Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Systém voľby generálneho prokurátora treba zmeniť

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 21.03.2012

Generálneho prokurátora by si mali voliť sami prokurátori, myslí si prezident.
Systém voľby generálneho prokurátora treba zmeniť
Zdroj obrázku: Internet
 

Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča alternatívou na elimináciu vplyvu politických strán je zmena systému voľby generálneho prokurátora. „Nech sa zmení systém doterajšej voľby tak, aby politické strany mali čo najmenšiu možnosť zasahovať do voľby na funkciu generálneho prokurátora tak, aby si ho zvolili sami prokurátori,“ odpovedal na otázku agentúry SITA prezident Gašparovič.

Podľa neho každý okres si zvolí svojho kandidáta v tajných voľbách, z ktorých krajskí prokurátori zvolia jedného kandidáta, tých potom predložia Národnej rade SR a poslanci by zvolili dvoch alebo troch a predložili návrhy prezidentovi, ktorý si z nich vyberie. „Ja si myslím, že táto alternatíva je najlogickejšia a najspravodlivejšia. Všade je politický vplyv, ale v tomto prípade by bol asi ten najmenší,“ povedal Gašparovič.
 
Prezident Ivan Gašparovič sa nestretol s predsedníčkou Ústavného súdu SR Ivettou Macejkovou a nehovoril s ňou o vymenovaní generálneho prokurátora, hoci bol dnes v Košiciach. Zdôraznil, že trvá na svojom stanovisku k vymenovaniu zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora. „Nerád by som menoval osobu za generálneho prokurátora, to nesúvisí s menom, ktorá bola zvolená v korupčnom prostredí národnej rady. Aj pán Čentéš odstúpil z pozície kandidáta na generálneho prokurátora preto, že povedal, že je tam korupcia a kupujú sa hlasy. Ak to má byť takto, že prezident má niesť zodpovednosť za vymenovanie v takej pozícii a vie, že došlo, keď nie k inému, tak k porušeniu demokratických princípov, tak nech si to národná rada sama zvolí a tým pádom nie je potrebné, aby to parafoval prezident,“ povedal Gašparovič.

Foto: SITAĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Najvyššia jazdná dynamika v prémiovom segmente kompaktných vozidiel.
pred 8 rokmi
Počas minulotýždňovej dopravno-bezpečnostnej akcie, ktorú zorganizovala medzinárodná stavovská organizácia TISPOL, skontrolovali 17 881 vodičov.
pred 6 rokmi
Neexistuje jediný najlepší esenciálny olej alebo vôňa na redukciu úzkosti, ale sú niektoré vône, ktoré fungujú lepšie ako iné.
pred 8 rokmi
Najdesivejšia jazda, akú ste kedy zažili.
pred 6 rokmi
Jeden z najstarších slovenských hudobných festivalov sa vracia so svojím 12. ročníkom. Snina bude aj toto leto hostiť tisícky návštevníkov veľkej open air párty ROCK POD KAMEŇOM.
pred 6 rokmi
Hovoríme o baktériach, ktoré sa v črevách nachádzajú. Je ich skutočne veľa – 1,5 kilogramu alebo ak to chcete na počet, tak sto triliónov. Je to 10x viac ako všetkých ostatných buniek v našom tele.
pred 8 rokmi
Mesačné náklady na údržbu apartmánu sú takmer 12-tisíc dolárov (v prepočte približne 9370 eur).
pred 8 rokmi
Muse si odniesli jedno z najvýznamnejších ocenení - titul Najlepší interpret súčasnosti.