Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Štvrtá schôdza sa skončila bez hlasovania o dôchodkoch

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.08.2012

Paška vzápätí zvolal šiestu schôdzu národnej rady na ráno 9:00 a zavolal k sebe predsedov poslaneckých klubov, aby sa dohodli na jej programe.
Štvrtá schôdza sa skončila bez hlasovania o dôchodkoch
Zdroj obrázku: Internet
 

Poslanci ukončili 4. schôdzu parlamentu. Za návrh predsedu parlamentu Pavla Pašku hlasovalo 82 zo 144 prítomných poslancov. Znamená to, že národná rada nestihla prerokovať a hlasovať o novele zákona o sociálnom poistení, o ktorej plénum diskutovalo od utorka.

Paška vzápätí zvolal 6. schôdzu národnej rady na piatok na 9:00. Presunuli sa na ňu všetky neprerokované body zo 4. schôdze, teda okrem novely zákona o sociálnom poistení asi dvadsiatka poslaneckých návrhov právnych noriem a správa o kauze Gorila.

Predseda parlamentu vysvetlil, že schôdzu ukončil z procedurálnych dôvodov, aby sa vládna zostava vyhla akýmkoľvek možným právnym pochybnostiam pri schvaľovaní novely zákona o sociálnom poistení. Opozícia v tomto prípade namietala, že parlament sa právnou normou zaoberá v rozpore so zákonom, keďže národná rada prerušila rozpravu k návrhu v prvom čítaní a začala rokovať o návrhu na skrátené legislatívne konanie. Poslanec za KDH Radoslav Procházka upozorňoval, že plénum najprv malo ukončiť prvé čítanie a až potom začať rokovať o skrátenom legislatívnom konaní, keďže sa nedá prerušiť rozprava o jednom bode programu a začať diskutovať o inom bode. Opoziční poslanci zároveň Smeru-SD vyčítali, že návrh na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o sociálnom poistení predložil do parlamentu v rozpore s Rokovacím poriadkom NR SR, keďže na zaradenie nového bodu do prebiehajúcej schôdze treba súhlas troch poslaneckých klubov.

"Aby som sa vyhol akýmkoľvek možným právnym výkladom a možným negatívnym výkladom v budúcnosti, rozhodol som sa vyriešiť to takto, nazvem formálno-procedurálne čisté," konštatoval Paška na margo ukončenia a zvolania novej schôdze. Zdôraznil, že rokovací poriadok síce pri zaradení nového bodu do programu schôdze hovorí o troch poslaneckých kluboch, nepočítal však s možnou jednofarebnou vládou a opozícia sa so Smerom-SD podľa neho už na začiatku volebného obdobia dohodla, že Paška bude môcť zaradiť do programu ďalšie body vzhľadom na veľkosť poslaneckého klubu Smeru-SD. Paška v tejto súvislosti konštatoval, že tak doteraz viackrát aj urobil bez akýchkoľvek problémov. Ak už dohody neplatia, je pripravený zmeniť rokovací poriadok hlasmi poslancov Smeru-SD.
 
Paška rovnako potvrdil, že neskráti čas na vystúpenia v rozprave pri novele zákona o sociálnom poistení, ktorým vláda mení dôchodkový systém i zmeny v odvodoch a daniach.

Novú schôdzu, na ktorej sa od začiatku prerokuje najprv skrátené legislatívne konanie, potom prvé a druhé čítanie o novele zákona o sociálnom poistení, považuje predseda KDH Ján Figeľ za čisté riešenie z hľadiska pochybností. Podľa neho tak, ako bol návrh nekompetentne a v rozpore so zákonom pripravovaný, tak bol aj predložený do parlamentu v rozpore s rokovacím poriadkom.

"Zbytočne sme tu stratili dva dni, ale toto je jediné čisté riešenie," konštatoval predseda Mostu-Híd Béla Bugár s tým, že aj tak na skrátené konanie dôvod nevidí.

"Zažili sme čistú frašku, tri dni sú stratené," konštatoval predseda SaS Richard Sulík. "Keď si spomeniem, za aké prkotiny som bol odvolávaný, za aké nepodstatnosti, a dám to do pomeru s tým, čo teraz pán Paška nastváral svojim hrubým pochybením a neúctou k zákonu, tak je to naozaj obrovský rozdiel," dodal.

"Po troch dňoch uznali, že sa mýlia," poznamenal šéf OĽaNO Igor Matovič. "Sú to obyčajní babráci, babráci, korunovaní babráci a Pán Boh ochraňuj Slovensko, ak v rukách takýchto babrákov ešte štyri roky máme byť," doplnil s tým, že tri dni strácali čas, peniaze a námahu poslanci, zamestnanci parlamentu i novinári.

"Je to zápas, v ktorom sme možno v tejto chvíli v menšine, je nás ďaleko menej ako 83 hlasnej väčšiny, ale vidíme, že sú šance, ako to ubrániť a brániť to doslova do posledného dychu. Je našou povinnosťou sa zastať ľudí, ich sporenia na dôchodok," uviedol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
„Táto próza sa nebude čítať ľahko ani bigotnému kresťanovi, ani hedonistovi, ale bude sa čítať jedna radosť čitateľovi autentických príbehov,“ tvrdí v doslove knihy Kričiace kamene Andrej Ferko.
pred 7 rokmi
Najľahší fotoaparát v kategórii digitálnych fotoaparátov s vymeniteľným objektívom a obrazovým snímačom APS-C.
pred 4 rokmi
Nefalšovaný ženský rock a pop. Na festivale Červeník si návštevníci užijú návrat skupiny Pussycat a aj najväčšie hity populárnej Beáty Dubasovej.
pred 8 rokmi
Priaznivci Monkey Business sa 8. marca dočkajú dlho očakávaného nového albumu, ktorý pod názvom Happiness of Postmodern Age vydá Supraphon.
pred 8 rokmi
Existuje veľa dôvodov, prečo by ste si zo športu chtivých ľudí mali brať príklad...
pred 7 rokmi
Kupé s výkonným hybridným pohonom Plug-in-Hybrid.
pred 12 rokmi
Niekto si denne dopraje 20 cigariet, iný vypije 5-6 káv a o desiatej už spokojne leží v posteli a ponára sa do ríše snov.
pred 8 rokmi
V polovici februára vystúpi v Bratislave jedna z momentálne najcenenejších formácií na poli world music, malijskí Tamikrest.