Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Učitelia na VŠ budú môcť mať tri úväzky

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 13.12.2012

Čaplovič nepresadil ani predĺženie externého vysokoškolského štúdia.
Učitelia na VŠ budú môcť mať tri úväzky
Zdroj obrázku: Internet
 

Vysokoškolskí učitelia môžu mať po novom najviac tri pracovné pomery, z toho iba jeden na plný úväzok. Vyplýva to z novely vysokoškolského zákona, ktorú dnes schválil parlament.
Návrh umožňuje niekoľko kombinácií pracovných pomerov vysokoškolských pedagógov: jeden na plný úväzok a k tomu žiaden, jeden alebo dva na čiastočný úväzok, prípadne žiaden na plný úväzok a jeden, dva alebo tri na čiastočný úväzok.

Pôvodne minister školstva Dušan Čaplovič navrhoval okresanie úväzkov na 69 hodín týždenne, aby obmedzil takzvaných lietajúcich profesorov. Nepáčilo sa mu, že učia na viacerých vysokých školách a nevenujú sa dostatočne vedeckej práci. Pozmeňujúci návrh poslanca za Smer-SD Ľubomíra Petráka to zmenil na najviac tri úväzky, z ktorých iba jeden môže byť hlavný. Opozícia ministrovi vyčíta, že novela sa minie s účinkom, keďže vysokoškolskí učitelia budú môcť po novom pracovať aj 119 hodín týždenne, čo je absolútne nereálne.

Čaplovič nepresadil ani predĺženie externého vysokoškolského štúdia. Jeho vládna právna norma predlžovala externé bakalárske štúdium z troch na štyri roky a magisterské z piatich na šesť. Minister školstva tak chcel dosiahnuť rovnakú kvalitu výsledkov vzdelávania.

Parlament však schválil pozmeňujúci návrh poslanca za Smer-SD Borisa Suska, podľa ktorého externistom potrvá bakalárske štúdium najmenej tri a najviac päť rokov. Podmienkou skončenia štúdia je získanie najmenej 180 kreditov. Pri magisterskom štúdiu bude externistom trvať štúdium minimálne dva a maximálne štyri roky a musia získať aspoň 300 kreditov.

Na základe novely bude môcť byť spoplatnené aj denné vysokoškolské štúdium, ak bude v inom ako slovenskom jazyku. Úpravou prechádza tiež systém habilitačných konaní a vymenúvania profesorov, v ktorých sa zavádza následná kontrola Akreditačnou komisiou. Ak by vysoká škola v konkrétnom prípade nedodržala kritériá, na základe vyjadrenia komisie môže ministerstvo odňať škole právo vyučovať v danom študijnom programe.

Okrem toho doterajší zoznam študijných programov nahradí verejne prístupný register študijných programov ako informačný systém verejnej správy. Súčasne pre potreby rezortu a verejnosti vzniká aj register vysokých škôl, naďalej budú v prevádzke register zamestnancov a centrálny register študentov. Školy budú údaje v registroch aktualizovať. Právna norma po podpísaní prezidentom nadobudne účinnosť 1. januára 2013, s výnimkou ustanovení o registroch, ktoré nadobudnú účinnosť od 1. septembra 2013.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Vyzretý, silný v odkaze a prepracovaný! Taký je nový album kapely O.B.D. „Stereo“, ktorý chalani uviedli do života v bratislavskom Nu Spirit Clube!
pred 7 rokmi
Dramatická hádka, spomienky na chvíle šťastia, sexi tanečníci a v hlavnej úlohe božsky vyzerajúca r’n‘b diva.
pred 3 rokmi
7. srpna uplyne 90 let od narození Jiřího Maláska - klavíristy, hudebního skladatele, aranžéra, rozhlasového a televizního hudebního dramaturga. SUPRAPHON jeho tvorbu připomene exkluzivním 3CD Zlatá kolekce, jež sestavil jeho syn Petr Malásek.
pred 9 rokmi
Hrob írskeho dramatika Oscara Wilda na parížskom cintoríne Pere Lachaise už nebude terčom vandalov. Oddnes totiž náhrobok chráni nová bariéra zo skla.
pred 6 rokmi
Aby naše telo mohlo normálne fungovať, potrebuje mnoho dôležitých látok. Jednými z nich sú vitamíny. Potrebuje ich na tvorbu krvných teliesok, stavbu kostí, zubov, nechtov, na rast, rozmnožovanie, imunitný systém.
pred 5 rokmi
Fero Mikloško začínal ako predavač ponožiek a Paris Hilton si nikdy neoblečie rovnakú vec dvakrát.
pred 13 rokmi
Tri mesiace nás delia od slovenskej premiéry štvrtého brutálneho pokračovania hlúposti s názvom SAW, ...
pred 9 rokmi
GeigerCars Ford Mustang Shelby GT640 Golden Snake