Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ústavný súd nebude viazaný termínmi

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 29.05.2013

Smer-SD zamietol novelu poslancov KDH, aby ústavný súd, ak prijme návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov s Ústavou SR a účastník konania navrhne pozastavenie účinnosti napadnutých právnych predpisov, o tomto rozhodol do 90 dní.
Ústavný súd nebude viazaný termínmi
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Ústavný súd SR nebude pri rozhodovaní viazaný termínmi, ako to v novele zákona o organizácii Ústavného súdu (ÚS) SR navrhovali poslanci za KDH Monika Gibalová, Pavol Hrušovský a Pavol Abrhan. Kresťanskí demokrati neúspešne presadzovali, aby ústavný súd, ak prijme návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov s Ústavou SR a účastník konania navrhne pozastavenie účinnosti napadnutých právnych predpisov, o tomto rozhodol do 90 dní odo dňa začatia konania. Vládny Smer-SD v parlamente ich novelu zamietol.

„Podľa platnej právnej úpravy o takom návrhu rozhodne ústavný súd bez zbytočného odkladu. Doterajšie skúsenosti však potvrdzujú, že ústavný súd rozhoduje o niektorých návrhoch na pozastavenie účinnosti napadnutých právnych predpisov, ich častí či ustanovení so značným oneskorením,“ vysvetľovala návrh Gibalová. Podľa nej v novele ide o také ustanovenia, v prípade ktorých ich ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody alebo hrozí značná hospodárska škoda, alebo iný vážny nenapraviteľný následok.

Neuspel ani pozmeňujúci návrh Martina Poliačika (SaS), ktorý sa snažil presadiť, aby návrh na disciplinárne konanie voči predsedovi ústavného súdu mohol podať ktorýkoľvek ústavný sudca. Poliačik tak reagoval na dnešný stav, kedy návrh na začatie disciplinárneho stíhania predsedu ústavného súdu môže podať iba samotný predseda súdu. "Neexistuje žiaden legitímny dôvod na to, aby bol predseda ÚS vyňatý z disciplinárnej kompetencie ústavného súdu a z toho dôvodu je potrebné jasne upraviť, kto môže podať návrh na jeho disciplinárne stíhanie. Je totiž ťažké predpokladať, že by predseda ÚS sám na seba inicioval disciplinárne konanie," vysvetľoval Poliačik
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Brat proti bratovi. Otrok proti cisárovi.
pred 6 rokmi
Spevák Thomas Puskailer zachraňuje prírodu už aj v Českej republike. Najlepšiu ekologickú šou uviedol akčný spevák v Prahe a aj české deti poučil ako recyklovať odpad a slušne sa správať k prírode.
pred 8 rokmi
Asi najznámejší je klasický ocot a z olejov olivový olej. Ale poznáme aj radu ďalších, ktoré ozvláštnia jedlá trochu iným spôsobom.
pred 7 rokmi
Tvorcovia chceli snímku fanúšikom a fanúšičkám pôvodne predstaviť už na budúci rok v lete.
pred 7 rokmi
1.3.2014 od 21.00 hod. vám budeme hrať v Masquerade Clube v Bratislave na Ventúrskej ulici a vy sa budete môcť baviť a swingovať možno asi aj takto!
pred 5 rokmi
Je lenivý august a s ním prichádza možno i viac času na dobehnutie zameškaného, v oblasti sledovania filmov.
pred 16 rokmi
Dire Straits patrili v osemdesiatych rokoch k tomu najzaujímavejšiemu, čo v svojej klasickej línii mohla poskytnúť rocková hudba tejto dekády.
pred 11 rokmi
Karen Cook bola úplne obyčajná stredoškoláčka.