Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Učiteľ strávi pätinu hodiny administratívou a upozorňovaním

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.08.2014

Podľa výsledkov medzinárodnej štúdie týždenný pracovný čas učiteľa na Slovensku je 37,5 hodiny, priemer 34 krajín sveta je 38,3 hodiny.
Učiteľ strávi pätinu hodiny administratívou a upozorňovaním
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovenský učiteľ strávi približne pätinu vyučovacej hodiny administratívou a udržiavaním poriadku v triede. Zvyšných 80 percent hodiny potom venuje samotnému vyučovaniu.

Pedagóg na Slovensku na druhom stupni základnej školy týždenne pracuje 37,5 hodiny. To všetko vyplynulo z medzinárodnej štúdie TALIS (Teaching and Learning International Study), do ktorej sa zapojilo 34 krajín sveta, z toho 24 krajín OECD. Výsledky slovenských učiteľov sú porovnateľné s priemerom ostaných krajín.

“Slovenskí učitelia uvádzali, že skutočná administratíva im zaberie z vyučovacej hodiny iba 7,1 %, rozumie sa pod tým napríklad záznam o prítomnosti žiakov, rozdávanie formulárov alebo poskytovanie informácií o škole a 12,1 % času z vyučovacej hodiny im zaberie udržiavanie disciplíny v triede,” vysvetľuje riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská. Dohromady im tieto činnosti z vyučovacej hodiny teda zaberú približne 7,5 minúty. Slovenskí učitelia sú na tom podľa štúdie ešte o niečo lepšie ako je priemer sledovaných krajín. “Keď to porovnáme s učiteľmi v priemere krajín TALIS, tak rozdelenie času je porovnateľné - priemerne administratívna práca zaberá učiteľom v krajinách TALIS 8 % a udržiavanie poriadku v triede 12,7 % času vyučovacej hodiny,” dodáva Kanovská. Najviac vyslovene administratívnej práce počas vyučovacej hodiny majú brazílski učitelia (12,2 %), najmenej sú ňou zaťažení učitelia v Bulharsku (4,6 %).

Učiteľov sa v dotazníkoch pýtali i na to, koľko hodín im počas posledného týždňa zabralo vyučovanie, plánovanie vyučovacích hodín, známkovanie, spolupráca s ostatnými učiteľmi, zúčastňovanie sa na poradách a ďalšie úlohy vyplývajúce zo zamestnania v škole. Zahrnúť tam mali tiež úlohy, ktoré učiteľ musel robiť počas víkendov, večerov alebo počas ďalších mimoškolských hodín. Z odpovedí vyšlo, že celkový týždenný pracovný čas učiteľa na Slovensku je 37,5 hodiny a naša krajina sa ocitla približne v polovici rebríčka všetkých krajín. Priemer krajín TALIS je pritom 38,3 hodiny. Najdlhší týždenný pracovný čas uvádzajú učitelia v Japonsku, a to až 53,9 hodiny alebo v Singapure - 47,6 hodiny. Naopak, najkratšie pracujú počas celého týždňa učitelia v Chile (29,2 hodiny) a Taliansku (29,4 hodiny).

Viceprezident Slovenskej komory učiteľov Miroslav Sopko hovorí, že slovenskí učitelia vykonávajú často zbytočnú administratívnu prácu, ktorá je duplicitná. Tú musia riešiť väčšinou v poobedných hodinách. “Niektorá administratíva je duplicitná, napríklad pri elektronických žiackych knižkách prepisovanie známok aj do papierovej knihy. Elektronizácia áno, ale nie, aby sme všetko pre istotu ešte prepisovali na papier,” upozorňuje Sopko. Viceprezident komory učiteľov dodáva, že učitelia na Slovensku sa tiež na hodiny pripravujú často vo svojom voľnom čase. „Niektorí to ani nevidia, ale najviac administratívnej práce sa nedeje na hodine, ale až po nej,“ uzavrel.

Štúdia OECD TALIS je najväčšou medzinárodnou štúdiou zameriavajúcou sa na učiteľov. Na Slovensku názory učiteľov zisťovali od 18. do 31. marca 2013 v 195 školách s 3 548 učiteľmi vyučujúcimi na druhom stupni základných škôl a nižšom stupni osemročných gymnázií.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Tvorba web stránok, SEO optimalizácia, internet...
Prestížne bývanie prispôsobené individuálnym po...

360.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 40 m2
92 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 99 m2
67 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 200 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Lepší záver roka si Thomas Puskailer ani nemôže želať.
pred 9 rokmi
Jeho obsadenie do filmovej verzie príbehu o krásnych plavčíkoch a plavčíčkach si želá aj pôvodný seriálový predstaviteľ Hobieho Buchannona Jeremy Jackson.
pred 12 rokmi
Veci a predmety pochádzajúcej z Indie sa v našich, európskych končinách považujú akosi automatický za exotické...
pred 5 rokmi
Únik z labyrintu nebol žiadnym víťazstvom.
pred 9 rokmi
Zmizla jej tehotná sestra!
pred 9 rokmi
Predstavitelia americkej Národnej akadémie hudobných umení a vied uviedli do Siene slávy Grammy ďalších 25 nahrávok.
pred 10 rokmi
Vydajte sa na vzťahový tobogan s luxusnou Štvordiskovou edíciou kompletnej tretej sezóny seriálu Priatelia.
pred 7 rokmi
Pieseň Baby Blue Love sa zrejme bude nachádzať aj na speváčkinom pripravovanom albume, ktorý zatiaľ nemá oficiálny názov.