Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Únia začína u nás kampaň o právach európskych občanov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 12.02.2013

Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu robí únia kampaň venovanú právam vyplývajúcim z európskeho občianstva.
Únia začína u nás kampaň o právach európskych občanov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Európska únia začína na Slovensku kampaň, ktorou chce informovať ľudí o tom, aké im vyplývajú z európskeho občianstva práva a povinnosti. "Tento rok chceme občanom vysvetľovať, aké majú práva, ale aj aká zodpovednosť im vyplýva z členstva v Európskej únii," povedal na tlačovej besede vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Ako uviedol, základom informačného projektu je príbeh o vajci, ktoré išlo na vandrovku po štátoch EÚ. Cestuje po únii a stretáva postavičky, ktoré vysvetľujú práva občanov. "Vďaka krátkym a vtipným príbehom sa môžu dozvedieť aj to, že môžu slobodne bývať a pracovať v ktoromkoľvek štáte EÚ, tiež môžu študovať, voľne cestovať a majú právo získavať všetky oficiálne informácie a dokumenty, ktoré pripravila EÚ a jej inštitúcie," ozrejmil Chrenek.

Hlavnou časťou celého projektu je električka "Euréka", ktorá bude do augusta premávať po Bratislave a svojou úpravou propagovať ciele kampane. V električke oslávia tiež Deň Európy, ktorý bude 9. mája, pričom k výročiu pripravili aj kampaň prostredníctvom citylightov a internetu. "Veríme, že netradičný projekt električky Euréka podnieti občanov, aby sa viac zaujímali o svoje práva, viac vyjadrovali svoj názor a cítili zodpovednosť za našu spoločnú Európu, za náš spoločný domov," dodal Chrenek.

Rok 2013 vyhlásili za Európsky rok občanov venovaný právam vyplývajúcim z európskeho občianstva. "My, Slováci, sme pragmatický národ, členstvo v Európskej únii vnímame najmä prostredníctvom spoločnej meny a eurofondov, ale členstvo je omnoho viac, je to o priestore, v ktorom žijeme," povedala generálna riaditeľka Sekcie európskych záležitostí Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Andrea Elscheková-Matisová. Podľa nej projekt Euréka môže pomôcť k lepšej informovanosti občanov o tom, čo je EÚ.

Jedným z práv európskych občanov je voľba do Európskeho parlamentu. "Slovensko je známe tradične nízkou účasťou, takže dúfame, že sa to zmení na budúci rok," povedala Soňa Mellak z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu. Zároveň pripomenula, že europarlament je jediná inštitúcia volená priamo občanmi.

Projekt Euréka pripravilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Európsky parlament a slovenský rezort diplomacie. Kampaň zabezpečuje agentúra Creo/Young & Rubicam, ktorú vybrali vo verejnom výberovom konaní.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred rokmi
Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu robí únia kampaň venovanú právam vyplývajúcim z európskeho občianstva. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/unia-zacina-u-nas-kampan-o-pravach-europskych-obca/

http://www.relay-of-life.org/cz/index.html

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Trojkombinácia na zdokonalenie vášho hrudníka.
pred 3 rokmi
Slovenský vytrvalec Richard Nagy ladí formu na MS v Kazani
pred 7 rokmi
Nový ultra-tenký externý SSD disk od Verbatimu s kapacitami od 32 do 128 GB a rýchlym rozhraním USB 3.0 ponúka prenosovú rýchlosť až 190 MB/s.
pred 3 rokmi
Vydavateľstvo Opus sa v edícii Opus 100 dostalo k siedmej desiatke a doteraz vyšlo už cez 70 dvojalbumov.
pred 7 rokmi
LG Electronics uvádza na slovenský trh revolučný dvojjadrový smartfón LG Optimus 2X. Dostupný bude od zajtrajšieho dňa.
pred 6 rokmi
33-ročný muzikant sa postupne predstaví v Nitre, Trenčíne, Skalici, Bratislave, Novom Meste nad Váhom, Brezne, Prievidzi a Žiline.
pred 5 rokmi
Motoristi sa môžu od začiatku roka 2015 pripraviť na používanie elektronických diaľničných známok spolu so súčasnými papierovými nálepkami.
pred 4 rokmi
Ferrari tlmočilo názor viac ako 50-tisíc priaznivcov krátko po stretnutí svojho šéfa Lucu di Montezemola s majiteľom komerčných práv v F1 Berniem Ecclestonom.