Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Systém voľby generálneho prokurátora treba zmeniť

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 21.03.2012

Generálneho prokurátora by si mali voliť sami prokurátori, myslí si prezident.
Systém voľby generálneho prokurátora treba zmeniť
Zdroj obrázku: Internet
 

Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča alternatívou na elimináciu vplyvu politických strán je zmena systému voľby generálneho prokurátora. „Nech sa zmení systém doterajšej voľby tak, aby politické strany mali čo najmenšiu možnosť zasahovať do voľby na funkciu generálneho prokurátora tak, aby si ho zvolili sami prokurátori,“ odpovedal na otázku agentúry SITA prezident Gašparovič.

Podľa neho každý okres si zvolí svojho kandidáta v tajných voľbách, z ktorých krajskí prokurátori zvolia jedného kandidáta, tých potom predložia Národnej rade SR a poslanci by zvolili dvoch alebo troch a predložili návrhy prezidentovi, ktorý si z nich vyberie. „Ja si myslím, že táto alternatíva je najlogickejšia a najspravodlivejšia. Všade je politický vplyv, ale v tomto prípade by bol asi ten najmenší,“ povedal Gašparovič.
 
Prezident Ivan Gašparovič sa nestretol s predsedníčkou Ústavného súdu SR Ivettou Macejkovou a nehovoril s ňou o vymenovaní generálneho prokurátora, hoci bol dnes v Košiciach. Zdôraznil, že trvá na svojom stanovisku k vymenovaniu zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora. „Nerád by som menoval osobu za generálneho prokurátora, to nesúvisí s menom, ktorá bola zvolená v korupčnom prostredí národnej rady. Aj pán Čentéš odstúpil z pozície kandidáta na generálneho prokurátora preto, že povedal, že je tam korupcia a kupujú sa hlasy. Ak to má byť takto, že prezident má niesť zodpovednosť za vymenovanie v takej pozícii a vie, že došlo, keď nie k inému, tak k porušeniu demokratických princípov, tak nech si to národná rada sama zvolí a tým pádom nie je potrebné, aby to parafoval prezident,“ povedal Gašparovič.

Foto: SITAĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Priaznivé účinky vitamínu E sú známe už roky. Najnovšie štúdie a výskumy potvrdzujú, že pri užívaní vitamínu E je riziko úmrtia na srdcové choroby o 41 percent nižšie.
pred 7 rokmi
Práve vychádza nový román populárnej autorky opäť vo sviežom a dynamickom štýle! Autorka roka 2012 Jana Benková vysiela na trh pod krídlami svojho dvorného vydavateľstva Motýľ už svoju 15. knihu s názvom Zlatíčko.
pred 9 rokmi
Letmý pohľad na stravovacie návyky dnešného človeka nám naznačuje, že v súčasnosti je príliš veľa potravín, ktoré pre naše zdravie nie sú prospešné.
pred 8 rokmi
Atraktívne podujatia s názvom Deň pre Vaše zdravie sa tešia veľkému záujmu návštevníkov. Priamo na mieste majú totiž možnosť bezplatne získať informácie o svojom zdravotnom stave.
pred 7 rokmi
Zelený čaj podľa vedcov ovplyvňuje účinky liečiva podobne negatívne ako grepy.
pred 10 rokmi
Je rok 1931, doba veľkej hospodárskej krízy.
pred 10 rokmi
Firma CoverEFX z Erfstadtu individualizovala MINI s interným označením R53
pred 9 rokmi
Rozhodnutie urobíme behom pár sekúnd a jeho dôsledky budeme možno niesť na zvyšok života.