Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Väčšie právomoci pre poslancov pre NKÚ

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.08.2012

Poslankyňa za KDH presadzuje, aby na iniciovanie kontroly NKÚ vo verejnej inštitúcii stačilo 30 hlasov poslancov, teda jedna pätina parlamentu.
Väčšie právomoci pre poslancov pre NKÚ
Zdroj obrázku: Internet
 

Väčšie právomoci pre poslancov parlamentu v súvislosti s kontrolami Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) navrhuje v novele zákona o NKÚ poslankyňa za KDH Monika Gibalová.

Doteraz NKÚ vykonal kontrolu pre potreby národnej rady vtedy, ak takéto uznesenie v pléne podporila nadpolovičná väčšina poslancov. Poslankyňa za KDH presadzuje, aby na iniciovanie kontroly NKÚ vo verejnej inštitúcii stačilo 30 hlasov poslancov, teda jedna pätina parlamentu. Návrh Gibalová koncipovala na základe inštitútu, ktorý dáva zákonodarcom právo obrátiť sa s podnetom na Ústavný súd SR. Ústavný súd začne konanie, ak návrh podá najmenej pätina poslancov Národnej rady SR, teda ak ho podpíše minimálne 30 zákonodarcov. Chce tak zrovnoprávniť oba typy podaní.

"Uplatňovanou zmenou sa zabezpečuje vyváženosť právneho poriadku, legitímna iniciatíva poslancov Národnej rady SR, ktorí v zastupiteľskej demokracii konajú pred orgánmi štátnej správy v mene a v záujme občanov. Je v záujme občanov, aby činnosť poslancov bola obmedzovaná iba v nevyhnutnom rozsahu. Jestvujúca právna úprava však predstavuje neprimerané obmedzenie. Znížením kvóra, ktorého dosiahnutie je podmienkou pre vykonanie kontroly úradom, umožní v konkrétnom prípade zvýšenie operatívnosti a uľahčí uplatnenie práva poslancov iniciovať vykonanie kontroly úradom nezávisle od jestvujúceho rozdelenia moci v tom-ktorom volebnom období," argumentuje Gibalová.

Správu o výsledkoch kontroly by NKÚ predkladal splnomocnenému zástupcovi skupiny poslancov do 30 dní po skončení kontroly. Novela si podľa poslankyne KDH nevyžiada zvýšené náklady štátneho rozpočtu. Ak by parlament zákon schválil, nové pravidlá by nadobudli účinnosť od 1. januára budúceho roka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Nakrúcanie akčného filmu na chvíľu odložili, predstaviteľ Tonyho Starka alias Iron Mana si totiž zranil členok.
pred 7 rokmi
Speváčka a herečka Lucie Vondráčková si zahrala hlavnú úlohu v nízkorozpočtovom českom trileri Labyrint.
pred 8 rokmi
Britský legendárny hudobník Elton John vydal nový album The Union...
pred 8 rokmi
CITROËN DS4 získal prvú cenu Auto Bild 2011 Design award, CITROËN DS4 získal tiež 3. miesto vo voľbách o „Najkrajšie z najkrajších“ hneď za Mercedes Benz SLK a BMW 6 série.
pred 6 rokmi
Americká technologická spoločnosť údajne požiadala svojich dodávateľov, aby v aktuálnom štvrťroku znížili objednávky LCD obrazoviek na telefóny iPhone 5 z plánovaných 65 mil. kusov o takmer polovicu
pred 6 rokmi
Režisérom a kameramanom čiernobieleho videoklipu je Jaro Vaľko.
pred 7 rokmi
Popová diva Kylie Minogue vydá výber najväčších hitov.
pred 5 rokmi
Elektronické knihy sú čoraz obľúbenejšie aj na Slovensku, len dlho chýbala poriadna ponuka, či kvalitná softvérová čítačka.