Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Študenti aj napriek dohode s Čaplovičom vyjdú do ulíc

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.10.2012

Charakter stretnutia študentov v uliciach, ktoré bude 23. októbra, bude závisieť od výsledkov rokovaní s ministrom práce Richterom. S rezortom školstva sa dohodli.
Študenti aj napriek dohode s Čaplovičom vyjdú do ulíc
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zástupcovia Študentskej rady vysokých škôl, ktorí avizovali na 23. októbra protestné zhromaždenia v uliciach miest, sa dnes dohodli s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom na aktívnej spolupráci. Študenti sa v uliciach miest v plánovanom termíne aj tak stretnú. To, či pôjde o protestné zhromaždenie, bude závisieť od výsledku ďalších rokovaní s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jánom Richterom.

"Zhodli sme sa na tom, že stav vysokého školstva na Slovensku nie je dobrý," povedal po stretnutí ministrov hovorca Michal Kaliňák. Práve preto rezort do parlamentu posúva novelu zákona o vysokých školách a zákon o pôžičkovom fonde. Študenti sa podľa dnešnej dohody budú podieľať na pripravovaných opatreniach. Budú mať zastúpenie v komisii, ktorá chystá koncepciu rozvoja vysokého školstva a budú aj v tíme na prípravu nového vysokoškolského zákona.

Študenti sa 23. októbra stretnú v uliciach univerzitných miest. "Nebude to však smerované protestne proti rezortu školstva, nakoľko sme dnes dospeli k veľmi férovému konsenzu a veľmi výhodnej dohode o spolupráci, kedy sa budeme veľmi aktívne podieľať na strategickej úrovni riešenia vysokoškolských otázok," povedala predsedníčka ŠRVŠ Katarína Stoláriková po rokovaní. Študenti mali námietky proti pripravovanému zákonu o novom Fonde na podporu vzdelávania. Po dnešnom stretnutí už fond nie je problémom, nič konkrétne však študenti neuviedli.

Po dohode s rezortom školstva tak charakter celej akcie v uliciach miest bude závisieť od rokovaní s ministrom Richterom, s ktorým sa stretnú 11. októbra u prezidenta Ivana Gašparoviča. "Centrálna požiadavka, ktorú máme na pána ministra Richtera, sú dohody, úprava odvodového systému študentov. My nechceme, aby študenti doplácali na deficit verejných financií, ktorý sami nespôsobili," povedal podpredseda ŠRVŠ Maroš Korman.

Pokiaľ sa s ministrom Richterom dohodnú, pôjde v uliciach len o otvorenú verejnú diskusiu, ktorej výsledkom bude takzvaná Bratislavská deklarácia. V nej chcú poukázať na to, že aj študenti sú aktívni mladí členovia tejto spoločnosti a chcú sa podieľať na vytváraní novej modernej doby.

Vysokoškoláci v utorok avizovali protest proti politike vlády Roberta Fica. Rada ŠRVŠ spustila mobilizáciu študentov na základe hlasovania svojho valného zhromaždenia z 29. septembra. "Dôvodom je predovšetkým súčasný nevyhovujúci stav vysokého školstva na Slovensku a kroky vlády Roberta Fica, ktoré považuje ŠRVŠ za konanie škodiace záujmom študentov na Slovensku," uviedli vo vyhlásení. Za hlavné problémy označili zvýšenie odvodového zaťaženia študentov pri práci na dohodu, návrh zákona o Fonde na podporu mladých, ktorého súčasné znenie zavádza poplatok za predčasné splatenie pôžičky zo Študentského pôžičkového fondu a nízke dotácie na stravovanie študentov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Seriál „How i met your mother“, čiže „Ako som stretol vašu matku“ je síce v povedomí nás – Slovákov len relatívne krátko...
pred 10 rokmi
Neuveriteľných 23 rokov čakali fanúšikovia Hany Hegerovej na trinásť noviniek, ktoré táto geniálna speváčka prináša na svojom novom albume.
pred 6 rokmi
Sharan začína s novými motormi a rozsiahlou sieťou funkcií.TDI a TSI: nové motory v Sharane sú až o 14,3 percent efektívnejšie. App-Connect: nové informačné a zábavné systémy prinášajú Apple a Google.
pred 5 rokmi
Reálne nakrúcanie deväťdesiatych rokov, ktoré dokáže zaujať aj po štvrťstoročí.
pred 8 rokmi
Audi R8 s grandióznym Bodykitom by Regula Tuning
pred 10 rokmi
Od chvíle, kedy naposledy zazvonil čarodejný zvonček, udialo sa veľmi veľa vecí...
pred 9 rokmi
Volkswagen eco up! jazdí na čistejší zemný plyn
pred 12 rokmi
Dyspepsia (porucha trávenia)