Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Únia začína u nás kampaň o právach európskych občanov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 12.02.2013

Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu robí únia kampaň venovanú právam vyplývajúcim z európskeho občianstva.
Únia začína u nás kampaň o právach európskych občanov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Európska únia začína na Slovensku kampaň, ktorou chce informovať ľudí o tom, aké im vyplývajú z európskeho občianstva práva a povinnosti. "Tento rok chceme občanom vysvetľovať, aké majú práva, ale aj aká zodpovednosť im vyplýva z členstva v Európskej únii," povedal na tlačovej besede vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Ako uviedol, základom informačného projektu je príbeh o vajci, ktoré išlo na vandrovku po štátoch EÚ. Cestuje po únii a stretáva postavičky, ktoré vysvetľujú práva občanov. "Vďaka krátkym a vtipným príbehom sa môžu dozvedieť aj to, že môžu slobodne bývať a pracovať v ktoromkoľvek štáte EÚ, tiež môžu študovať, voľne cestovať a majú právo získavať všetky oficiálne informácie a dokumenty, ktoré pripravila EÚ a jej inštitúcie," ozrejmil Chrenek.

Hlavnou časťou celého projektu je električka "Euréka", ktorá bude do augusta premávať po Bratislave a svojou úpravou propagovať ciele kampane. V električke oslávia tiež Deň Európy, ktorý bude 9. mája, pričom k výročiu pripravili aj kampaň prostredníctvom citylightov a internetu. "Veríme, že netradičný projekt električky Euréka podnieti občanov, aby sa viac zaujímali o svoje práva, viac vyjadrovali svoj názor a cítili zodpovednosť za našu spoločnú Európu, za náš spoločný domov," dodal Chrenek.

Rok 2013 vyhlásili za Európsky rok občanov venovaný právam vyplývajúcim z európskeho občianstva. "My, Slováci, sme pragmatický národ, členstvo v Európskej únii vnímame najmä prostredníctvom spoločnej meny a eurofondov, ale členstvo je omnoho viac, je to o priestore, v ktorom žijeme," povedala generálna riaditeľka Sekcie európskych záležitostí Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Andrea Elscheková-Matisová. Podľa nej projekt Euréka môže pomôcť k lepšej informovanosti občanov o tom, čo je EÚ.

Jedným z práv európskych občanov je voľba do Európskeho parlamentu. "Slovensko je známe tradične nízkou účasťou, takže dúfame, že sa to zmení na budúci rok," povedala Soňa Mellak z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu. Zároveň pripomenula, že europarlament je jediná inštitúcia volená priamo občanmi.

Projekt Euréka pripravilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Európsky parlament a slovenský rezort diplomacie. Kampaň zabezpečuje agentúra Creo/Young & Rubicam, ktorú vybrali vo verejnom výberovom konaní.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 2 rokmi
Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu robí únia kampaň venovanú právam vyplývajúcim z európskeho občianstva. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/unia-zacina-u-nas-kampan-o-pravach-europskych-obca/

http://www.relay-of-life.org/cz/index.html

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Hoci sa príroda pomaly prebúdza a jar klope na dvere, predsa len pretrvávajú chladné, ešte zimné dni.
pred 11 rokmi
Kondičné plávanie je ako súčasť rekreačno-špotových aktivít jednou z najlepších činností.
pred 6 rokmi
V novej karosárni za viac ako pol miliardy eur nájde prácu približne 550 ľudí.
pred 7 rokmi
Pripravované „áčko“ bude oveľa emotívnejšie ako jeho predchodcovia...
pred 3 rokmi
Ktorých autorov kupovali čitatelia v roku 2015 najviac? Kto získal Zlatú (za viac ako 15.000 predaných výtlačkov) alebo Platinovú knihu (viac ako 25.000 predaných kníh)?
pred 4 rokmi
Pure Heroine je pop, čistý pop. Možno miestami príliš melancholický a potreboval by pridať do tempa, ale dá sa to zniesť. Aj keď uznávam, že počas tých 37 minút, čo album trvá, som sa asi dvakrát pristihol pri tom, že by to chcelo pridať do kroku.
pred 5 rokmi
Pohonná jednotka, odľahčená konštrukcia a jazdné zážitky.
pred 6 rokmi
Zo závislosti ho vo filme vylieči mladá žena, do ktorej sa zamiluje.