Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Udelili ceny predsedu parlamentu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.10.2012

Medzi tohtoročnými laureátmi Cien predsedu Národnej rady SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania sú Peter Dvorský, Juraj Meliš, Jozef Novák, Stanislav Szomolányi, Božidara Turzonovová a Karol Wlachovský.
Udelili ceny predsedu parlamentu
Zdroj obrázku: SITA
 

Nositelia Cien predsedu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania za rok 2012 sú už známi. Ceny, ktoré vytvoril sklár Palo Macho slávnostne dnes odovzdal predseda NR SR Pavol Paška v historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave.

Tento rok sa laureátmi Ceny predsedu NR SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania stali: Peter Dvorský za výnimočný prínos v oblasti hudby, Juraj Meliš za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia, Jozef Novák za výnimočný prínos v oblasti historického výskumu, Stanislav Szomolányi za výnimočný prínos v oblasti kinematografie, Božidara Turzonovová za výnimočný prínos v oblasti dramatického umenia a Karol Wlachovský za výnimočný prínos v oblasti umeleckého prekladu a kultúrnej diplomacie. Agentúru SITA o tom informoval hovorca predsedu Národnej rady SR Pavel Chovanec.

Cena predsedu Národnej rady SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania sa udeľuje od roku 2007. Jej prvými držiteľmi boli Jozef Ciller, Jozef Jankovič, Ján Komorovský, Albert Marenčin, Ilja Zeljenka a Milan Zigo. V roku 2008 ceny získali: Rudolf Fila, Soňa Kovačevičová, Katalin Vadkerty, Vincent Rosinec, Karol Horák a Sergej Kopčák. O rok neskôr ich udelil predseda parlamentu Jurajovi Bartuszovi, Jánovi Sabolovi, Viere Strnisková, Miloslavovi Lutherovi, Ferdinandovi Klindovi a Jozefovi Mihalkovičovi. V roku 2010 sa stali laureátmi Ján M. Bahna, Eduard Grečner, Peter Lipa, Rudolf Urc, Kveta Stražanová a Viliam Turčány. V roku 2011 Cena predsedu Národnej rady Slovenskej republiky za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania nebola udelená.

Ceny predsedu NR SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania predseda parlamentu udelil na návrh komisie, ktorá pracovala v zložení: Ondrej Šulaj, Miroslav Marcelli, Karol Weisslechner, Peter Dubecký, Gábor Hushegyi a Peter Michalovič. Komisia je zostavená z osobností, ktoré zastupujú rôzne oblasti kultúry a humanitného vzdelávania, za ktoré sa udeľuje spomínaná cena.

Foto: SITA/Diana Černáková
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Expedícia na ostrov sa však rozhodne nebude odohrávať podľa plánu a poskytne aj odpoveď na inak celkom hypotetickú otázku – ako by obstál človek v súboji s gigantickým mäsožravým maznáčikom menom Tyranosaurus Rex?
pred 12 rokmi
Esúvečiek zrejme nikdy nie je dosť a tak po vzore konkurencie sa na túto cestu dáva aj ďalšia francúzska značka – Renault.
pred 9 rokmi
Po prvý raz odštartuje 28. septembra vo Viedni mestský festival Waves Vienna.
pred 9 rokmi
Na podujatí, ktoré sa bude konať 5. a 6. augusta, sa ukážu Puding pani Elvisovej, Kolowrat, Hostel a Sonicates.
pred 5 rokmi
Ďalším kľúčovým prvkom pre BMW Group je významná úloha zdieľania elektromobilov pri presadzovaní elektrickej mobility v Nemecku ako celku. Vozidlá v systémoch zdieľania elektromobilov podporujú využívanie nabíjacích staníc v mestách, a to predvídateľ
pred 17 rokmi
Hudba reggae má viacero legendárnych predstaviteľov. Nie všetci znalci považujú za toho najreprezentatívnejšieho práve Boba Marleya, bez pochýb je to však práve jeho meno, ktoré sa najznámejším a komerčne najúspešnejším symbolom žánru.
pred 9 rokmi
Hádam najočakávanejší album posledných deviatich rokov. Presne taká dlhá doba prešla odvtedy, čo David Kraus vydal svoju debutovú platňu s notoricky známym hitom Zuzana.
pred 5 rokmi
Úspech zaznamenali aj LP z dielne Sufjana Stevensa, Arctic Monkeys či Sama Smitha