Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Učiteľ strávi pätinu hodiny administratívou a upozorňovaním

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.08.2014

Podľa výsledkov medzinárodnej štúdie týždenný pracovný čas učiteľa na Slovensku je 37,5 hodiny, priemer 34 krajín sveta je 38,3 hodiny.
Učiteľ strávi pätinu hodiny administratívou a upozorňovaním
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovenský učiteľ strávi približne pätinu vyučovacej hodiny administratívou a udržiavaním poriadku v triede. Zvyšných 80 percent hodiny potom venuje samotnému vyučovaniu.

Pedagóg na Slovensku na druhom stupni základnej školy týždenne pracuje 37,5 hodiny. To všetko vyplynulo z medzinárodnej štúdie TALIS (Teaching and Learning International Study), do ktorej sa zapojilo 34 krajín sveta, z toho 24 krajín OECD. Výsledky slovenských učiteľov sú porovnateľné s priemerom ostaných krajín.

“Slovenskí učitelia uvádzali, že skutočná administratíva im zaberie z vyučovacej hodiny iba 7,1 %, rozumie sa pod tým napríklad záznam o prítomnosti žiakov, rozdávanie formulárov alebo poskytovanie informácií o škole a 12,1 % času z vyučovacej hodiny im zaberie udržiavanie disciplíny v triede,” vysvetľuje riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská. Dohromady im tieto činnosti z vyučovacej hodiny teda zaberú približne 7,5 minúty. Slovenskí učitelia sú na tom podľa štúdie ešte o niečo lepšie ako je priemer sledovaných krajín. “Keď to porovnáme s učiteľmi v priemere krajín TALIS, tak rozdelenie času je porovnateľné - priemerne administratívna práca zaberá učiteľom v krajinách TALIS 8 % a udržiavanie poriadku v triede 12,7 % času vyučovacej hodiny,” dodáva Kanovská. Najviac vyslovene administratívnej práce počas vyučovacej hodiny majú brazílski učitelia (12,2 %), najmenej sú ňou zaťažení učitelia v Bulharsku (4,6 %).

Učiteľov sa v dotazníkoch pýtali i na to, koľko hodín im počas posledného týždňa zabralo vyučovanie, plánovanie vyučovacích hodín, známkovanie, spolupráca s ostatnými učiteľmi, zúčastňovanie sa na poradách a ďalšie úlohy vyplývajúce zo zamestnania v škole. Zahrnúť tam mali tiež úlohy, ktoré učiteľ musel robiť počas víkendov, večerov alebo počas ďalších mimoškolských hodín. Z odpovedí vyšlo, že celkový týždenný pracovný čas učiteľa na Slovensku je 37,5 hodiny a naša krajina sa ocitla približne v polovici rebríčka všetkých krajín. Priemer krajín TALIS je pritom 38,3 hodiny. Najdlhší týždenný pracovný čas uvádzajú učitelia v Japonsku, a to až 53,9 hodiny alebo v Singapure - 47,6 hodiny. Naopak, najkratšie pracujú počas celého týždňa učitelia v Chile (29,2 hodiny) a Taliansku (29,4 hodiny).

Viceprezident Slovenskej komory učiteľov Miroslav Sopko hovorí, že slovenskí učitelia vykonávajú často zbytočnú administratívnu prácu, ktorá je duplicitná. Tú musia riešiť väčšinou v poobedných hodinách. “Niektorá administratíva je duplicitná, napríklad pri elektronických žiackych knižkách prepisovanie známok aj do papierovej knihy. Elektronizácia áno, ale nie, aby sme všetko pre istotu ešte prepisovali na papier,” upozorňuje Sopko. Viceprezident komory učiteľov dodáva, že učitelia na Slovensku sa tiež na hodiny pripravujú často vo svojom voľnom čase. „Niektorí to ani nevidia, ale najviac administratívnej práce sa nedeje na hodine, ale až po nej,“ uzavrel.

Štúdia OECD TALIS je najväčšou medzinárodnou štúdiou zameriavajúcou sa na učiteľov. Na Slovensku názory učiteľov zisťovali od 18. do 31. marca 2013 v 195 školách s 3 548 učiteľmi vyučujúcimi na druhom stupni základných škôl a nižšom stupni osemročných gymnázií.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Toyota plánuje predstaviť novú formu rodinného auta modelmi Camatte Sora a Daichi.
pred 7 rokmi
Nielen pre alergikov, ale i ďalších, existuje účinná pomôcka, Vincentka NASALIS, koncentrát k preplachovaniu nosných dutín a nosohltanu.
pred 9 rokmi
Film sa odohráva v dobe, v ktorej keď ste v občianskom preukaze nemali pečiatku zamestnávateľa, akoby ste vlastne ani neboli.
pred 8 rokmi
McLaren MP4-12C v úprave Hamann
pred 7 rokmi
35-ročný herec by chcel pomôcť tým, ktorí na drahé štúdium nemajú prostriedky.
pred 8 rokmi
Nová éra SuperStar sa začína! Prví uchádzači o titul novej česko-slovenskej speváckej hviezdy a hlavnú výhru vo výške 100-tisíc eur sa divákom televízie Markíza predstavia už v nedeľu 10. februára 2013 o 20:20.
pred 7 rokmi
Film Nabitá zbraň 1 je zábava v štýle Horúcich výstrelov a Bláznivých striel. Netradičná akcia, ktorá sa absolútne vymyká kontrole.
pred 9 rokmi
Po medzinárodných úspechoch príde 29. septembra do slovenských kín slovensko-český film mladej režisérky a scenáristky Zuzany Liovej s názvom Dom.