Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ukončená ZŠ k vodičáku nebude potrebná

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.09.2012

Poslanec Smeru-SD Anton Martvoň prirovnal Nicholsonovej návrh k návrhu exposlanca NR SR za HZDS, ktorý chcel, aby ženy mohli jazdiť len v pravom jazdnom pruhu.
Ukončená ZŠ k vodičáku nebude potrebná
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Parlament dnes odmietol stanoviť minimálne vzdelanie pre získanie vodičského oprávnenia. Navrhovala to poslankyňa NR SR Lucia Nicholsonová (SaS) v novele zákona o cestnej premávke.

Poslankyňa upozorňovala, že v súčasnosti neexistuje žiadne obmedzenie týkajúce sa minimálneho vzdelania na udelenie vodičského oprávnenia, pritom samotná skúška predchádzajúca vydaniu vodičského oprávnenia je relatívne náročná nielen na technické zručnosti, ale aj na overenie vedomostí. Preto navrhovala povinnosť minimálneho vzdelania na vydanie vodičského oprávnenia, a to dosiahnutie nižšieho stredného vzdelania, čo vpraxi znamená ukončenie minimálne 9. ročníka základnej školy.

Skúška odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla pozostáva z dvoch častí. Prvá časť je vedomostný test, ktorý tvorí 27 otázok pozostávajúcich z overenia vedomostí nielen zo zákona o cestnej premávke, ale aj z rôznych vyhlášok. Súčasťou tohto písomného testu sú aj praktické riešenia križovatiek. Podľa Nicholsonovej treba si uvedomiť, že osoby, ktoré vykonávajú túto skúšku z odbornej spôsobilosti, majú na jej vykonanie obmedzený časový limit 20 minút. Na úspešné absolvovanie tejto skúšky je potrebné získať 50 bodov z maximálneho počtu 55 bodov.

V reálnom živote sa podľa Nicholsonovej stretávame s prípadmi, keď osoby bez toho, aby mali ukončenú aspoň základnú školu a bez reálnych základov ovládania čítania, úspešne získavajú vodičské oprávnenia mnohokrát s rôznymi pochybnosťami. V takýchto prípadoch je aj zvýšené riziko korupčného správania pri žiadostiach o vydanie vodičského oprávnenia osôb bez schopnosti alebo so zníženou schopnosťou čítať. Podľa nej je veľmi dôležité klásť dôraz pri žiadateľoch o vydanie vodičského preukazu na ich vzdelanie, predovšetkým na ukončenie minimálne základnej školy.

Poslanec Smeru-SD Anton Martvoň prirovnal Nicholsonovej návrh k návrhu exposlanca NR SR za HZDS, ktorý chcel, aby ženy mohli jazdiť len v pravom jazdnom pruhu.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Kompaktné SUV s elektrickým pohonom. Toyota RAV4 EV vychádza z konvenčne poháňanej RAV4.
pred 6 rokmi
Niektoré právomoci súčasného predsedu správnej rady spoločnosti Mercedes Nicka Frya prevezme šéf sekcie motošportu Toto Wolf
pred 8 rokmi
Dobrodružná dráma z dôb rímskeho impéria zo stúpajúcou hviezdou strieborného plátna Channingom Tatumom v hlavnej úlohe.
pred 6 rokmi
Ide o jednu z dvoch nových piesní, ktorá sa bude nachádzať na kompilácii Grrr!. Tá vyjde v pondelok 12. novembra v rámci osláv 50. výročia založenia kapely.
pred 6 rokmi
Príbeh filmu Rivali sleduje ich životy na pretekárskej trati aj mimo nej, a ich rivalitu, ktorá sa začala už vo Formuli 3.
pred 6 rokmi
Produkciu filmu bude mať na starosti Mia Bays a Thomas Benski. Snímku by mali dokončiť na jeseň tohto roka.
pred 6 rokmi
Fanúšikovia momentálne špekulujú o tom, či bude pripravovaná ôsma séria naozaj posledná.
pred 5 rokmi
Skupina Fuera Fondo už osem rokov zabáva publikum svojim živelným hudobným štýlom! Pri príležitosti ôsmich narodenín pripravila kapela pre fanúšikov poriadnu dávku zábavy, ktorú predvedie na klubovom turné KRIČ S NAMI TOUR!