Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. februára 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sudcovia budú mať jazykový test aj z ruštiny

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 02.04.2013

Doteraz mohli záujemcovia o voľný post sudcu na konkrétnom súde urobiť počas výberového konania povinný písomný preklad z anglického, nemeckého alebo francúzskeho jazyka.
Sudcovia budú mať jazykový test aj z ruštiny
Zdroj obrázku: Internet
 

Medzi jazyky, z ktorých na výberovom konaní skúšajú uchádzačov o voľné miesto sudcu, sa dostane aj ruština. Doteraz mohli záujemcovia o voľný post sudcu okresného, špecializovaného trestného, krajského alebo najvyššieho súd urobiť počas výberového konania povinný písomný preklad z anglického, nemeckého alebo francúzskeho jazyka.

Vyplýva to z vyhlášky rezortu spravodlivosti, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výberovom konaní na funkciu sudcu. Vyhláška nadobudne účinnosť 1. apríla. Pri vypracúvaní písomného prekladu textu z cudzieho jazyka môže uchádzač aj podľa súčasných pravidiel používať prekladový slovník. Čas na vypracovanie písomného prekladu textu z cudzieho jazyka je 60 minút, písomný preklad sa hodnotí najviac 20 bodmi.

Doteraz platilo pravidlo, že databázu textov porovnateľnej obťažnosti v cudzom jazyku vytvára ministerstvo spravodlivosti a ich žrebovanie vo výberovom konaní zabezpečuje člen výberovej komisie, ktorého ministerstvo vymenovalo. Pravidlo sa novelou vyhlášky doplnilo tak, že databáza textov pozostáva aspoň z 50 textov v cudzích jazykoch a podľa potreby sa obmieňa. Texty z cudzieho jazyka sa budú zverejňovať na webovom sídle, teda stránke ministerstva spravodlivosti.

Autori novely v prípade tejto zmeny poukazujú na pravidlo, ktoré už dnes platí pre písomný test. Ten je tiež súčasťou výberového konania a overujú sa ním odborné znalosti uchádzača z ústavného práva, trestného práva, správneho práva, medzinárodného práva, práva Európskej únie, občianskeho práva, rodinného práva, obchodného práva a pracovného práva. Spočíva zo 60 otázok, každá je za bod. Databázu týchto písomných testov vytvára Justičná akadémia Slovenskej republiky a žrebovanie testov vo výberovom konaní zabezpečuje člen výberovej komisie vymenovaný ministerstvom. Databáza písomných testov pozostáva aspoň z 1000 testových otázok a každoročne sa obmieňa, pričom testové otázky sa už teraz zverejňujú na webovom sídle justičnej akadémie.

V písomnej časti výberového konania na voľné miesto sudcu okrem spomínaných skúšok (písomný test odbornosti, písomný preklad z cudzieho jazyka) uchádzači riešia aj prípadovú štúdiu (maximálne za 30 bodov) a pripravia písomné vypracovanie súdnych rozhodnutí - jedno z oblasti trestného a jedno z civilného práva (každé za maximálne 20 bodov). Pre účasť na psychologickom posúdení a ústnej časti výberového konania je potrebné získať z písomného testu aspoň 36 bodov, z prípadovej štúdie aspoň 18 bodov, z písomného prekladu z cudzieho jazyka aspoň 12 bodov, z písomného vypracovania súdneho rozhodnutia aspoň 12 bodov za každé vypracované súdne rozhodnutie. Sudca, ktorý je vo výberovom konaní na také voľné miesto sudcu, že by to znamenalo jeho postup na súd vyššieho stupňa, sa zúčastňuje len prekladu z cudzieho jazyka, psychologického posúdenia a ústnej časti výberového konania. Namiesto ostatných častí písomnej skúšky (prípadovej štúdie a písomného vypracovania súdneho rozhodnutia) takému uchádzačovi pridelia najvyšší dosiahnutý počet bodov, ktoré získal v tom istom výberovom konaní za tieto časti iný uchádzač.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Zameranie na prepravu mrazeného tovaru
Vývoj, výroba a predaj vlastných tepelných čerp...
Ponuka práce za 1000 € - základný plat 1000€ ...
operator vyroby v masokombinate: plat od 9, 25 ...
financovanie úverov Máme veľmi vysoký kapitá...

103 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 68 m2
141 900.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 946 m2
1 200.00 € /mesiac
Na prenájom rodinný dom, rozloha 160 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Jedna veľká žúrka, množstvo erotických a sexi záberov a veľa dobrej nálady, aj taký je oficiálny videoklip k druhému spoločnému singlu Bystríka a Roba Pappa LEN JEDNA NOC, ktorý si môžete pozrieť na youtube.
pred 5 rokmi
Lisbeth Salanderová, bývalá obeť je pripravená vrátiť úder...
pred 8 rokmi
Ovocie ide na dopyt hlavne v týchto letných mesiacoch.
pred 6 rokmi
Sportswagon je priestranné rodinné kombi, ktoré patrí do segmentu nižšej strednej triedy. Jeho predchádzajúca verzia doteraz tvorí pätinu z celkovej produkcie automobilky Kia na Slovensku.
pred 5 rokmi
Nie je to len ochorenie starších osôb po šesťdesiatke, nejakou formou je prítomné približne u dvoch percent ľudí do šesťdesiat rokov.
pred 6 rokmi
Piatkový večer bude plný našliapanej hudby v podaní slovenských kapiel v priestoroch obľúbeného bratislavského klubu KC Dunaj.
pred 6 rokmi
Výskumníci zistili, že statické preťažovanie tela, ktoré vzniká napríklad pri sedení a ležaní, spôsobuje rozširovanie tukového tkaniva.
pred rokmi
Na festivale v Červeníku ani tento rok nebude chýbať obľúbená skupina Hex.