Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V Komárne sú smerové tabule v nesprávnom jazyku

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.08.2012

Slovenská správa ciest bude musieť opraviť dopravné značenie na ceste I. triedy.
V Komárne sú smerové tabule v nesprávnom jazyku
Zdroj obrázku: Internet
 

V Komárne musí Slovenská správa ciest opraviť nesprávne smerové tabule do zahraničných miest. Názvy, ktoré by mali byť podľa medzinárodných štandardov uvedené v jazyku územia, na ktorom sa cieľové mestá nachádzajú, sú na návestiach napísané v slovenčine. Agentúre SITA to povedala hovorkyňa SSC Iveta Fedorová.

Nesprávne značenia sa nachádzajú na Rákocziho ulici medzi križovatkou s ul. Komenského a kruhovým objazdom. Vedúci organizačného oddelenia komárňanského primátora Róbert Dobi poznamenal, že "je len vecou šťastia, že názov mesta Budapest je v slovenčine od pôvodného maďarského názvu rozdielny len mäkčeňmi na ´š´ a ´ť´ na konci názvu. Ak by slovenské pomenovanie bolo odlišné aj názvom, bolo by to pre turistov značné sťaženie orientácie".
 
Správa ciest uznala, že smerová tabuľa na ceste I. triedy v slovenčine je v tomto prípade použitá nesprávne. Podľa Fedorovej doplnila smerovú tabuľu nad jazdným pruhom v jazyku, ktorý je aj na návesti pred križovatkou. Návestie na križovatke je osadené od roku 2009 a bolo schválené aj dopravným inšpektorátom. SSC zistila, že chyba sa stala v tomto roku a oznámila, že ju odstráni v čo najkratšom čase. Označenie zahraničných cieľov na návestných a smerových tabuliach bude uvedené v jazyku príslušného štátu, na ktorého území cieľ leží.

O slovenských názvoch na návestiach, ktoré šoférov navádzajú napríklad na Budapešť, informovali miestni obyvatelia splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny Lászlóa Nagya. Ten považuje uvádzanie označení geografických objektov za citlivú záležitosť, ktorá v značnej miere ovplyvňuje aj spolunažívanie medzi príslušníkmi rôznych národností. Slovenskú správu ciest požiadal o nápravu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Riso
pred 6 rokmi
Slovenská správa ciest bude musieť opraviť dopravné značenie na ceste I. triedy. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/v-komarne-su-smerove-tabule-v-nespravnom-jazyku/

Hlavne ze tymto "Splnomocnencom" zastavajucim vsetky utlacane mensiny na Slovensku nevadi, ze ked ide z milovaneho Madarska do Bratislavy je na tabuliach uvedene Pozsony. Och buduce volby volim Slotu.

 

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Prevádzam výrobu a montáž všetkých druhov žalúz...
Predmetom činnosti spoločnosti 1. RK, s. r. o. ...

330 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 473.29 m2, novos...
128 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 70.35 m2
675.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 1 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Firma Volkswagen už totiž smeruje k dosiahnutiu dlhodobého cieľa v oblasti predaja svojich automobilov.
pred 5 rokmi
Herec súhlasil s účinkovaním vo filme pod podmienkou, že nepôjde o malú úlohu so zopár scénami.
pred 3 rokmi
Kým dýcham, dúfam v šťastný koniec.
pred 5 rokmi
Speváčka je podľa Johna skvelou krstnou mamou jeho prvého syna Zacharyho.
pred 6 rokmi
Všetky tuky – tuhé a nasýtené živočíšneho pôvodu (tuky v mäse alebo klasické maslo), ale aj margaríny živočíšneho pôvodu, môžeme nahradiť tekutými olejmi.
pred 5 rokmi
V júni navštívili webové stránky zapojené do výskumu AIMmonitor 3 mil. užívateľov zo Slovenska a viac ako 800 tis. zo zahraničia.
pred 8 rokmi
Možno sa to nezdá, ale napísať o tomto projekte niečo, čo by nebolo iba zbytočným výlevom negatívnych pocitov, bude ťažká práca.
pred 5 rokmi
Ich ôsma štúdiovka bude obsahovať desať skladieb vrátane už skôr zverejnených piesní Violins And Tambourines a In A Moment.