Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ústavný súd dnes rozhodne, či odvolá Harabina z funkcie sudcu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 30.10.2013

Plénum ústavného súdu na dnešnom verejnom pojednávaní rozhodne o troch návrhoch na disciplinárne konanie voči predsedovi NS SR Štefanovi Harabinovi.
Ústavný súd dnes rozhodne, či odvolá Harabina z funkcie sudcu
Zdroj obrázku: SITA
 

Disciplinárnymi konaniami voči predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi sa bude dnes zaoberať plénum Ústavného súdu SR (ÚS). Ide o tri samostatné disciplinárne konania, pričom v jednom z nich Harabinovi hrozí, že mu ÚS uloží najvyšší disciplinárny trest – odvolanie z funkcie sudcu.

Návrhy na disciplinárne konanie voči Štefanovi Harabinovi podala bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Navrhla potrestať Harabina za to, že opakovane nevpustil na Najvyšší súd SR kontrolu z ministerstva financií, že podľa nej bez legitímneho dôvodu zmenil rozvrh práce na najvyššom súde, čím znemožnil náhodné prideľovanie vecí a že nepodal odvolanie proti rozsudku v kauze diskriminačných žalôb sudcov.

Žitňanská za najťažšie previnenie Harabina považuje, že ako predseda NS SR nepodal odvolanie proti rozsudku súdu nižšieho stupňa, a tak deviati sudcovia uspeli s takzvanými diskriminačnými žalobami a mali dostať náhradu celkom viac ako milión eur. Žiada, aby ústavný súd po vykonaní dôkazov prijal rozhodnutie, ktorým uzná predsedu NS SR Štefana Harabina za vinného zo závažného disciplinárneho previnenia nezlučiteľného s funkciou sudcu a odvolal ho z funkcie sudcu.

Predseda NS SR Štefan Harabin žiada ústavný súd, aby ho oslobodil spod návrhu na začatie disciplinárneho konania, lebo sudca sa disciplinárneho previnenia nedopustil. Zastáva právny názor, že člen vlády ani nemôže dať návrh na začatie disciplinárneho konania voči nemu. Podľa jeho názoru ESĽP rozhodol, že člen vlády nemôže podať návrh na disciplinárne konanie voči sudcovi.

Jeden návrh Žitňanská podala za to, že Harabin na najvyšší súd opakovane nevpustil na kontrolu komisiu ministerstva financií, za čo ho v júni 2011 ÚS potrestal zrážkou platu vo výške 70 percent na jeden rok. Harabin sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), ktorý rozhodol, že boli porušené Harabinove práva, lebo náš ústavný súd pred rozhodnutím zamietol všetky predložené námietky a nezaoberal sa nimi dostatočne. ESĽP konštatoval, že o Harabinovi rozhodovali sudcovia, pri ktorých boli pochybnosti o zaujatosti. Na základe tohto rozhodnutia Harabin žiadal ústavný súd o obnovu konania.

Na neverejnom zasadaní pléna 29. októbra ústavný súd jeho žiadosť zamietol. Plénum ústavného súdu sa 29. októbra na neverejnom zasadaní zaoberalo aj námietkami zaujatosti voči štyrom ústavným sudcom. O námietkach predpojatosti Ľudmily Gajdošíkovej, Sergeja Kohuta, Jána Lubyho a Ladislava Orosza ústavný súd rozhodol uznesením. Ladislav Orosz a Sergej Kohut sú vylúčení z výkonu sudcovskej funkcie vo všetkých disciplinárnych konaniach voči Harabinovi. Ľudmila Gajdošíková a Ján Luby nie sú vylúčení z disciplinárnych konaní, ktoré budú dnes. Plénum Ústavného súdu má 13 členov, z ktorých sú dvaja vylúčení z konania. Aby v disciplinárnych konaniach bolo prijaté rozhodnutie, musí zaň hlasovať nadpolovičná väčšina ústavných sudcov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Edícia vydavateľstva Opus sa rozrástla o ďalšie tri tituly. K šiestim už vydaným tak pribudli ďalšie CD a na každom z nich po dve rozprávky z archívu vydavateľstva Opus.
pred 12 rokmi
Keď sa rocker zblázni, môže z toho vzniknúť naozaj čokoľvek.
pred 7 rokmi
Podľa mužov zákona však boli falošné modely veľmi dobre upravené vrátane častí motora a na prvý pohľad bol rozdiel medzi nimi a originálom nepatrný.
pred 7 rokmi
Mobilita s nulovými emisiami vo forme prémiového automobilu dokazuje, že je receptom na radosť z jazdy.
pred 9 rokmi
Po úspechu svojho šiesteho štúdiového albumu, po vydarenom turné a návrate Robbieho Williamsa, vydali Take That na konci júna album Progressed.
pred 9 rokmi
Mansory Ferrari 458 Spider Monaco Edition – 458 Spider v limitovanej Monaco Edition Mansory Ferrari 458 Spider Monaco Edition je rafinované prevedenie známeho superšportiaku maranellskej automobilky.
pred 9 rokmi
26-ročná speváčka sa od 14. augusta do 6. októbra predstaví v 18 európskych štátoch.
pred 12 rokmi
Jedným z prvých jarných kvietkov, ktoré sa objavujú len, čo zmizne sneh je Podbeľ liečivý.