Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Učiteľský štrajk pokračuje tretí deň

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 28.11.2012

Štrajkový výbor rozhodne, či budú školy naďalej zatvorené alebo prerušia štrajk.
Učiteľský štrajk pokračuje tretí deň
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Štrajk zamestnancov školstva za zlepšenie financovania školstva pokračuje tretím dňom. Zatiaľ ho neukončili ani nočné rokovania školských odborárov s premiérom Robertom Ficom a ministrami. Štrajkový výbor sa dnes zíde, aby rozhodol, či budú pokračovať v štrajku alebo ho prerušia.

Odborový predák Pavel Ondek po nočných viac ako štvorhodinových rokovaniach uviedol, že vo štvrtok alebo v piatok zvolajú mimoriadnu radu, ktorá rozhodne, čo ďalej. Zatiaľ nepadla dohoda s vládou o memorande a požadovanom zvýšení platov zamestnancov školstva. Premiér Fico verí, že v krátkom čase dôjde k takému rozhodnutiu, ktoré uspokojí obidve strany. Zopakoval, že v celej Európe sa znižujú platy a prepúšťajú ľudia, ale Slovensko ponúka zvýšenie platov učiteľov o päť percent. "Ale ak sa bude čas naťahovať a opäť prídu nejaké negatívne informácie, pokiaľ ide o makroekonomické ukazovatele verejných financií, tak ani táto ponuka možno už nebude na stole," doplnil Fico.

Slovenské školy vstúpili od pondelka do časovo neobmedzeného štrajku, ktorým chcú dosiahnuť desaťpercentné zvýšenie tarifných platov a zlepšenie financovania školstva. V prvý deň sa do učiteľského štrajku zapojilo 73,45 percenta zamestnancov základných, 63,62 percenta pracovníkov stredných a 5,09 percenta zamestnancov vysokých škôl. Druhý deň zostala tiež zatvorená väčšina škôl, hoci niekde sa už začalo vyučovať. Niektoré školy prešli do štrajkovej pohotovosti, pretože si nemôžu dovoliť štrajkovať dlhšie. Presnejšie čísla budú mať odborári dnes. Ondek ešte v utorok vyzval zamestnancov školstva, aby zotrvali v štrajku.

Školskí odborári trvajú na desaťpercentnom zvýšení tarifných miezd pre všetkých pracovníkov regionálneho a vysokého školstva. Chcú s vládou podpísať memorandum, ktoré by obsahovalo postupné kroky, aby do konca volebného obdobia podiel HDP na školstvo dosiahol šesť percent. Platy učiteľov v regionálnom školstve by mali postupne dosiahnuť úroveň 1,2 až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a u vysokoškolských 1,7 až trojnásobku. Ďalej chcú, aby sa platová tabuľka pre nepedagogických zamestnancov začínala minimálnou mzdou.

Ministri aj premiér opakovane vyhlásili, že rozpočet nedovoľuje zvýšenie platov zamestnancov školstva o viac ako ponúkaných päť percent. Posledná ponuka ministra financií bola na päťpercentné zvýšenie tarifných platov pedagogických zamestnancov s výnimkou vysokoškolských. Nepedagogickým zamestnancom by sa platy zvýšili o päť percent z účelovo viazaných prostriedkov. Odbory to odmietli.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Jedna z najväčších hviezd súčasnej francúzskej hudobnej scény speváčka ZAZ, vlastným menom Isabelle Geffroy vystúpi už tento piatok 28.11.2014 v Bratislave, kde predstaví aj svoj nový album.
pred 8 rokmi
Banskobystrická skupina MUKATADO prichádza s novým singlom, ktorý je zároveň predzvesťou ich druhého albumu.
pred 9 rokmi
Americká kapela Scissor Sisters sa hlási so svojim tretím radovým albumom, ktorý nazvala. Night Work.
pred 6 rokmi
Na jednom z najväčších projektov v rezorte kultúry sa bude podieľať firma podnikateľa blízkeho Smeru Juraja Širokého.
pred 12 rokmi
Nie každý príbeh o Popoluške sa skončí šťastne.
pred 7 rokmi
Nie vždy prvoplánovo popovo jednoduché songy k našej nie vždy krištáľovo čistej dobe.
pred 6 rokmi
Atraktívne podujatia s názvom Deň pre Vaše zdravie sa tešia veľkému záujmu návštevníkov. Priamo na mieste majú totiž možnosť bezplatne získať informácie o svojom zdravotnom stave.
pred 8 rokmi
Tretie pokračovanie dobrodružstiev Arthura a jeho priateľov.