Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sudcovia budú mať jazykový test aj z ruštiny

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 02.04.2013

Doteraz mohli záujemcovia o voľný post sudcu na konkrétnom súde urobiť počas výberového konania povinný písomný preklad z anglického, nemeckého alebo francúzskeho jazyka.
Sudcovia budú mať jazykový test aj z ruštiny
Zdroj obrázku: Internet
 

Medzi jazyky, z ktorých na výberovom konaní skúšajú uchádzačov o voľné miesto sudcu, sa dostane aj ruština. Doteraz mohli záujemcovia o voľný post sudcu okresného, špecializovaného trestného, krajského alebo najvyššieho súd urobiť počas výberového konania povinný písomný preklad z anglického, nemeckého alebo francúzskeho jazyka.

Vyplýva to z vyhlášky rezortu spravodlivosti, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výberovom konaní na funkciu sudcu. Vyhláška nadobudne účinnosť 1. apríla. Pri vypracúvaní písomného prekladu textu z cudzieho jazyka môže uchádzač aj podľa súčasných pravidiel používať prekladový slovník. Čas na vypracovanie písomného prekladu textu z cudzieho jazyka je 60 minút, písomný preklad sa hodnotí najviac 20 bodmi.

Doteraz platilo pravidlo, že databázu textov porovnateľnej obťažnosti v cudzom jazyku vytvára ministerstvo spravodlivosti a ich žrebovanie vo výberovom konaní zabezpečuje člen výberovej komisie, ktorého ministerstvo vymenovalo. Pravidlo sa novelou vyhlášky doplnilo tak, že databáza textov pozostáva aspoň z 50 textov v cudzích jazykoch a podľa potreby sa obmieňa. Texty z cudzieho jazyka sa budú zverejňovať na webovom sídle, teda stránke ministerstva spravodlivosti.

Autori novely v prípade tejto zmeny poukazujú na pravidlo, ktoré už dnes platí pre písomný test. Ten je tiež súčasťou výberového konania a overujú sa ním odborné znalosti uchádzača z ústavného práva, trestného práva, správneho práva, medzinárodného práva, práva Európskej únie, občianskeho práva, rodinného práva, obchodného práva a pracovného práva. Spočíva zo 60 otázok, každá je za bod. Databázu týchto písomných testov vytvára Justičná akadémia Slovenskej republiky a žrebovanie testov vo výberovom konaní zabezpečuje člen výberovej komisie vymenovaný ministerstvom. Databáza písomných testov pozostáva aspoň z 1000 testových otázok a každoročne sa obmieňa, pričom testové otázky sa už teraz zverejňujú na webovom sídle justičnej akadémie.

V písomnej časti výberového konania na voľné miesto sudcu okrem spomínaných skúšok (písomný test odbornosti, písomný preklad z cudzieho jazyka) uchádzači riešia aj prípadovú štúdiu (maximálne za 30 bodov) a pripravia písomné vypracovanie súdnych rozhodnutí - jedno z oblasti trestného a jedno z civilného práva (každé za maximálne 20 bodov). Pre účasť na psychologickom posúdení a ústnej časti výberového konania je potrebné získať z písomného testu aspoň 36 bodov, z prípadovej štúdie aspoň 18 bodov, z písomného prekladu z cudzieho jazyka aspoň 12 bodov, z písomného vypracovania súdneho rozhodnutia aspoň 12 bodov za každé vypracované súdne rozhodnutie. Sudca, ktorý je vo výberovom konaní na také voľné miesto sudcu, že by to znamenalo jeho postup na súd vyššieho stupňa, sa zúčastňuje len prekladu z cudzieho jazyka, psychologického posúdenia a ústnej časti výberového konania. Namiesto ostatných častí písomnej skúšky (prípadovej štúdie a písomného vypracovania súdneho rozhodnutia) takému uchádzačovi pridelia najvyšší dosiahnutý počet bodov, ktoré získal v tom istom výberovom konaní za tieto časti iný uchádzač.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Výroba reklamy, grafické štúdio, tlač od roku 1...
Vodné filtre, Reverzné osmózy, Zmäkčovače vody,...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


145 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 530 m2
168.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 24 m2
680.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 67 m2, novosta...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Francúzsky producent a hitmaker David Guetta vydal svoj ďalší album. Platňa sa volá Nothing But The Beat a vyšla v pondelok 29.8.2011.
pred 6 rokmi
Mission: Impossible po štvrtý raz a štvrtý raz výborne.
pred 10 rokmi
Komplex vitamínov B sa vyskytuje v potravinách spravidla spoločne. Pre človeka má z tejto skupiny vitamínov význam vitamín B1, B2, B3, B6, B9, B12.
pred 8 rokmi
Twin Peaks, to je mimoriadne tvorivý nápaditý komediálny seriál s prvkami mystéria z dielne Marka Frosta...
pred 7 rokmi
Deň bez cereálie, to je obrovská chyba v stravovaní!
pred 6 rokmi
Lamborghini Urus spája jedinečný dizajn, očarujúci interiér a prekvapujúce nadpriemerné výkony so všestrannosťou a každodennou využiteľnosťou.
pred 5 rokmi
Snímka o americkom dopingovom hriešnikovi by mal vzniknúť na základe pripravovanej knihy s názvom Cycle of Lies: The Fall of Lance Armstrong od redaktorky denníka New York Times Juliet Macur.
pred 7 rokmi
Súd rozhodol, že juhokórejský výrobca porušil patent spoločnosti Apple, ktorý umožňuje špecifický spôsob prezerania textov a fotografií.