Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Univerzita Komenského bude opäť vzdelávať krajanov a cudzincov

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: redakcia, pridané: 03.07.2015

Dňa 6. júla 2015 (pondelok) o 16.30 h sa v Modre uskutoční slávnostné otvorenie Letnej univerzity slovenského jazyka a kultúry určenej pre krajanov a cudzincov.
Univerzita Komenského bude opäť vzdelávať krajanov a cudzincov
Zdroj obrázku: Internet
 

Dňa 6. júla 2015 (pondelok) o 16.30 h sa v Modre uskutoční slávnostné otvorenie Letnej univerzity slovenského jazyka a kultúry určenej pre krajanov a cudzincov. Vzdelávací program organizovaný Centrom ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského v Bratislave (CĎV UK) je zameraný na výučbu základov a zdokonalenie sa v slovenskom jazyku. Prebiehať bude počas troch týždňov (6. – 24. júla 2014) v Študijnom a kongresovom stredisku Modra-Harmónia.

V poradí už 25. ročník bude hostiť 65 cudzincov z rôznych krajín sveta ako Srbsko, Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Holandsko, Rusko, Veľká Británia, Egypt, Poľsko. Väčšinu z nich tvoria krajania, ktorí majú slovenských predkov, študujú slovenčinu na domovskej univerzite vo svojej krajine alebo chcú pokračovať v štúdiu na vysokej škole na Slovensku.

Študenti sa popri intenzívnom jazykovom vzdelávaní dozvedia aj mnoho z kultúry súčasného Slovenska i z jeho minulosti prostredníctvom rôznych prednášok na témy slovenského folklóru, významných medzníkov v histórii Slovenska, spoločenských premien na Slovensku, jazykovedy a literatúry. Tento rok je venovaný roku Ľudovíta Štúra. Okrem toho ich čakajú poznávacie exkurzie do Modry, na hrad Červený Kameň, do Bratislavy, kde navštívia pamiatky v centre mesta, ale aj trojdňová exkurzia po Slovensku. Počas nej navštívia Bojnice, Vysoké Tatry, Banskú Štiavnicu a mnoho iných zaujímavých miest.

Na slávnostnom otvorení letnej univerzity sa zúčastní rektor Univerzity Komenského v Bratislave prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., predstavitelia Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí, zástupcovia z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, predstavitelia veľvyslanectiev z krajín, odkiaľ pochádzajú študenti a primátor mesta Modra. Súčasťou úvodného ceremoniálu bude aj krst novej učebnice 3, 2, 1 – Slovenčina, ktorej krstnými rodičmi budú rektor UK a riaditeľka CĎV UK.

„Verím, že letná univerzita bude pozitívnou skúsenosťou pre našich krajanov, ktorá ich obohatí a okrem slovenského jazyka spoznajú aj históriu, kultúru a mentalitu Slovákov,“ povedala riaditeľka CĎV UK PaedDr. Janka Chládecká, PhD.

Zdroj: Mgr. Lenka Miller, Oddelenie vzťahov s verejnosťou, Univerzita Komenského

Bližšie informácie:
PaedDr. Janka Chládecká, PhD. riaditeľka
Centrum ďalšieho vzdelávania
Univerzita Komenského v Bratislave
Tel.: +421 2 50 11 77 20
Mobil: +421 905 744 251
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Slovensko zažije skvelý retrožúr. Po šiestich rokoch u nás opäť vystúpi úspešná kapela Smokie.
pred 6 rokmi
Vin Diesel, Paul Walker a Dwayne Johnson sa vracajú v ďalšom diele jednej z najúspešnejších filmových sérií súčasnosti.
pred 8 rokmi
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) navrhla na Európsku filmovú cenu filmy Marhuľový ostrov a dokument 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna.
pred 5 rokmi
Do tendra sa prihlásili traja uchádzači. S víťazom uzavreli rámcovú dohodu na štyri roky. Pôvodne chcelo ministerstvo obstarávať len 120 dodávok. Plán zmenili pre reformu štátnej správy ESO.
pred 8 rokmi
U homosexuálnych mužov je pravdepodobnosť výskytu rakoviny vyššia ako u heterosexuálov, vyplýva to z najnovšej štúdie amerických vedcov.
pred 6 rokmi
Intrigy sú debutom režiséra Juraja Kiliána. Adaptáciu poviedok štyroch rôznych autorov spája jedna z najobľúbenejších ľudských činností, intrigovanie.
pred 8 rokmi
Keď v roku 2000 vyšiel prvý album Gossip, v booklete ste si mohli prečítať nasledovné: "Neďakujeme tým, ktorí netancujú.“
pred 7 rokmi
Kapela MUKATADO v sobotu, 4. augusta, odohrá v Londýne výnimočný koncert.