Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V Komárne sú smerové tabule v nesprávnom jazyku

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.08.2012

Slovenská správa ciest bude musieť opraviť dopravné značenie na ceste I. triedy.
V Komárne sú smerové tabule v nesprávnom jazyku
Zdroj obrázku: Internet
 

V Komárne musí Slovenská správa ciest opraviť nesprávne smerové tabule do zahraničných miest. Názvy, ktoré by mali byť podľa medzinárodných štandardov uvedené v jazyku územia, na ktorom sa cieľové mestá nachádzajú, sú na návestiach napísané v slovenčine. Agentúre SITA to povedala hovorkyňa SSC Iveta Fedorová.

Nesprávne značenia sa nachádzajú na Rákocziho ulici medzi križovatkou s ul. Komenského a kruhovým objazdom. Vedúci organizačného oddelenia komárňanského primátora Róbert Dobi poznamenal, že "je len vecou šťastia, že názov mesta Budapest je v slovenčine od pôvodného maďarského názvu rozdielny len mäkčeňmi na ´š´ a ´ť´ na konci názvu. Ak by slovenské pomenovanie bolo odlišné aj názvom, bolo by to pre turistov značné sťaženie orientácie".
 
Správa ciest uznala, že smerová tabuľa na ceste I. triedy v slovenčine je v tomto prípade použitá nesprávne. Podľa Fedorovej doplnila smerovú tabuľu nad jazdným pruhom v jazyku, ktorý je aj na návesti pred križovatkou. Návestie na križovatke je osadené od roku 2009 a bolo schválené aj dopravným inšpektorátom. SSC zistila, že chyba sa stala v tomto roku a oznámila, že ju odstráni v čo najkratšom čase. Označenie zahraničných cieľov na návestných a smerových tabuliach bude uvedené v jazyku príslušného štátu, na ktorého území cieľ leží.

O slovenských názvoch na návestiach, ktoré šoférov navádzajú napríklad na Budapešť, informovali miestni obyvatelia splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny Lászlóa Nagya. Ten považuje uvádzanie označení geografických objektov za citlivú záležitosť, ktorá v značnej miere ovplyvňuje aj spolunažívanie medzi príslušníkmi rôznych národností. Slovenskú správu ciest požiadal o nápravu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Riso
pred 6 rokmi
Slovenská správa ciest bude musieť opraviť dopravné značenie na ceste I. triedy. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/v-komarne-su-smerove-tabule-v-nespravnom-jazyku/

Hlavne ze tymto "Splnomocnencom" zastavajucim vsetky utlacane mensiny na Slovensku nevadi, ze ked ide z milovaneho Madarska do Bratislavy je na tabuliach uvedene Pozsony. Och buduce volby volim Slotu.

 

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Originálne darčeky z lásky k sviatku a jubileám...
Široké spektrum produktov za najlepšie ceny !pr...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


75 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 495 m2, novostavba
115 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 45 m2
196 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 285 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Ak chcete podať čo najlepší duševný výkon, udržujte si pružné telo.
pred 6 rokmi
Pieseň Step by Step sa objaví na jej pripravovanom albume The Road to Machiavelli Valley, ktorý vyjde na jeseň
pred 3 rokmi
Peter Nagy zavŕši výročné turné „THE BEST OF 30 ROKOV“ skutočne veľkolepo! Spevácka legenda si 8. decembra 2015 do bratislavskej Starej tržnice pozvala hviezdy československej hudobnej scény!
pred 4 rokmi
Celková výška investície by podľa odhadov mala prekročiť 100 mld. japonských jenov.
pred 7 rokmi
Jedna z najlepších autoriek detektívok Joy Fieldingová prichádza s novinkou Teraz ju vidíš, ktorá vás priklincuje k stoličke.
pred 9 rokmi
Nová Škoda Octavia už brázdi naše cesty niekoľko mesiacov a aj keď sme spočiatku nerozumeli potrebe akéhokoľvek faceliftu...
pred 7 rokmi
Odhadované náklady na modernizáciu diaľničného odpočívadla sú 1,63 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, trvať by mali osem mesiacov.
pred 3 rokmi
Prvú z troch pripravovaných snímok mali začať premietať už na budúci rok. Režisér James Cameron však napokon priznal, že to bol príliš ambiciózny plán