbieraných prostriedkov realizovala niekoľko projektov na obnovu zničenej krajiny. Vystavanie sirotinca a centra Alta Visita je jedným z nich,“ dodáva Gumulák.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Už žiadne slová. Jedna z najznámejších foriem alternatívnych terapií používa iný jazyk – umelecký. Arteterapia lieči rany na duši odkrýva skryté a potláčané problémy...
pred 8 rokmi
K exkluzívnemu automobilu sa dostane iba 100 britských zákazníkov
pred 7 rokmi
Už ste niekedy túžili u niekoho zistiť, akú má náladu, skutočnú povahu, či aký je jeho zdravotný stav? Aj vy sa môžete ľahko naučiť rozumieť a liečiť auru – farebné prstence energie, ktoré vyžarujú z duše každej bytosti.
pred 9 rokmi
Podarilo sa jej to so skladbou On The Floor, v ktorej hosťuje rapper Pitbull.
pred 9 rokmi
Skladačka The Essential mapuje všetky zásadné úspechy Celine Dion na hudobnej scéne a to prostredníctvom 36 skladieb na tomto dvojalbume.
pred 8 rokmi
37-ročnej herečke odovzdali čestné občianstvo bosnianskej metropoly.
pred 7 rokmi
Brian DePalma nakrútil napísaný horor, ktorý dokáže nadchnúť a presvedčiť i súčasného diváka, ktorý je v tomto žánri v súčasnosti zvyknutý už na oveľa väčšie a reálnejšie zverstvá.
pred 4 rokmi
ASBIS, najväčší distribútor informačných technológií na Slovensku, zaraďuje od dnešného dňa do svojho portfólia značku ARCHOS a stáva sa tak jej oficiálnym distribútorom na našom trhu.