Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Učiteľský štrajk pokračuje tretí deň

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 28.11.2012

Štrajkový výbor rozhodne, či budú školy naďalej zatvorené alebo prerušia štrajk.
Učiteľský štrajk pokračuje tretí deň
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Štrajk zamestnancov školstva za zlepšenie financovania školstva pokračuje tretím dňom. Zatiaľ ho neukončili ani nočné rokovania školských odborárov s premiérom Robertom Ficom a ministrami. Štrajkový výbor sa dnes zíde, aby rozhodol, či budú pokračovať v štrajku alebo ho prerušia.

Odborový predák Pavel Ondek po nočných viac ako štvorhodinových rokovaniach uviedol, že vo štvrtok alebo v piatok zvolajú mimoriadnu radu, ktorá rozhodne, čo ďalej. Zatiaľ nepadla dohoda s vládou o memorande a požadovanom zvýšení platov zamestnancov školstva. Premiér Fico verí, že v krátkom čase dôjde k takému rozhodnutiu, ktoré uspokojí obidve strany. Zopakoval, že v celej Európe sa znižujú platy a prepúšťajú ľudia, ale Slovensko ponúka zvýšenie platov učiteľov o päť percent. "Ale ak sa bude čas naťahovať a opäť prídu nejaké negatívne informácie, pokiaľ ide o makroekonomické ukazovatele verejných financií, tak ani táto ponuka možno už nebude na stole," doplnil Fico.

Slovenské školy vstúpili od pondelka do časovo neobmedzeného štrajku, ktorým chcú dosiahnuť desaťpercentné zvýšenie tarifných platov a zlepšenie financovania školstva. V prvý deň sa do učiteľského štrajku zapojilo 73,45 percenta zamestnancov základných, 63,62 percenta pracovníkov stredných a 5,09 percenta zamestnancov vysokých škôl. Druhý deň zostala tiež zatvorená väčšina škôl, hoci niekde sa už začalo vyučovať. Niektoré školy prešli do štrajkovej pohotovosti, pretože si nemôžu dovoliť štrajkovať dlhšie. Presnejšie čísla budú mať odborári dnes. Ondek ešte v utorok vyzval zamestnancov školstva, aby zotrvali v štrajku.

Školskí odborári trvajú na desaťpercentnom zvýšení tarifných miezd pre všetkých pracovníkov regionálneho a vysokého školstva. Chcú s vládou podpísať memorandum, ktoré by obsahovalo postupné kroky, aby do konca volebného obdobia podiel HDP na školstvo dosiahol šesť percent. Platy učiteľov v regionálnom školstve by mali postupne dosiahnuť úroveň 1,2 až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a u vysokoškolských 1,7 až trojnásobku. Ďalej chcú, aby sa platová tabuľka pre nepedagogických zamestnancov začínala minimálnou mzdou.

Ministri aj premiér opakovane vyhlásili, že rozpočet nedovoľuje zvýšenie platov zamestnancov školstva o viac ako ponúkaných päť percent. Posledná ponuka ministra financií bola na päťpercentné zvýšenie tarifných platov pedagogických zamestnancov s výnimkou vysokoškolských. Nepedagogickým zamestnancom by sa platy zvýšili o päť percent z účelovo viazaných prostriedkov. Odbory to odmietli.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Ovládanie dvomi analógovými páčkami a 3G rozhranie prinášajú skvelú a nekompromisnú strieľačku
pred 4 rokmi
To je album, pri ktorom sa nebude nikto nudiť. Aj napriek tomu, že sa hovorí, že nahrávky doplnené na nové vydania bývajú vatou, tu to neplatí. Toto je excelentné.
pred 6 rokmi
Spevák rockovej kapely FicTive Marry z Košíc, Marek Lacko (26), ktorý pred takmer 4 rokmi účinkoval aj v 1.československej SuperStar, sa rozhodol spraviť si ešte jeden projekt, v ktorom ukáže svoju "jemnejšiu" tvár.
pred 7 rokmi
Lady Gaga plánuje vydať live DVD a remixový album. Na DVD s názvom Lady Gaga Presents The Monster's Ball Tour At Madison Square Garden bude záznam z jej koncertu v New Yorku.
pred 6 rokmi
Literatúra sa prenesie do verejného priestoru v rámci akcie "Okolo Burgu" v rakúskej metropole od piatka, 5. októbra do soboty 6. októbra.
pred 5 rokmi
Centrom diania 4. ročníka BSAF je Továrenská ulica, ktorú organizátori počas daného víkendu uzavrú, aby mohli v čo najväčšej miere využiť vysokozdvižnú techniku okolo budovy s popisným číslom 14.
pred 9 rokmi
Keď sa povie ryža, obyčajne to v nás evokuje asociácie spojené s Ázijským kontinentom a ich chutným jedálničkom.
pred 6 rokmi
Skvelá správa pre všetkých fanúšikov Richarda Müllera. Niekoľkonásobný Zlatý Slávik naplánoval s projektom HLASY jesenné megaturné po Slovenskej a Českej republike.