Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Univerzita Komenského bude opäť vzdelávať krajanov a cudzincov

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: redakcia, pridané: 03.07.2015

Dňa 6. júla 2015 (pondelok) o 16.30 h sa v Modre uskutoční slávnostné otvorenie Letnej univerzity slovenského jazyka a kultúry určenej pre krajanov a cudzincov.
Univerzita Komenského bude opäť vzdelávať krajanov a cudzincov
Zdroj obrázku: Internet
 

Dňa 6. júla 2015 (pondelok) o 16.30 h sa v Modre uskutoční slávnostné otvorenie Letnej univerzity slovenského jazyka a kultúry určenej pre krajanov a cudzincov. Vzdelávací program organizovaný Centrom ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského v Bratislave (CĎV UK) je zameraný na výučbu základov a zdokonalenie sa v slovenskom jazyku. Prebiehať bude počas troch týždňov (6. – 24. júla 2014) v Študijnom a kongresovom stredisku Modra-Harmónia.

V poradí už 25. ročník bude hostiť 65 cudzincov z rôznych krajín sveta ako Srbsko, Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Holandsko, Rusko, Veľká Británia, Egypt, Poľsko. Väčšinu z nich tvoria krajania, ktorí majú slovenských predkov, študujú slovenčinu na domovskej univerzite vo svojej krajine alebo chcú pokračovať v štúdiu na vysokej škole na Slovensku.

Študenti sa popri intenzívnom jazykovom vzdelávaní dozvedia aj mnoho z kultúry súčasného Slovenska i z jeho minulosti prostredníctvom rôznych prednášok na témy slovenského folklóru, významných medzníkov v histórii Slovenska, spoločenských premien na Slovensku, jazykovedy a literatúry. Tento rok je venovaný roku Ľudovíta Štúra. Okrem toho ich čakajú poznávacie exkurzie do Modry, na hrad Červený Kameň, do Bratislavy, kde navštívia pamiatky v centre mesta, ale aj trojdňová exkurzia po Slovensku. Počas nej navštívia Bojnice, Vysoké Tatry, Banskú Štiavnicu a mnoho iných zaujímavých miest.

Na slávnostnom otvorení letnej univerzity sa zúčastní rektor Univerzity Komenského v Bratislave prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., predstavitelia Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí, zástupcovia z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, predstavitelia veľvyslanectiev z krajín, odkiaľ pochádzajú študenti a primátor mesta Modra. Súčasťou úvodného ceremoniálu bude aj krst novej učebnice 3, 2, 1 – Slovenčina, ktorej krstnými rodičmi budú rektor UK a riaditeľka CĎV UK.

„Verím, že letná univerzita bude pozitívnou skúsenosťou pre našich krajanov, ktorá ich obohatí a okrem slovenského jazyka spoznajú aj históriu, kultúru a mentalitu Slovákov,“ povedala riaditeľka CĎV UK PaedDr. Janka Chládecká, PhD.

Zdroj: Mgr. Lenka Miller, Oddelenie vzťahov s verejnosťou, Univerzita Komenského

Bližšie informácie:
PaedDr. Janka Chládecká, PhD. riaditeľka
Centrum ďalšieho vzdelávania
Univerzita Komenského v Bratislave
Tel.: +421 2 50 11 77 20
Mobil: +421 905 744 251
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Realitná kancelária zaoberajúca sa s predajom n...
Naša firma sa zaoberá dovozom áut zo zahraničia...

1 600.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 300 m2
1 200.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 4 a viac izieb, rozloha 1 m2
51 000.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 5 100 m2


Sphero
159.00 €Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Lost Highway je kultový film kontroverzného amerického režiséra Davida Lyncha.
pred 9 rokmi
Tom Cruise, ktorý má na konte tri Zlaté glóbusy, dostane za túto rolu 5 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 3,34 milióna eura).
pred 9 rokmi
Nový pracovný rok sa začal aj pre Richarda Müllera.
pred 8 rokmi
Tuningový program pre Range Rover 5.0i V8 Supercharged dodáva anglickému luxusnému SUV športový imidž a zlepšuje dynamiku
pred 8 rokmi
Precious je bezchybný film, ktorý šokuje každou svojou sekundou.
pred 8 rokmi
Zvieratká z Paneláku sú detský projekt, ktorý vznikol v dielni renomovaného textára Vlada Krausza.
pred 8 rokmi
Pokračovanie sci-fi Star Trek (2009) začnú nakrúcať už o necelé dva mesiace.
pred 6 rokmi
Dnes vyšlo Inferno-Peklo v slovenčine a už dlhé týždne sa drží na prvom mieste mnohých rebríčkov najpredávanejších kníh.