Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Upokojiť a odpolitizovať justíciu je Ficov hlavný cieľ

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.04.2012

Konkrétnejšie kroky minister spravodlivosti Tomáš Borec predstaví po vypracovaní Programového vyhlásenia vlády.
Upokojiť a odpolitizovať justíciu je Ficov hlavný cieľ
Zdroj obrázku: TASR
 

Upokojiť a odpolitizovať justíciu je prvoradou úlohou nového vedenia rezortu spravodlivosti. Vyhlásil to dnes predseda vlády Robert Fico pri uvedení ministra spravodlivosti Tomáša Borca do funkcie. Premiér konštatoval, že v rezorte bola v posledných mesiacoch silná polarizácia. Preto bol do funkcie menovaný človek, ktorého nikto nemôže vnímať, že stojí na jednej či druhej strane barikády, dodal Fico.

V prípade štátnej tajomníčky, ktorá pred vymenovaním bola sudkyňou, premiér nevidí problém s jej opätovným návratom na sudcovskú stoličku. Verí, že spolupráca ministra, prichádzajúceho z prostredia advokácie, ktorý navyše pôsobil ako rozhodca, a štátnej tajomníčky - sudkyne, posunie rezort ďalej. "Tandem minister Tomáš Borec a štátna tajomníčka Monika Jankovská je dobre zložený," zdôraznil. Minister berie otázku upokojenia situácie v justícii vážne a chce použiť všetky štandardné nástroje, aby stav v rezorte bol taký, aký má byť.

Rekonštrukciou ba mala prejsť Legislatívna rada vlády, na čele ktorej stojí minister Borec. "Máme rovnaký názor s pánom ministrom, že netreba robiť novelizácie pre novelizácie, ale pristupovať k zmenám zákonov len vtedy, keď to bude potrebné," dodal premiér. Poznamenal, že aj legislatívny proces by sa mal upokojiť. Podstatnú časť práce by mala urobiť práve Legislatívny rada vlády, prípadne parlamentné výbory tak, aby sa v pléne NR SR zákony netvorili, ale sa o nich len diskutovalo, a buď sa prijímali, alebo odmietali. Minister chce vytvoriť kvalitnú legislatívnu radu, a to prizvaním ľudí z rôznych oblastí, špičkových odborníkov v oblasti práva. "Kvalita právneho prostredia spočíva aj v tom, že sa často nemení. Keď budeme robiť zmeny, budeme dvakrát merať a raz rezať," zdôraznil Borec.
 
Dôležitou úlohou bude boj s korupciou. Ministra premiér požiadal, aby bol nekompromisný a prijímal v prípade, že sa korupčné správanie preukáže, okamžité personálne rozhodnutia, a keď bude treba, aj rozhodnutia smerom k orgánom činným v trestnom konaní. Minister sa chce zamerať aj na prieťahy v súdnych konaniach, ktoré ľudia vnímajú veľmi kriticky a samotnú vymožiteľnosť práva, ktorá je podľa neho veľmi nízka. "Toto chcem riešiť," poznamenal minister. Fico spomenul aj možné zmeny vo väzenstve. Podľa neho narastá počet odsúdených, riešiť by sa to ale nemalo budovaním nových väzníc, skôr by sa malo pristúpiť k možnostiam ukladať alternatívne tresty.

Konkrétnejšie kroky minister spravodlivosti Tomáš Borec predstaví po vypracovaní Programového vyhlásenia vlády.

Foto: TASR
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Zbaviť prebytočného tuku sa dá aj za pomoci chémie, ale je v tom malý háčik.
pred 8 rokmi
Pri príležitosti 150. výročia narodenia Gustava Klimta, jedného z najvýraznejších rakúskych umelcov, pripravil aj viedenský Belvedere špeciálnu prezentáciu.
pred 9 rokmi
Štyri Newyorčanky opäť v akcii
pred 9 rokmi
Najrýchlejší automobil na svete poháňaný skvapalneným plynom
pred 7 rokmi
Speváčka Kristína vydala v minulom roku svoj tretí album Na slnečnej strane sveta a po úspešnom Horehronie Tour 2012 v českých mestách pripravila štyri špeciálne koncerty aj pre svojich slovenských fanúšikov.
pred 14 rokmi
Vozidlá tohto typu sa nám dostávajú do rúk relatívne zriedkavo. S Boxerom sme teda strávili viac času a mali sme potrebu aj ponavštevovať jeho rivalov z iných značiek.
pred 9 rokmi
Moby sa po takmer dvoch rokoch vracia s novou štúdiovou platňou. Do pondelňajšieho vydania ju fanúšikom po celom svete ponúka na vypočutie úplne zadarmo.
pred 8 rokmi
V tomto roku medzi novorodencami kraľujú Jakub a Sofia