Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Učitelia v škôlkach chcú jasný štátny vzdelávací program

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 24.07.2014

Platný štátny vzdelávací program bol vydaný v roku 2008, učitelia tvrdia, že priniesol len viac byrokracie a demotiváciu učiteľov.
Učitelia v škôlkach chcú jasný štátny vzdelávací program
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Učitelia materských škôl žiadajú zrozumiteľný a jasný štátny vzdelávací program. Ten definuje ciele vzdelávania a vymedzuje aj jeho obsah.

So súčasným programom je nespokojných 70,73 percenta kolektívov učiteľov v škôlkach. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej komory učiteľov, ktorá v dotazníkoch zisťovala názory učiteľov na vzdelávací program.

"Súčasný štátny vzdelávací program pre materské školy nám komplikuje plánovanie, je v ňom chaos a nenadväzuje na ďalšie stupne vzdelávania," hovorí Andrea Benková z komory učiteľov, ktorá učí v škôlke. Platný štátny vzdelávací program bol vydaný v roku 2008. Slovenská komora učiteľov pripomína, že mal priniesť do škôlok viac tvorivosti a slobody, no priniesol len viac byrokracie a demotiváciu učiteľov. Učiteľom sa nepáči, že má nelogickú štruktúru a mieša vzdelávacie oblasti s tematickými okruhmi, kompetenciami či prierezovými témami. "Napríklad jazyková výchova či telesná je roztrieštená do niekoľkých tematických okruhov, je to porozhadzované, čo učiteľom komplikuje prácu," hovorí Benková. Učitelia kritizujú i to, že pri jeho prijímaní v roku 2008 nemali možnosť dokument pripomienkovať.

Slovenská komora učiteľov zisťovala od 30. mája do 12. júna 2014 medzi učiteľmi ich názory na súčasný i na pripravovaný štátny vzdelávací program. Dotazník vyplnilo 205 kolektívov materských škôl zahŕňajúcich viac než 1 257 pedagógov. Z výsledkov vyplynulo, že väčšina pedagogických kolektívov - 85,85 %, je za schválenie nového a za jeho zavedenie do praxe materských škôl. Až 82,44 % kolektívov učiteľov si myslí, že im nový dokument zjednoduší plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti, rovnako 88,29 % uviedlo, že nový program je z hľadiska svojej štruktúry prehľadnejší ako súčasný. Nový štátny vzdelávací program momentálne pripravuje Štátny pedagogický ústav. Najprv k jeho návrhu prebiehala verejná diskusia, teraz pripomienky vyhodnocujú. Učitelia od neho očakávajú, že bude jasnejší a zrozumiteľný. Podľa komory učiteľov by pedagógov mohol odbremeniť od zbytočnej byrokracie, ktorá učiteľov zdržiava a zaťažuje, aby sa mohli viac venovať deťom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Po ročnej odmlke vychádza dlho očakávaná novinka Dominika Dána Krv nie je voda prvýkrát súčasne nielen v knižnej podobe, ale aj ako audiokniha.
pred 5 rokmi
Rok od uvedenia BMW M4 Coupe na trh predstavuje divízia BMW M počiatočný náhľad na vysokovýkonný model, určený pre jazdu na cestách, ale hlavne na závodných tratiach: BMW Concept M4 GTS.
pred 11 rokmi
Legenda slovenskej populárnej hudby žijúca v Prahe sa po niekoľkých rokoch vracia s novým radovým albumom a novým singlom.
pred 8 rokmi
Novú štúdiovku skupiny nedávno predznamenal singel Žena. Videoklip k nemu, ktorý je zatiaľ zverejnený len na webstránke radiofm.sk, nakrútila Martina Slováková.
pred 6 rokmi
„Až na vrchol hory je drsné, bohaté a veľmi uveriteľné dielo. Je to jeden z najlepších švédskych detektívnych románov, aký som kedy čítal.“ Kvällsposten (Švédsko)
pred 5 rokmi
Multitalentovaný britský spevák, skladateľ, producent a multi-inštrumentalista sa predstaví so svojou novou 8. marca 2016.
pred 8 rokmi
Príbeh Alieny, ktorá sa prebudí vo francúzskej rieke s krvavou ranou na hlave a s taškou, napchatou dvoma miliónmi eur. Neskôr zistí, že má dánsky prízvuk a tak sa vyberie do Dánska vypátrať, kto v skutočnosti je.
pred 6 rokmi
Punk´s not dead! Život stojí za to!