Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V Komárne sú smerové tabule v nesprávnom jazyku

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.08.2012

Slovenská správa ciest bude musieť opraviť dopravné značenie na ceste I. triedy.
V Komárne sú smerové tabule v nesprávnom jazyku
Zdroj obrázku: Internet
 

V Komárne musí Slovenská správa ciest opraviť nesprávne smerové tabule do zahraničných miest. Názvy, ktoré by mali byť podľa medzinárodných štandardov uvedené v jazyku územia, na ktorom sa cieľové mestá nachádzajú, sú na návestiach napísané v slovenčine. Agentúre SITA to povedala hovorkyňa SSC Iveta Fedorová.

Nesprávne značenia sa nachádzajú na Rákocziho ulici medzi križovatkou s ul. Komenského a kruhovým objazdom. Vedúci organizačného oddelenia komárňanského primátora Róbert Dobi poznamenal, že "je len vecou šťastia, že názov mesta Budapest je v slovenčine od pôvodného maďarského názvu rozdielny len mäkčeňmi na ´š´ a ´ť´ na konci názvu. Ak by slovenské pomenovanie bolo odlišné aj názvom, bolo by to pre turistov značné sťaženie orientácie".
 
Správa ciest uznala, že smerová tabuľa na ceste I. triedy v slovenčine je v tomto prípade použitá nesprávne. Podľa Fedorovej doplnila smerovú tabuľu nad jazdným pruhom v jazyku, ktorý je aj na návesti pred križovatkou. Návestie na križovatke je osadené od roku 2009 a bolo schválené aj dopravným inšpektorátom. SSC zistila, že chyba sa stala v tomto roku a oznámila, že ju odstráni v čo najkratšom čase. Označenie zahraničných cieľov na návestných a smerových tabuliach bude uvedené v jazyku príslušného štátu, na ktorého území cieľ leží.

O slovenských názvoch na návestiach, ktoré šoférov navádzajú napríklad na Budapešť, informovali miestni obyvatelia splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny Lászlóa Nagya. Ten považuje uvádzanie označení geografických objektov za citlivú záležitosť, ktorá v značnej miere ovplyvňuje aj spolunažívanie medzi príslušníkmi rôznych národností. Slovenskú správu ciest požiadal o nápravu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Riso
pred 7 rokmi
Slovenská správa ciest bude musieť opraviť dopravné značenie na ceste I. triedy. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/v-komarne-su-smerove-tabule-v-nespravnom-jazyku/

Hlavne ze tymto "Splnomocnencom" zastavajucim vsetky utlacane mensiny na Slovensku nevadi, ze ked ide z milovaneho Madarska do Bratislavy je na tabuliach uvedene Pozsony. Och buduce volby volim Slotu.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Skladba sa bude nachádzať na ich pripravovanej deviatej štúdiovke Uno!, ktorá vyjde 25. septembra.
pred 3 rokmi
Je lenivý august a s ním prichádza možno i viac času na dobehnutie zameškaného, v oblasti sledovania filmov.
pred 3 rokmi
Je tu nová postapokalyptická trilógia, v ktorej autorka skvele namiešala koktail hitu Hry o život a Cesty od Cormaca McCarthyho.
pred 15 rokmi
Sotva prišiel na náš trh, zapísal sa do automobilovej siene slávy ako držiteľ titulu Auto roka na Slovensku.
pred 6 rokmi
Jednou z svetových premiér, ktorými sa prezentuje japonská automobilka na autosalóne v Šanghaji (21- 29.04.2013), je aj čínska verzia Yarisu.
pred 6 rokmi
Ženy, slečny a dievčatá láka do Viedne veľtrh LA DONNA, ktorý bude špeciálne venovaný im.
pred 6 rokmi
Suvereno vydáva svoj nový album 19. novembra 2012. Jeho názov je Alchymista a obsahovať bude 21 trackov.
pred 8 rokmi
Orlando si zopakuje rolu Legolasa, ktorého stvárnil aj v trilógii Pán prsteňov (2001, 2002, 2003).