Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. mája 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Učitelia sú spoločensky aj finančne nedocenení

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.03.2013

Deň učiteľov si pripomíname 28. marca, v deň narodenia Jana Amosa Komenského.
Učitelia sú spoločensky aj finančne nedocenení
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Učitelia sú spoločensky nedocenení a majú menší rešpekt ako kedysi. Zhodujú sa na tom viacerí dlhoroční pedagógovia, podľa ktorých je to spôsobené nedostatočnou podporou zo strany štátu a aj postojom mnohých rodičov. Učitelia 28. marca v deň narodenia Jana Amosa Komenského oslavujú Deň učiteľov.

Vysokoškolský profesor matematiky Beloslav Riečan pripomína, že už máme 24 rokov od revolúcie v roku 1989, keď sme získali slobodu, čo sa ale podľa neho v školstve dostatočne nevyužilo. "Nedosahujeme ani tú kvalitu, čo je paradox, čo bola za komunistického režimu," poznamenal Riečan.

"Spoločensky učiteľ nie je docenený. Hierarchia, na ktorú sa učiteľ dostal, je veľmi nízka a myslím si, že to je na škodu veci, pretože kultúrnosť národa sa odvíja od vzdelania a tento rezort bol v poslednom čase veľmi podcenený," hovorí vysokoškolský profesor matematiky Ondrej Šedivý. Podľa neho je úplne nakoniec odsunutý hlavne učiteľ na základnej škole. Ak sa vyrieši situácia učiteľov, budeme mať aj vyššiu úroveň vzdelávania. "A čo mňa veľmi mrzí, je to, že výchovná stránka je veľmi nízka. Dnes aj ten slovník malých detí je veľmi zlý, čo je väčšinou vplyvom rodičov," poznamenal.

Postavenie učiteľa pred viacerými rokmi bolo lepšie. "Učiteľ mal väčší rešpekt. Podľa mňa je to touto dobou, aj postojom niektorých rodičov. Viacerí si myslia, že keď majú peniaze, majetok, všetko im patrí," hovorí Jozef Mračka z Trnavy, ktorý sa už od roku 1976 venuje v škole mladým futbalistom. Spomína, že aj deti sa pred pár rokmi viac snažili a boli ctižiadostivejšie.

Ťažké to majú hlavne mladí začínajúci učitelia, hovorí Ľudmila Valachová zo Základnej školy vo Vysokej nad Kysucou, ktorá vyučuje už 41 rokov. "My sme si už vybudovali aký-taký rešpekt, ale začínajúci učitelia to majú veľmi ťažké. Aj rodičia sa niekedy správajú voči učiteľom nevhodne, až je to niekedy do plaču," skonštatovala.

"Vyššie hmotné a morálne ocenenie učiteľov je nevyhnutné," poznamenal šéf školských odborárov Pavel Ondek. Lepšie materiálne podmienky, kvalitnejšie učebnice, ale aj dostatočný priestor na relax by podľa neho pomohlo zlepšiť podmienky. Finančné pomery v školstve nie sú motivujúce hlavne pre začínajúcich učiteľov. Po poslednom päťpercentnom zvýšení platov, ktoré si učitelia vybojovali vlaňajším štrajkom, ich nástupný plat stúpol na 530 eur. "To nie je motivujúce pre mladých ľudí, aby išli do školstva," dodal Ondek. Odborári preto žiadajú zvýšenie percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do školstva až do šesť percent. Každý rok počas vládnutia tejto vlády by sa malo zvýšiť o 0,3 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Od toho sa majú odvíjať aj platy v školstve.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Deň učiteľov si pripomíname 28. marca, v deň narodenia Jana Amosa Komenského. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/ucitelia-su-spolocensky-aj-financne-nedoceneni/

Aby som doplnil nielen učitelia, ale v podstate väčšina poctivo pracujúcich a dane platiacich ľudí na slovensku je hmotne aj morálne nedocenená/ a tí ktorí živia tento štát a podvodníkov v ňom sú najviac "buzerovaný"/. Slováci sú najchudobnejší národ v EÚ - samozrejme mimo boháčov a podvodníkov - tým je tu až príliš dobre - a keby urobili primer majetnosti bez slovenských milionárov - tak by sme skončili na úrovni rozvojových krajín. Slovensko slúži ako montážna dielňa pre bohaté krajiny/ skratka LPS - lacná pracovná sila/ a ako odpadkový kôš - myslím čo sa týka potravinárskeho priemyslu - posledné potravinárske škandály.

 

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Prenájom osobných motorových vozidiel
Vyhľadávanie porúch - únikov vody elektroakusti...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


952.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 20 m2
69 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 56 m2, novostavb...
20 129.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 2 033...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Expanzia nórskych interpretov na náš hudobný trh zjavne pokračuje.
pred 7 rokmi
Mám rada Cameron Diaz a preto som si Zeleného sršňa pozrela. Výsledok? Strata času...
pred 7 rokmi
Medzinárodné zoskupenie Cirque du Soleil vystúpi po prvý raz na Slovensku. Od 15. do 19. februára 2012 uvedie na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu svoje predstavenie Saltimbanco.
pred 16 rokmi
Beh nie je iba vynikajúcim profylaktickým prostriedkom v boji proti srdcovo-cievnym chorobám, ale veľmi pomáha aj neurológom.
pred 5 rokmi
Zdenka si vo veľkej pohode ide svoju cestu. Keď má chuť, zavrie sa do štúdia a niečo nahrá. Keď je toho dosť, vydá album. Ten najnovší, ktorý bude mať poradové číslo štyri uviedla do sveta songom Walk In My Shoes.
pred 4 rokmi
Hudobník a skladateľ Eugen Botoš žije v tomto období svoj najväčší sen. V Spojených štátoch nahráva jeho pieseň legenda americkej soulovej hudby Dionne Warwick.
pred 3 rokmi
Najvplyvnejší slovenský raper súčasnosti, ktorý sa od vydania albumového debutu „NOVÝ ČLOVEK“ drží na čele domácej hip hopovej scény, oficiálne oznamuje termín vydania svojho druhého sólového albumu.
pred 6 rokmi
Sme veľmi radi, že Vás môžeme pozvať na ďalší profilový koncert Swing Society Orchestra v tejto sezóne.