Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Väčšie právomoci pre poslancov pre NKÚ

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.08.2012

Poslankyňa za KDH presadzuje, aby na iniciovanie kontroly NKÚ vo verejnej inštitúcii stačilo 30 hlasov poslancov, teda jedna pätina parlamentu.
Väčšie právomoci pre poslancov pre NKÚ
Zdroj obrázku: Internet
 

Väčšie právomoci pre poslancov parlamentu v súvislosti s kontrolami Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) navrhuje v novele zákona o NKÚ poslankyňa za KDH Monika Gibalová.

Doteraz NKÚ vykonal kontrolu pre potreby národnej rady vtedy, ak takéto uznesenie v pléne podporila nadpolovičná väčšina poslancov. Poslankyňa za KDH presadzuje, aby na iniciovanie kontroly NKÚ vo verejnej inštitúcii stačilo 30 hlasov poslancov, teda jedna pätina parlamentu. Návrh Gibalová koncipovala na základe inštitútu, ktorý dáva zákonodarcom právo obrátiť sa s podnetom na Ústavný súd SR. Ústavný súd začne konanie, ak návrh podá najmenej pätina poslancov Národnej rady SR, teda ak ho podpíše minimálne 30 zákonodarcov. Chce tak zrovnoprávniť oba typy podaní.

"Uplatňovanou zmenou sa zabezpečuje vyváženosť právneho poriadku, legitímna iniciatíva poslancov Národnej rady SR, ktorí v zastupiteľskej demokracii konajú pred orgánmi štátnej správy v mene a v záujme občanov. Je v záujme občanov, aby činnosť poslancov bola obmedzovaná iba v nevyhnutnom rozsahu. Jestvujúca právna úprava však predstavuje neprimerané obmedzenie. Znížením kvóra, ktorého dosiahnutie je podmienkou pre vykonanie kontroly úradom, umožní v konkrétnom prípade zvýšenie operatívnosti a uľahčí uplatnenie práva poslancov iniciovať vykonanie kontroly úradom nezávisle od jestvujúceho rozdelenia moci v tom-ktorom volebnom období," argumentuje Gibalová.

Správu o výsledkoch kontroly by NKÚ predkladal splnomocnenému zástupcovi skupiny poslancov do 30 dní po skončení kontroly. Novela si podľa poslankyne KDH nevyžiada zvýšené náklady štátneho rozpočtu. Ak by parlament zákon schválil, nové pravidlá by nadobudli účinnosť od 1. januára budúceho roka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Kanadsko-americký herec Michael J. Fox, ktorý od roku 1991 trpí Parkinsonovou chorobou, sa vráti na televízne obrazovky.
pred 6 rokmi
Automobilka Chevrolet predstavila elektromobil na báze Sparka označený ako Spark EV.
pred 7 rokmi
Napríklad mobilné telefóny ľudia väčšinou nechávajú nabíjať celú noc, pritom by stačili dve hodiny
pred 6 rokmi
Dokazuje to prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 3 023 respondentov z Česka a 3 513 respondentov zo Slovenska
pred 7 rokmi
Eastwoodovi sa podarilo vyčarovať silný emočný príbeh, ktorý je sprevádzaný niekoľkými efektmi cunami a nadpriemerne hodnotným ľudských príbehom.
pred 10 rokmi
Keby si dali na hlavy plyšové uši, boli by z nich králiky na zožratie.
pred 11 rokmi
Čo keď vynecháte jedno jedlo?
pred rokmi
Už je to napořád 2000-2012 - Pokřtí jej 21. 12. ve Foru Karlín