Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Učitelia sú spoločensky aj finančne nedocenení

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.03.2013

Deň učiteľov si pripomíname 28. marca, v deň narodenia Jana Amosa Komenského.
Učitelia sú spoločensky aj finančne nedocenení
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Učitelia sú spoločensky nedocenení a majú menší rešpekt ako kedysi. Zhodujú sa na tom viacerí dlhoroční pedagógovia, podľa ktorých je to spôsobené nedostatočnou podporou zo strany štátu a aj postojom mnohých rodičov. Učitelia 28. marca v deň narodenia Jana Amosa Komenského oslavujú Deň učiteľov.

Vysokoškolský profesor matematiky Beloslav Riečan pripomína, že už máme 24 rokov od revolúcie v roku 1989, keď sme získali slobodu, čo sa ale podľa neho v školstve dostatočne nevyužilo. "Nedosahujeme ani tú kvalitu, čo je paradox, čo bola za komunistického režimu," poznamenal Riečan.

"Spoločensky učiteľ nie je docenený. Hierarchia, na ktorú sa učiteľ dostal, je veľmi nízka a myslím si, že to je na škodu veci, pretože kultúrnosť národa sa odvíja od vzdelania a tento rezort bol v poslednom čase veľmi podcenený," hovorí vysokoškolský profesor matematiky Ondrej Šedivý. Podľa neho je úplne nakoniec odsunutý hlavne učiteľ na základnej škole. Ak sa vyrieši situácia učiteľov, budeme mať aj vyššiu úroveň vzdelávania. "A čo mňa veľmi mrzí, je to, že výchovná stránka je veľmi nízka. Dnes aj ten slovník malých detí je veľmi zlý, čo je väčšinou vplyvom rodičov," poznamenal.

Postavenie učiteľa pred viacerými rokmi bolo lepšie. "Učiteľ mal väčší rešpekt. Podľa mňa je to touto dobou, aj postojom niektorých rodičov. Viacerí si myslia, že keď majú peniaze, majetok, všetko im patrí," hovorí Jozef Mračka z Trnavy, ktorý sa už od roku 1976 venuje v škole mladým futbalistom. Spomína, že aj deti sa pred pár rokmi viac snažili a boli ctižiadostivejšie.

Ťažké to majú hlavne mladí začínajúci učitelia, hovorí Ľudmila Valachová zo Základnej školy vo Vysokej nad Kysucou, ktorá vyučuje už 41 rokov. "My sme si už vybudovali aký-taký rešpekt, ale začínajúci učitelia to majú veľmi ťažké. Aj rodičia sa niekedy správajú voči učiteľom nevhodne, až je to niekedy do plaču," skonštatovala.

"Vyššie hmotné a morálne ocenenie učiteľov je nevyhnutné," poznamenal šéf školských odborárov Pavel Ondek. Lepšie materiálne podmienky, kvalitnejšie učebnice, ale aj dostatočný priestor na relax by podľa neho pomohlo zlepšiť podmienky. Finančné pomery v školstve nie sú motivujúce hlavne pre začínajúcich učiteľov. Po poslednom päťpercentnom zvýšení platov, ktoré si učitelia vybojovali vlaňajším štrajkom, ich nástupný plat stúpol na 530 eur. "To nie je motivujúce pre mladých ľudí, aby išli do školstva," dodal Ondek. Odborári preto žiadajú zvýšenie percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do školstva až do šesť percent. Každý rok počas vládnutia tejto vlády by sa malo zvýšiť o 0,3 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Od toho sa majú odvíjať aj platy v školstve.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Deň učiteľov si pripomíname 28. marca, v deň narodenia Jana Amosa Komenského. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/ucitelia-su-spolocensky-aj-financne-nedoceneni/

Aby som doplnil nielen učitelia, ale v podstate väčšina poctivo pracujúcich a dane platiacich ľudí na slovensku je hmotne aj morálne nedocenená/ a tí ktorí živia tento štát a podvodníkov v ňom sú najviac "buzerovaný"/. Slováci sú najchudobnejší národ v EÚ - samozrejme mimo boháčov a podvodníkov - tým je tu až príliš dobre - a keby urobili primer majetnosti bez slovenských milionárov - tak by sme skončili na úrovni rozvojových krajín. Slovensko slúži ako montážna dielňa pre bohaté krajiny/ skratka LPS - lacná pracovná sila/ a ako odpadkový kôš - myslím čo sa týka potravinárskeho priemyslu - posledné potravinárske škandály.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Horská Chata rozposiela svoj nový album fanúšikom priamo domov a zadarmo
pred 7 rokmi
Naše vlasy a pleť sú odrazom nášho duševného aj fyzického zdravotného stavu. Tak, ako celé naše telo, aj vlasy a pleť potrebujú našu starostlivosť.
pred 5 rokmi
Nariadenie, na ktorého znení sa už poslanci neformálne dohodli s ministrami životného prostredia členských štátov, tiež vyzýva na zavedenie spoľahlivejšej metódy testovania emisií oxidu uhličitého.
pred 6 rokmi
Ak zavediete správny a zdravý životný štýl v celej rodine, celá vaša rodina bude zdravá a štíhla. Je to proste celok.
pred 5 rokmi
Comedy Central s Futuramou končí, no tvorca seriálu Matt Groening by chcel pokračovať v inej televízii.
pred 7 rokmi
Diabolské Clio s tvárou anjela
pred 7 rokmi
Tesne pred začiatkom letnej festivalovej sezóny nakrútila skupina Polemic video k svojmu novému singlu Hora vysoká. Jeho hlavným hrdinom sa stal pouličný hudobník Ivan Holinka.
pred 3 rokmi
Snom každého človeka, a najmä žien, je, aby sa čas zastavil v tom optimálnom okamihu, kedy vyzerajú najlepšie a aj sa cítia najlepšie. Žiaľ, nie je to možné, čas sa zastaviť nedá, ale je niekoľko spôsobov, ako ho trochu oklamať a zdanlivo spomaliť.