Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Tiso bol podľa Čarnogurského rozporuplná osobnosť

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.04.2012

Čarnogurský hodnotí Tisa čoraz kritickejšie.
Tiso bol podľa Čarnogurského rozporuplná osobnosť
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Prezident Slovenskej republiky (1939 – 1945) Jozef Tiso bol podľa bývalého politika Jána Čarnogurského rozporuplná osobnosť. „Nie som moralista, čiže nebudem mravne hodnotiť Tisu, ale politicky tých negatívnych čŕt akoby pribúdalo. Na druhej strane treba uznať, že Tiso vystupoval na súde dôstojne a dôstojne išiel aj na smrť. Neviem, ktorý zo slovenských politikov by to dokázal,“ povedal Čarnogurský pre agentúru SITA.

Prezident Tiso podľa neho robil morálne, mravné kompromisy. „Kompromis, to znamená, že urobím niečo dobré aniečo zlé. To je teda otázka mravného kompromisu, mravných kompromisov, ktoré robil prezident Tiso,“ uviedol.

Medzinárodná dimenzia postavenia prezidenta Tisa za Slovenského štátu spočíva podľa Čarnogurského v tom, že Slovenská republika z rokov 1939 – 1945, najmenej v roku 1940 alebo od roku 1943, od porážky Nemcov na Kurskom oblúku, potrebovala zmeniť tábor vo vojne. Potreboval sa odpútať od Nemecka a prejsť do spojeneckého tábora. V roku 1944 to bolo už podľa Čarnogurského absolútne jasné a v podstate všetky krajiny v strednej a juhovýchodnej Európe sa o to buď pokúsili, alebo to dokonca urobili.
 
„Toto malo byť jasné aj etablismentu Slovenskej republiky. Bolo to jasné veľkej časti, veď minister obrany Čatloš po vypuknutí povstania prešiel zvlády do povstania, čo treba hodnotiť kladne. Viem o tom, že prezident Tiso dostal list po vypuknutí povstania od pátra Kolakoviča, kde ho páter Kolakovič vyzýval, aby sa pridal k povstaniu a prezident Tiso to odmietol z akejsi subjektívnej pozície dodržania slova Hitlerovi. Subjektívne to mohlo pre prezidenta Tisa niečo znamenať, ale objektívne pre krajinu to bolo škodlivé. To znamená, že keď sa nepripojil k povstaniu, mal vtedy odstúpiť a stiahnuť sa,“ vyhlásil Čarnogurský. Podľa neho keby sa k povstaniu pridal aj Tiso, tak by bolo ďaleko mohutnejšie a účinnejšie.

V tej situácii podľa Čarnogurského nebolo možné zvažovať lepší a ešte lepší model povstania, ale len horší a menej horší model, buď nejaké odpútanie sa od Hitlera, alebo žiadne odpútanie sa. „Žiadne bolo Maďarsko aako dopadlo. To znamená, že ztýchto dôvodov hodnotím prezidenta Tisa kriticky ačoraz kritickejšie,“ vyhlásil.

Čarnogurského otec Pavol bol poslancom Slovenského snemu počas SR z rokov 1939 – 1945. Tiso bol 18. apríla 1947 na základe výroku retribučného Národného súdu popravený.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Čarnogurský hodnotí Tisa čoraz kritickejšie. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/tiso-bol-podla-carnogurskeho-rozporuplna-osobnost/

https://www.youtube.com/watch?v=4pUo3tqR4v8
Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
https://www.youtube.com/watch?v=Ug9Os1c2tRQ
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Ashton Kutcher si v seriáli Dva a pol chlapa (2003) zahrá internetového miliardára so zlomeným srdcom Waldena Schmidta.
pred 6 rokmi
Grandiózne predstavenie v réžii Louisa Leterriera, majú v rukáve hneď niekoľko es: skvelé obsadenie, vizuálne fascinujúcu akciu a efekty a v neposlednom rade originálnu zápletku a príbeh, ktorého podstata ostáva utajená až do veľkého finále.
pred 8 rokmi
So strojom času sa vyberieme tento raz o šestnásť rokov späť.
pred 3 rokmi
A je tu finále! Slovensko-český súboj rozhodnú návštevníci koncertov.
pred 5 rokmi
Na festivale, ktorý sa bude konať 18. a 19. júla v Novom Meste nad Váhom, vystúpi napríklad V4 European Quintet, Sheila E. či Swingless Jazz Ensemble.
pred 8 rokmi
Narozdiel od Madonny, ktorá na koncertoch požaduje špeciálne tréningové sály, či dokonca výmenu záchodových dosiek v celom hoteli, je partička okolo speváčky Skin až nadmieru skromná.
pred 4 rokmi
Rodinná kríza prinúti sestry Westonové, aby sa dlhých rokoch opäť všetky stretli so svojou despotickou matkou v rodnom dome v Oklahome.
pred 5 rokmi
Johnny Depp sa ako vedec snaží ísť za hranice možného a prepojiť ľudskú myseľ s nekonečným vesmírom umelej inteligencie...