Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Upokojiť a odpolitizovať justíciu je Ficov hlavný cieľ

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.04.2012

Konkrétnejšie kroky minister spravodlivosti Tomáš Borec predstaví po vypracovaní Programového vyhlásenia vlády.
Upokojiť a odpolitizovať justíciu je Ficov hlavný cieľ
Zdroj obrázku: TASR
 

Upokojiť a odpolitizovať justíciu je prvoradou úlohou nového vedenia rezortu spravodlivosti. Vyhlásil to dnes predseda vlády Robert Fico pri uvedení ministra spravodlivosti Tomáša Borca do funkcie. Premiér konštatoval, že v rezorte bola v posledných mesiacoch silná polarizácia. Preto bol do funkcie menovaný človek, ktorého nikto nemôže vnímať, že stojí na jednej či druhej strane barikády, dodal Fico.

V prípade štátnej tajomníčky, ktorá pred vymenovaním bola sudkyňou, premiér nevidí problém s jej opätovným návratom na sudcovskú stoličku. Verí, že spolupráca ministra, prichádzajúceho z prostredia advokácie, ktorý navyše pôsobil ako rozhodca, a štátnej tajomníčky - sudkyne, posunie rezort ďalej. "Tandem minister Tomáš Borec a štátna tajomníčka Monika Jankovská je dobre zložený," zdôraznil. Minister berie otázku upokojenia situácie v justícii vážne a chce použiť všetky štandardné nástroje, aby stav v rezorte bol taký, aký má byť.

Rekonštrukciou ba mala prejsť Legislatívna rada vlády, na čele ktorej stojí minister Borec. "Máme rovnaký názor s pánom ministrom, že netreba robiť novelizácie pre novelizácie, ale pristupovať k zmenám zákonov len vtedy, keď to bude potrebné," dodal premiér. Poznamenal, že aj legislatívny proces by sa mal upokojiť. Podstatnú časť práce by mala urobiť práve Legislatívny rada vlády, prípadne parlamentné výbory tak, aby sa v pléne NR SR zákony netvorili, ale sa o nich len diskutovalo, a buď sa prijímali, alebo odmietali. Minister chce vytvoriť kvalitnú legislatívnu radu, a to prizvaním ľudí z rôznych oblastí, špičkových odborníkov v oblasti práva. "Kvalita právneho prostredia spočíva aj v tom, že sa často nemení. Keď budeme robiť zmeny, budeme dvakrát merať a raz rezať," zdôraznil Borec.
 
Dôležitou úlohou bude boj s korupciou. Ministra premiér požiadal, aby bol nekompromisný a prijímal v prípade, že sa korupčné správanie preukáže, okamžité personálne rozhodnutia, a keď bude treba, aj rozhodnutia smerom k orgánom činným v trestnom konaní. Minister sa chce zamerať aj na prieťahy v súdnych konaniach, ktoré ľudia vnímajú veľmi kriticky a samotnú vymožiteľnosť práva, ktorá je podľa neho veľmi nízka. "Toto chcem riešiť," poznamenal minister. Fico spomenul aj možné zmeny vo väzenstve. Podľa neho narastá počet odsúdených, riešiť by sa to ale nemalo budovaním nových väzníc, skôr by sa malo pristúpiť k možnostiam ukladať alternatívne tresty.

Konkrétnejšie kroky minister spravodlivosti Tomáš Borec predstaví po vypracovaní Programového vyhlásenia vlády.

Foto: TASR
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Mofokiller sa rozhodli otvoriť 13. komnatu. Skladba Better Off rozpráva príbeh mladého gaya (umelca), ktorý sa spamätáva z prvého vážneho vzťahu. Na jednej strane stojí mladý, neskúsený chlapec a na strane druhej skúsený muž. Lovec.
pred 16 rokmi
Keď som pred niekoľkými rokmi zahliadol na autosalóne v Turíne krásny kombík a štýlový kabriolet, oba odvodené z malého Forda Ka, ani vo sne ma nenapadlo, že jedno z nich raz budem šoférovať ako sériovo vyrábané auto.
pred 4 rokmi
Na Žákovic Open zahrá Para horúcu novinku
pred 9 rokmi
Najviac cien Akadémie country hudby však v sobotu v Las Vegas získala speváčka Miranda Lambert...
pred 10 rokmi
Štúdia čisto elektrickou energiou poháňaného športiaku...
pred 5 rokmi
Skupina Hex presúva koncert v Banskej Bystrici, spevák Peter „Ďuďo“ Dudák skončil v nemocnici.
pred 12 rokmi
Posilňujú nervovú sústavu a znižujú cholesterol.
pred 8 rokmi
Najmenší Evoque nie je v rodine Range Rover žiadny vydedenec. Je síce menší ako ostatní súrodenci a má v ponuke iba štvorvalcové motory, tvorcovia však nešetrili na luxuse a komforte.