Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Väzenstvo malo vlani rekordné príjmy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.04.2013

Príjmy väzenstva dosiahli 15,3 milióna eur, čo predstavuje 117,39 percenta plánovaného stavu.
Väzenstvo malo vlani rekordné príjmy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Väzenstvo dosiahlo v minulom roku rekordné príjmy, do práce bolo zaradených najviac obvinených a odsúdených v celej novodobej histórii Slovenska. Rekordné príjmy väzenstva dosiahli 15,3 milióna eur, čo predstavuje 117,39 percenta plánovaného stavu.

Na tomto výsledku sa rozhodujúcou mierou podieľali príjmy zo zamestnávania odsúdených v ústavoch, ale aj príjmy z úhrad pohľadávok. Konštatuje to správa o plnení minuloročných úloh vyplývajúcich z Koncepcie väzenstva Slovenskej republiky na roky 2011 až 2020, ktorú dnes prerokovala vláda. Výdavky Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) boli 147,1 milióna eur. Na bežné výdavky išlo 143,1 milióna eur (z toho mzdy, platy a služobné príjmy 69,7 mil. eur).

Vlani bolo do práce priemerne denne zaradených 4 384 obvinených a odsúdených, čo je o 207 osôb viac oproti predchádzajúcemu roku. Zamestnanosť dosiahla 63,77 percenta, teda o 1,82 percenta viac ako rok predtým, pribudli aj nové príležitosti zamestnávať väzňov. V ružomberskej väznici koncom roka 2011 zriadili výrobné stredisko šitia. Od začiatku roka 2012 tam šijú odevy pre odsúdených a obvinených ako aj niektoré súčasti výstroja väzenskej stráže. Podobnú prevádzku vedľajšieho hospodárstva koncom minulého roka zriadili aj v Košiciach.

ZVJS zabezpečoval výkon väzby a trestu odňatia slobody v 18 väzenských zariadeniach s celkovou kapacitou 10 725 miest (na výkon väzby 1 980 miest a na výkon trestu 8 745 miest), počas minulého roka sa toto číslo zvýšilo na 10 822 miest. Tri miesta pribudli pre väzobne stíhaných, konkrétne v košickom ústave. Pre odsúdených pribudlo 39 miest v košickom väzení, ďalších 19 v ústave Košice - Šaca, v Nitre 24 a Sučanoch 12 miest.

Na konci roka 2012 bolo vo väzeniach 10 850 osôb. To predstavuje medziročný nárast o 325 osôb. Ubytovacie kapacity najvýraznejšie prekročili v ústavoch s minimálnym stupňom stráženia, konkrétne v Dubnici nad Váhom (128 %), Košiciach – Šaci (126 %), Hrnčiarovciach nad Parnou (116 %). Stalo sa to aj vo väzeniach so stredným stupňom stráženia v ústavoch Levoča (ženy 124 %), Želiezovce (108 %), Banská Bystrica – Kráľová (104 %) .

ZVJS vlani sfinalizoval zmluvu s ministerstvom vnútra na zavedenie aplikácie informačného systému Registra obyvateľov vo väzenských zariadeniach. Má slúžiť na lustráciu a identifikáciu osôb prijímaných do výkonu väzby a trestu ako aj ľudí vstupujúcich do ústavov zboru. Pokračovala digitalizácia 250 tisíc evidenčných štítkov obvinených a odsúdených - pracovisko centrálnej evidencie väzňov bude mať jednoduchý prístup ku všetkým aktuálnym aj archívnym údajom o väznených osobách.

Zbor by mal dostať v rokoch 2012 -2013 tritisíc nových pištolí a samopaly, ale zatiaľ sa tak nestalo. Vlani sa nepodarilo naplniť zámer zvýšiť lôžkovú kapacitu nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne minimálne na 210 lôžok a zriadiť oddelenie dlhodobo chorých s minimálnou kapacitou 30 lôžok. Stavebnými úpravami kapacitu zvýšili o 17 miest na 165 lôžok. „Ďalšie zvýšenie lôžkovej kapacity je možné presunutím jedného špecializovaného oddielu pre chronicky chorých z priestorov nemocnice do iného ústavu alebo zabezpečovaním vnútornej prevádzky ústavu prostredníctvom odsúdených ubytovaných mimo nemocnice,“ píše sa v správe.

V roku 2012 zabezpečili vypracovanie stavebných zámerov na zmiernenie nedostatočnej ubytovacej kapacity väzníc, konkrétne na prístavbu a nadstavbu v ústave Košice – Šaca, rekonštrukciu objektov a signálno-bezpečnostnej techniky ústavu Dubnica nad Váhom a rekonštrukciu objektu ubytovne ústavu Leopoldov. Návrhy na udelenie súhlasu so začatím obstarávania stavieb v Košiciach-Šaci a Dubnica nad Váhom predložili v novembri vláde, ktorá rokovania o nich prerušila.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


LED pásy, alu profily pre LED, LED žiarovky, LE...
okres Levice: autofólie, celopolep vozidiel, v...

1 000.00 €
Na predaj byt, 1 izba, rozloha 35 m2, novostavb...
1 100.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 4 a viac izieb, rozloha 119 m2...
102 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 71.95 m2, novost...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Legenda pop music Tom Jones si chce v Bratislave dopriať luxus, domáce jedlo aj miestne pivo.
pred 5 rokmi
Kultová skupina Stromboli sa vracia na scénu a po 25 rokoch sa opäť chystá aj na Slovensko.
pred 9 rokmi
Za euro prekoná 100 km. Revolučná koncepcia vozidla pre mestskú mobilitu s nulovými emisiami. Elektromobil by mohli riadiť aj 16 roční chlapci.
pred 7 rokmi
Prezident Inštitútu pre výskum bunkových terapií v Lyone verí, že kmeňové bunky v budúcnosti významne pomôžu zlepšiť kvalitu života s mnohými ochoreniami.
pred 7 rokmi
Conrad Murray sa dostane na slobodu pre dobré správanie a preplnenosť kalifornských väzníc už po necelých dvoch rokoch výkonu trestu.
pred 4 rokmi
Bláznivá francúzska komédia o vydarenej dovolenke dvoch flákačov.
pred 8 rokmi
Oscarový herec skritizoval svojich kolegov, ktorí podľa neho pre zisk Oscara "prekonávajú sami seba, aby polichotili tým, ktorí majú na starosti nominácie".
pred 8 rokmi
Odhaľte skrytý život Abrahama Lincolna, jedného z najväčších amerických prezidentov.