Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Väčšie právomoci pre poslancov pre NKÚ

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.08.2012

Poslankyňa za KDH presadzuje, aby na iniciovanie kontroly NKÚ vo verejnej inštitúcii stačilo 30 hlasov poslancov, teda jedna pätina parlamentu.
Väčšie právomoci pre poslancov pre NKÚ
Zdroj obrázku: Internet
 

Väčšie právomoci pre poslancov parlamentu v súvislosti s kontrolami Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) navrhuje v novele zákona o NKÚ poslankyňa za KDH Monika Gibalová.

Doteraz NKÚ vykonal kontrolu pre potreby národnej rady vtedy, ak takéto uznesenie v pléne podporila nadpolovičná väčšina poslancov. Poslankyňa za KDH presadzuje, aby na iniciovanie kontroly NKÚ vo verejnej inštitúcii stačilo 30 hlasov poslancov, teda jedna pätina parlamentu. Návrh Gibalová koncipovala na základe inštitútu, ktorý dáva zákonodarcom právo obrátiť sa s podnetom na Ústavný súd SR. Ústavný súd začne konanie, ak návrh podá najmenej pätina poslancov Národnej rady SR, teda ak ho podpíše minimálne 30 zákonodarcov. Chce tak zrovnoprávniť oba typy podaní.

"Uplatňovanou zmenou sa zabezpečuje vyváženosť právneho poriadku, legitímna iniciatíva poslancov Národnej rady SR, ktorí v zastupiteľskej demokracii konajú pred orgánmi štátnej správy v mene a v záujme občanov. Je v záujme občanov, aby činnosť poslancov bola obmedzovaná iba v nevyhnutnom rozsahu. Jestvujúca právna úprava však predstavuje neprimerané obmedzenie. Znížením kvóra, ktorého dosiahnutie je podmienkou pre vykonanie kontroly úradom, umožní v konkrétnom prípade zvýšenie operatívnosti a uľahčí uplatnenie práva poslancov iniciovať vykonanie kontroly úradom nezávisle od jestvujúceho rozdelenia moci v tom-ktorom volebnom období," argumentuje Gibalová.

Správu o výsledkoch kontroly by NKÚ predkladal splnomocnenému zástupcovi skupiny poslancov do 30 dní po skončení kontroly. Novela si podľa poslankyne KDH nevyžiada zvýšené náklady štátneho rozpočtu. Ak by parlament zákon schválil, nové pravidlá by nadobudli účinnosť od 1. januára budúceho roka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Americká herečka Angelina Jolie v nedeľňajšom interview pre televíziu CBS rozprávala nielen o svojom režisérskom debute s názvom In the Land of Blood and Honey, ale i o svojom súkromí.
pred 6 rokmi
Do konca tohto roka sa objem podpory odvetvia vyšplhá na 26 mld. čínskych jüanov (CNY). Pôvodne mala byť táto suma vo výške 21 mld. CNY.
pred 7 rokmi
Poznáte to. Nie vždy sa nám chce o filmoch intelektuálne hútať a dopodrobna rozpitvávať tú ktorú scénu v zmysle, čo tým asi tak autor myslel. Preto vám ponúkame ďalších 5 naj...
pred 5 rokmi
Snímku Patrika Pašša a Mateja Mináča premietali už na všetkých kontinentoch a na viac ako 70 festivaloch.
pred 4 rokmi
Fanúšikmi netrpezlivo očakávané pokračovanie série Hry o život: Drozdajka 1. Časť potvrdilo, že táto sága, natočená podľa svetového bestselleru Suzanne Collinsovej, si prívlastok „fenomenálna“ naozaj zaslúži.
pred 6 rokmi
Vyhrajte 2000 € za autorský román v žánri, ktorý prežíva svoju renesanciu.
pred 7 rokmi
Dacia Duster No Limit sa ničoho nebojí: špeciálne upravený Duster si trúfa na náročné preteky do vrchu Pikes Peak International Hill Climb
pred 7 rokmi
Spoločnosť Volvo Car Corporation participuje na projekte vývoja indukčného nabíjania elektrických vozidiel