Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sú služby, keď nemusí podnikateľ vydať bloček

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 20.08.2013

Podnikateľ nie je povinný vydať zákazníkovi bloček napríklad pri ubytovacích, lekárskych či zubárskych službách.
Sú služby, keď nemusí podnikateľ vydať bloček
Zdroj obrázku: Internet
 

Podnikatelia nie sú vždy povinní vydať zákazníkovi bloček a používať registračnú pokladňu, ich zoznam stanovuje zákon o používaní elektronickej registračnej pokladne.

Ten presne stanovuje, ktorý podnikateľ je povinný mať registračnú pokladňu, informuje hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. Pri činnostiach, ktoré v zákone nie sú, pokladňu používať nemusia. Povinnosť evidovať prijaté tržby v pokladni majú všetky subjekty, ktoré sú uvedené v prílohe číslo 1 v zákone o používaní elektronickej registračnej pokladne. Ak podnikateľ vykonáva podľa Macíkovej činnosť, ktorá v tejto prílohe nie je, nemusí za prijatú hotovosť vystaviť pokladničný blok. "Môže namiesto toho použiť napríklad príjmový pokladničný doklad, no dobrovoľne môže mať aj registračnú pokladňu," poznamenala.

Medzi najčastejšie príklady podnikateľskej činnosti, keď podnikateľ nemusí mať podľa zákona pokladňu, patria napríklad ubytovacie, lekárske a zubárske služby. "Pri ich poskytovaní nie je potrebné používať pokladnicu, ak by však lekár pacientom predával na základe oprávnenia na podnikanie napríklad vitamínové tabletky či zubné kefky, išlo by už o predaj tovaru a pokladnicu by musel používať," vysvetlila Macíková. Bločky nie je povinné vydávať takisto pri notárskych službách, predaji vstupeniek, prepravných službách, ako je napríklad taxislužba, pri vyšetreniach špeciálnymi prístrojmi zameranými na zdravie, ale aj v prípade služby technickej kontroly (STK) či pri predaji remeselníckych výrobkov. Tvorba autorských diel chránených autorským zákonom a ich následné rozširovanie predajom alebo inou formou prevodu práva sa podľa hovorkyne finančnej správy nepovažuje za podnikanie a autor sa nepovažuje za podnikateľa. "Ak však remeselnícke výrobky predáva živnostník, ide o predaj tovaru podnikateľom a vzniká povinnosť používať pokladnicu," doplnila. Zákonu tiež nepodlieha prenájom nehnuteľností, prevádzkovanie výherných hracích automatov a predaj tovaru a poskytovanie služieb prostredníctvom predajných automatov. Parkovacie automaty, automaty na predaj časopisov, občerstvenia a podobne nepodliehajú povinnosti evidencie v pokladnici," uzavrela Patrícia Macíková.

Občania na finančnú správu prostredníctvom adresy pokladnica@financnasprava.sk poukazujú na situácie, keď nedostali pokladničný doklad. V niektorých prípadoch je to však v súlade so zákonom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Bleskový upratovací servis z Bleskom: kvalitné ...
Zážitkové, tvorivo- experimentálne kurzy kresle...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


215 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 61 m2
455.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 65 m2
1.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 64.78 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Policajné vozidlo pre najrôznejšie spôsoby nasadenia
pred 6 rokmi
Na doskách Divadla Nová scéna najznámejšie šansóny zaspievajú Emília Vášáryová, Soňa Valentová, Zuzana Kronerová, Andrea Zimányiová či Peter Marcin.
pred 5 rokmi
Atraktívne podujatia s názvom Deň pre Vaše zdravie sa tešia veľkému záujmu návštevníkov. Priamo na mieste majú totiž možnosť bezplatne získať informácie o svojom zdravotnom stave.
pred 2 rokmi
Nefalšovaný ženský rock a pop. Na festivale Červeník si návštevníci užijú návrat skupiny Pussycat a aj najväčšie hity populárnej Beáty Dubasovej.
pred 6 rokmi
Volá sa Aladdin a od smrti Kim Čong Ila sa považuje za posledného mohykána medzi diktárormi...
pred 7 rokmi
Letné kino hity bývajú spravidla ľahko stráviteľným kokteilom, ktorý príjemne ovlaží akéhokoľvek príjemcu postrácajúceho odťažitý a najmä nič neriešiaci príbeh.
pred 5 rokmi
Borat po francúzsky je tu! Muzafar a Feruz sú dvaja pastieri ovcí z Taboulistanu, maličkej krajiny v strednej Ázií, o ktorej nikto nikdy nepočul.
pred 6 rokmi
Tisíce žien a aktivistov demonštrovali po celej krajine proti plánovanému zákonu.