Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Väčšie právomoci pre poslancov pre NKÚ

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.08.2012

Poslankyňa za KDH presadzuje, aby na iniciovanie kontroly NKÚ vo verejnej inštitúcii stačilo 30 hlasov poslancov, teda jedna pätina parlamentu.
Väčšie právomoci pre poslancov pre NKÚ
Zdroj obrázku: Internet
 

Väčšie právomoci pre poslancov parlamentu v súvislosti s kontrolami Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) navrhuje v novele zákona o NKÚ poslankyňa za KDH Monika Gibalová.

Doteraz NKÚ vykonal kontrolu pre potreby národnej rady vtedy, ak takéto uznesenie v pléne podporila nadpolovičná väčšina poslancov. Poslankyňa za KDH presadzuje, aby na iniciovanie kontroly NKÚ vo verejnej inštitúcii stačilo 30 hlasov poslancov, teda jedna pätina parlamentu. Návrh Gibalová koncipovala na základe inštitútu, ktorý dáva zákonodarcom právo obrátiť sa s podnetom na Ústavný súd SR. Ústavný súd začne konanie, ak návrh podá najmenej pätina poslancov Národnej rady SR, teda ak ho podpíše minimálne 30 zákonodarcov. Chce tak zrovnoprávniť oba typy podaní.

"Uplatňovanou zmenou sa zabezpečuje vyváženosť právneho poriadku, legitímna iniciatíva poslancov Národnej rady SR, ktorí v zastupiteľskej demokracii konajú pred orgánmi štátnej správy v mene a v záujme občanov. Je v záujme občanov, aby činnosť poslancov bola obmedzovaná iba v nevyhnutnom rozsahu. Jestvujúca právna úprava však predstavuje neprimerané obmedzenie. Znížením kvóra, ktorého dosiahnutie je podmienkou pre vykonanie kontroly úradom, umožní v konkrétnom prípade zvýšenie operatívnosti a uľahčí uplatnenie práva poslancov iniciovať vykonanie kontroly úradom nezávisle od jestvujúceho rozdelenia moci v tom-ktorom volebnom období," argumentuje Gibalová.

Správu o výsledkoch kontroly by NKÚ predkladal splnomocnenému zástupcovi skupiny poslancov do 30 dní po skončení kontroly. Novela si podľa poslankyne KDH nevyžiada zvýšené náklady štátneho rozpočtu. Ak by parlament zákon schválil, nové pravidlá by nadobudli účinnosť od 1. januára budúceho roka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Nová rozprávka Zdeňka Trošku
pred 6 rokmi
Interview s upírom je aj po dvadsiatich rokoch obrovským filmovým zážitkom, pri ktorom vrie krv v žilách.
pred 7 rokmi
Pieseň sa bude nachádzať na rapperovom očakávanom albume Umelecké delo ako aj na pripravovanej výberovke skupiny Smola a Hrušky.
pred 6 rokmi
Keď mal 20 rokov, vyhral európsku súťaž Young Concert Artists, o rok neskôr si priniesol striebro z celosvetového kola v New Yorku.
pred 10 rokmi
Christina Aguilera a Jordan Bratman sú rozvedení. Napriek tomu, že dvojica uzavrela predmanželskú zmluvu, Bratmanovi z manželstva ostane neznámy obnos peňazí.
pred 4 rokmi
Najsilnejší prežijú.
pred 7 rokmi
Tejto knihe chýba jediné. Nálepka "svetový bestseller".
pred 10 rokmi
Tenoch (Diego Luna) a Julio (Gael García Bernal) sú dobrodružní tínedžeri so všetkým čo k tomu patrí.