Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Väčšie právomoci pre poslancov pre NKÚ

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.08.2012

Poslankyňa za KDH presadzuje, aby na iniciovanie kontroly NKÚ vo verejnej inštitúcii stačilo 30 hlasov poslancov, teda jedna pätina parlamentu.
Väčšie právomoci pre poslancov pre NKÚ
Zdroj obrázku: Internet
 

Väčšie právomoci pre poslancov parlamentu v súvislosti s kontrolami Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) navrhuje v novele zákona o NKÚ poslankyňa za KDH Monika Gibalová.

Doteraz NKÚ vykonal kontrolu pre potreby národnej rady vtedy, ak takéto uznesenie v pléne podporila nadpolovičná väčšina poslancov. Poslankyňa za KDH presadzuje, aby na iniciovanie kontroly NKÚ vo verejnej inštitúcii stačilo 30 hlasov poslancov, teda jedna pätina parlamentu. Návrh Gibalová koncipovala na základe inštitútu, ktorý dáva zákonodarcom právo obrátiť sa s podnetom na Ústavný súd SR. Ústavný súd začne konanie, ak návrh podá najmenej pätina poslancov Národnej rady SR, teda ak ho podpíše minimálne 30 zákonodarcov. Chce tak zrovnoprávniť oba typy podaní.

"Uplatňovanou zmenou sa zabezpečuje vyváženosť právneho poriadku, legitímna iniciatíva poslancov Národnej rady SR, ktorí v zastupiteľskej demokracii konajú pred orgánmi štátnej správy v mene a v záujme občanov. Je v záujme občanov, aby činnosť poslancov bola obmedzovaná iba v nevyhnutnom rozsahu. Jestvujúca právna úprava však predstavuje neprimerané obmedzenie. Znížením kvóra, ktorého dosiahnutie je podmienkou pre vykonanie kontroly úradom, umožní v konkrétnom prípade zvýšenie operatívnosti a uľahčí uplatnenie práva poslancov iniciovať vykonanie kontroly úradom nezávisle od jestvujúceho rozdelenia moci v tom-ktorom volebnom období," argumentuje Gibalová.

Správu o výsledkoch kontroly by NKÚ predkladal splnomocnenému zástupcovi skupiny poslancov do 30 dní po skončení kontroly. Novela si podľa poslankyne KDH nevyžiada zvýšené náklady štátneho rozpočtu. Ak by parlament zákon schválil, nové pravidlá by nadobudli účinnosť od 1. januára budúceho roka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
V snímke inšpirovanej románmi L. Franka Bauma o krajine Oz si zahrali James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz či Michelle Williams.
pred 5 rokmi
Vo štvrtok 13. júna 2013 sa v kine Mladosť v Bratislave slávnostne otvorí Minifestival európskeho filmu 7x7.
pred 5 rokmi
Maniak je novým spracovaním kultového filmu, ktorý je mnohými označovaný za najlepší thriller všetkých čias - intímny, obrazovo odvážny, psychologicky komplexný a hlboko desivý výlet do nočnej mory vraha a jeho obetí.
pred 7 rokmi
UPC DTH S.a r.l., - poskytovateľ satelitnej televízie predstavuje novú službu freeSAT
pred 4 rokmi
Brilantné spojenie slovinského filozofa, mysliteľa Slavoja Žižku, britskej dokumentaristky Sophie Fiennes a ich invenčnej interpretácie ideológie.
pred 4 rokmi
Keby to bolo čo len trochu možné, odporúčal by som Francisovi Scottovi Fizgeraldovi, aby si vypočul audio nahrávku svojho Gatsbyho v produkcii OneHotBook.
pred 9 rokmi
Africký „čaj“ rooibos je skutočným zázrakom medzi čajmi.
pred 7 rokmi
Medzinárodné zoskupenie Cirque du Soleil vystúpi po prvý raz na Slovensku. Od 15. do 19. februára 2012 uvedie na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu svoje predstavenie Saltimbanco.