Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sú služby, keď nemusí podnikateľ vydať bloček

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 20.08.2013

Podnikateľ nie je povinný vydať zákazníkovi bloček napríklad pri ubytovacích, lekárskych či zubárskych službách.
Sú služby, keď nemusí podnikateľ vydať bloček
Zdroj obrázku: Internet
 

Podnikatelia nie sú vždy povinní vydať zákazníkovi bloček a používať registračnú pokladňu, ich zoznam stanovuje zákon o používaní elektronickej registračnej pokladne.

Ten presne stanovuje, ktorý podnikateľ je povinný mať registračnú pokladňu, informuje hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. Pri činnostiach, ktoré v zákone nie sú, pokladňu používať nemusia. Povinnosť evidovať prijaté tržby v pokladni majú všetky subjekty, ktoré sú uvedené v prílohe číslo 1 v zákone o používaní elektronickej registračnej pokladne. Ak podnikateľ vykonáva podľa Macíkovej činnosť, ktorá v tejto prílohe nie je, nemusí za prijatú hotovosť vystaviť pokladničný blok. "Môže namiesto toho použiť napríklad príjmový pokladničný doklad, no dobrovoľne môže mať aj registračnú pokladňu," poznamenala.

Medzi najčastejšie príklady podnikateľskej činnosti, keď podnikateľ nemusí mať podľa zákona pokladňu, patria napríklad ubytovacie, lekárske a zubárske služby. "Pri ich poskytovaní nie je potrebné používať pokladnicu, ak by však lekár pacientom predával na základe oprávnenia na podnikanie napríklad vitamínové tabletky či zubné kefky, išlo by už o predaj tovaru a pokladnicu by musel používať," vysvetlila Macíková. Bločky nie je povinné vydávať takisto pri notárskych službách, predaji vstupeniek, prepravných službách, ako je napríklad taxislužba, pri vyšetreniach špeciálnymi prístrojmi zameranými na zdravie, ale aj v prípade služby technickej kontroly (STK) či pri predaji remeselníckych výrobkov. Tvorba autorských diel chránených autorským zákonom a ich následné rozširovanie predajom alebo inou formou prevodu práva sa podľa hovorkyne finančnej správy nepovažuje za podnikanie a autor sa nepovažuje za podnikateľa. "Ak však remeselnícke výrobky predáva živnostník, ide o predaj tovaru podnikateľom a vzniká povinnosť používať pokladnicu," doplnila. Zákonu tiež nepodlieha prenájom nehnuteľností, prevádzkovanie výherných hracích automatov a predaj tovaru a poskytovanie služieb prostredníctvom predajných automatov. Parkovacie automaty, automaty na predaj časopisov, občerstvenia a podobne nepodliehajú povinnosti evidencie v pokladnici," uzavrela Patrícia Macíková.

Občania na finančnú správu prostredníctvom adresy pokladnica@financnasprava.sk poukazujú na situácie, keď nedostali pokladničný doklad. V niektorých prípadoch je to však v súlade so zákonom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
"Mojím cieľom je radosť - cítiť sa zdravo, silne, vplyvne, užitočne, aktívne, múdro a zamilovane," opísala svoje priority 33-ročná hviezda.
pred 5 rokmi
O majstrovské body bude bojovať s optimalizovaným TS030
pred 7 rokmi
Legenda českého punku Visáci Zámek znova „šramotí“ kľúčmi k zámku provokácie.
pred 7 rokmi
Lexus CT 200h by Five Axis vie ako upútať pozornosť
pred 6 rokmi
Šarmantný bonviván Rudolf (Bolek Polívka) úspešne uplatňuje svoju divokú teóriu o účinku nevery v každodennej praxi, a to s elánom, ktorý je u čerstvého šesťdesiatnika až závideniahodný.
pred 7 rokmi
Mein Kampf je príbeh o mladom chlapcovi, ktorý chcel byť pôvodne umelcom...
pred 5 rokmi
Mapuje vzťah rodičov od jeho začiatku, odhaľuje problémy v komunikácii medzi mužom a ženou a pozoruje, ako sa problémy rodičov odrazili v živote jeho sestier.
pred 7 rokmi
V boji o nomináciu na Oscara v kategórii cudzojazyčných filmov ostalo deväť snímok. Slovenský kandidát Cigán režiséra Martina Šulíka sa do užšieho výberu nedostal.