Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Univerzita tretieho veku UK oslavuje štvrťstoročie založenia

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: redakcia, pridané: 01.07.2015

Medzi absolventov Univerzity tretieho veku sa doposiaľ zaradilo viac ako 10 000 seniorov.
Univerzita tretieho veku UK oslavuje štvrťstoročie založenia
Zdroj obrázku: Internet
 

Univerzita tretieho veku Centra ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského v Bratislave (UTV CĎV UK) oslavuje dnes štvrťstoročie svojho vzniku. Od roku 1990 je najväčšou univerzitou pre seniorov na Slovensku.

Medzi absolventov Univerzity tretieho veku sa doposiaľ zaradilo viac ako 10 000 seniorov. Štúdium je určené pre osoby vo veku nad 50 rokov (záujemcovia s trvalým pobytom mimo Bratislavy od 45 rokov), ktoré majú ukončené úplné stredoškolské vzdelanie s maturitou. Univerzitu ročne navštevuje 1800 až 1900 frekventantov.

Najväčší záujem je zo strany seniorov o študijné odbory: dejiny a pamiatky Bratislavy, psychológia, dejiny výtvarného umenia, všeobecná medicína (JLF UK v Martine), lieky a zdravie, počítače a regenerácia psychofyzických síl seniorov. V akademickom roku 2014/2015 ponúkla UTV CĎV UK 39 študijných odborov.

UTV CĎV UK realizuje výučbu v spolupráci s fakultami UK podľa jednotlivých sídiel fakúlt. „Okrem Bratislavy sa vzdelávanie seniorov realizuje aj na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine, na teologických seminároch Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK v Nitre a Badíne. Štvrtým mimobratislavským vzdelávacím centrom je od októbra 2014 Námestovo, ktoré vzniklo v zmysle nového programu Erasmus+,“ približuje riaditeľka CĎV UK PaedDr. Janka Chládecká, PhD.

V prvom roku pôsobnosti UTV CĎV UK sa na štúdium zapísalo 235 študentov (116 mužov a 119 žien). Prevaha žien sa postupne zvyšovala a od roku 2006 študuje na UTV takmer stabilne 89 % žien. Dlhodobo najstaršou študentkou bola Irena, ktorá na UTV CĎV UK absolvovala niekoľko študijných programov, posledný vo veku 94 rokov. V súčasnosti je najstaršou študentkou 95-ročná Niké, ktorá vo veku 90 rokov absolvovala program počítače, neskôr astronómiu a dnes študuje dejiny výtvarného umenia.

„Teší ma, že naša univerzita významne prispieva k zabezpečovaniu práva starších ľudí na vzdelanie a vytvára nový, vysokohodnotný životný program seniorov. Dôkazom je niekoľko tisíc absolventov, ktorí tu získali nové poznatky z rozmanitého spektra odborov,“ uviedol rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.

Zdroj: PhDr. Andrea Földváryová, Oddelenie vzťahov s verejnosťou UK v BA
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Fotografia, web a všetko okolo nich.
TČM, akupunktúra, masáže, chiropraxia, vákuová ...

198 385.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 36 07...
600.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 46.99 m2, balk...
127 999.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 90 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Momentále maká v skúšobni s malým orchestrom.
pred 9 rokmi
Kelly Clarkson prichádza s materiálom určeným síce pre široké masy, ale stále s kvalitným umením, čo jej slúži ku cti.
pred 4 rokmi
Je váš život prepletený strachom, ktorý vás núti kŕčovito držať pod kontrolou rôzne oblasti svojho života?
pred 6 rokmi
Spevák Seal pripravil nový album. Platňu nazval jednoducho 7 a vydá ju 6. novembra 2015.
pred 10 rokmi
Čo je to agility? Dalo by sa to nazvať športom pre psov. Psi prekonávajú prekážky v stanovenom poradí, bez chýb a v čo najkratšom čase. Minimálne hodinová chôdza sa určite odrazí aj na vašom zdraví.
pred 5 rokmi
Rozprávka o rozmaznanej princeznej a dvoch nie úplne najpoctivejších kamarátoch.
pred 14 rokmi
Dacia Logan MCV sa skutočne vydarila, kufor nie je rozhodne jej jedinou prednosťou (Ako prví prinášame oficiálne slovenské ceny auta)
pred 7 rokmi
Podľa toho, nakoľko poznám Martina, ani som nečakal, že by niekedy nejaký videoklip mohol vzniknúť. Napriek tomu Martin opäť prekvapil, siahol po pesničke plnej hispánskych rytmov a pokúsil sa dať svojim fanúšikom k zvuku i obraz.