Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ústavný súd dnes rozhodne, či odvolá Harabina z funkcie sudcu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 30.10.2013

Plénum ústavného súdu na dnešnom verejnom pojednávaní rozhodne o troch návrhoch na disciplinárne konanie voči predsedovi NS SR Štefanovi Harabinovi.
Ústavný súd dnes rozhodne, či odvolá Harabina z funkcie sudcu
Zdroj obrázku: SITA
 

Disciplinárnymi konaniami voči predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi sa bude dnes zaoberať plénum Ústavného súdu SR (ÚS). Ide o tri samostatné disciplinárne konania, pričom v jednom z nich Harabinovi hrozí, že mu ÚS uloží najvyšší disciplinárny trest – odvolanie z funkcie sudcu.

Návrhy na disciplinárne konanie voči Štefanovi Harabinovi podala bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Navrhla potrestať Harabina za to, že opakovane nevpustil na Najvyšší súd SR kontrolu z ministerstva financií, že podľa nej bez legitímneho dôvodu zmenil rozvrh práce na najvyššom súde, čím znemožnil náhodné prideľovanie vecí a že nepodal odvolanie proti rozsudku v kauze diskriminačných žalôb sudcov.

Žitňanská za najťažšie previnenie Harabina považuje, že ako predseda NS SR nepodal odvolanie proti rozsudku súdu nižšieho stupňa, a tak deviati sudcovia uspeli s takzvanými diskriminačnými žalobami a mali dostať náhradu celkom viac ako milión eur. Žiada, aby ústavný súd po vykonaní dôkazov prijal rozhodnutie, ktorým uzná predsedu NS SR Štefana Harabina za vinného zo závažného disciplinárneho previnenia nezlučiteľného s funkciou sudcu a odvolal ho z funkcie sudcu.

Predseda NS SR Štefan Harabin žiada ústavný súd, aby ho oslobodil spod návrhu na začatie disciplinárneho konania, lebo sudca sa disciplinárneho previnenia nedopustil. Zastáva právny názor, že člen vlády ani nemôže dať návrh na začatie disciplinárneho konania voči nemu. Podľa jeho názoru ESĽP rozhodol, že člen vlády nemôže podať návrh na disciplinárne konanie voči sudcovi.

Jeden návrh Žitňanská podala za to, že Harabin na najvyšší súd opakovane nevpustil na kontrolu komisiu ministerstva financií, za čo ho v júni 2011 ÚS potrestal zrážkou platu vo výške 70 percent na jeden rok. Harabin sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), ktorý rozhodol, že boli porušené Harabinove práva, lebo náš ústavný súd pred rozhodnutím zamietol všetky predložené námietky a nezaoberal sa nimi dostatočne. ESĽP konštatoval, že o Harabinovi rozhodovali sudcovia, pri ktorých boli pochybnosti o zaujatosti. Na základe tohto rozhodnutia Harabin žiadal ústavný súd o obnovu konania.

Na neverejnom zasadaní pléna 29. októbra ústavný súd jeho žiadosť zamietol. Plénum ústavného súdu sa 29. októbra na neverejnom zasadaní zaoberalo aj námietkami zaujatosti voči štyrom ústavným sudcom. O námietkach predpojatosti Ľudmily Gajdošíkovej, Sergeja Kohuta, Jána Lubyho a Ladislava Orosza ústavný súd rozhodol uznesením. Ladislav Orosz a Sergej Kohut sú vylúčení z výkonu sudcovskej funkcie vo všetkých disciplinárnych konaniach voči Harabinovi. Ľudmila Gajdošíková a Ján Luby nie sú vylúčení z disciplinárnych konaní, ktoré budú dnes. Plénum Ústavného súdu má 13 členov, z ktorých sú dvaja vylúčení z konania. Aby v disciplinárnych konaniach bolo prijaté rozhodnutie, musí zaň hlasovať nadpolovičná väčšina ústavných sudcov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Silný príbeh o strate koreňov a márnom boji proti jadrovej elektrárni, márnej bez ohľadu na vládnuci režim, ale tiež o rodinných vzťahoch, rozvrátených a poškodených v nevľúdnych časoch.
pred 8 rokmi
Po fenomenálnom úspechu prvého dielu Street Dance 3D prichádza na tanečný parket kín jeho celkom nové pokračovanie Street Dance 2.
pred rokmi
Väčšina ľudí stráca asi 50-100 vlasov denne, takže je normálne stratiť niekoľko prameňov, keď ste v sprche, češete si vlasy alebo si robíte účes.
pred 8 rokmi
Okrem nich sa v Inchebe v ten istý večer naživo predstavia aj Hex, Le Payaco, The Cellmates a Aimee.
pred 8 rokmi
Horská Chata vydáva digipack Best of a videoklip Strach nám bráni veriť.
pred 11 rokmi
Na svete nájdeme veľa vecí, ktoré si vyžadujú silné presvedčenie.
pred 8 rokmi
Agenti v čiernych oblekoch sa budú musieť vysporiadať s ďalšími príšerami z vesmíru, ktoré sa chystajú zrovnať našu planétu so zemou.
pred 8 rokmi
Atmosféra, energia, ľudia, zvuk - to všetko dohromady - jednička s hviezdičkou.