Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Strelec z Hurbanova dostal 9 rokov väzenia a ústavnú liečbu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 28.03.2013

Špecializovaný trestný súd vyniesol rozsudok v kauze masakry v Hurbanove.
Strelec z Hurbanova dostal 9 rokov väzenia a ústavnú liečbu
Zdroj obrázku: Internet
 

Do väzenia aj do ústavu na psychiatrické liečenie dnes poslal súd mestského policajta Milana Juhásza (52), ktorý vlani spôsobil masakru v Hurbanove.

Za trojnásobnú úkladnú vraždu a dvojnásobný pokus o ňu, nedovolené ozbrojovanie a porušenie domovej slobody mu Špecializovaný trestný súd vymeral deväť rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia, má sa aj liečiť v ústave. Senát sa uzniesol aj na potrebe trojročného ochranného dohľadu a treste prepadnutia zbrane. Súd dospel k záveru, že Milan Juhász je trestne zodpovedný za trestné činy, ktoré sú v obžalobe. Výmer trestu mu však mimoriadne znížili oproti trestnej sadzbe, lebo sa skutkov dopustil v stave čiastočnej nepríčetnosti. O nárokoch poškodených na nemajetkovú ujmu a náhradu škody súd nerozhodol, odkázal ich na občianskoprávne konanie. Obe strany sa vzdali práva na odvolanie voči výroku o treste, rozsudok je v tejto časti právoplatný.

Žalujúci prokurátor už v záverečnej reči navrhoval rovnaký trest a pripustil, že strelcovi treba mimoriadne znížiť sadzbu a zároveň nariadiť ústavné liečenie vzhľadom na závery znalcov – psychiatrov a psychológa. Tí u Juhásza zistili, že v čase streľby mal výrazne znížené, až takmer vymiznuté ovládacie a rozpoznávacie schopnosti. Prokurátor však upozornil, že Juhász bol čiastočne, nie úplne nepríčetný. Podľa prokurátora nešlo o náhodné reakčné konanie vyvolané vzplanutím, napríklad hádkou, ale o vopred uvážené konanie.

Juhász v záverečnej reči povedal jedinú vetu. „Je mi to ľúto, čo sa stalo a nemám k tomu čo dodať,“ povedal a právo posledného slova nevyužil. Jeho obhajkyňa navrhovala, aby jej klienta súd oslobodil pre nedostatok trestnej zodpovednosti. Advokátka poukázala na závery psychiatrov, že obžalovaný konal v stave afektu.

Znalec Miroslav Čerňan v utorok na súde prezentoval posudok psychiatrov, ktorí vyšetrovali obžalovaného v prípravnom konaní. Dospeli k záveru, že patrí do ústavu a má sa liečiť. Zaznamenali u neho paranoidný vývoj, ktorý má nepriaznivý trend. Psychiatri zistili, že počas streľby mal zníženú ovládaciu a rozpoznávaciu zložku konania, ktoré takmer vymizli. Streľba bola abnormálnou reakciou Milana Juhásza, došlo u neho k stavu vystupňovaného afektu. Psychológ Róbert Mathé konštatoval, že u Juhásza nemôže jednoznačne potvrdiť rasový motív jeho činu. Uviedol to v psychologickom posudku, ktorý na súde prečítali a znalec potom odpovedal na otázky. Podľa Mathého Juhász nemá psychózu, ale zistil rozvíjajúci sa paranoidný vývoj, smerujúci k „poruche s bludmi“. Podľa psychológa chcel obžalovaný extrémne agresívnym prejavom sám riešiť problém verejného poriadku s časťou neprispôsobivých Rómov, ktorý počas svojej práce nevedel vyriešiť a stresoval ho. Hnev a zlosť mal na tú časť Rómov, s ktorými mával problémy ako mestský policajt. Právny zástupca poškodených nesúhlasil so závermi psychiatrov o rozvíjajúcej sa paranoickej poruche osobnosti.

Juhász v pondelok v úvode súdneho procesu vyhlásil, že nepopiera spáchanie skutku, ako je uvedené v obžalobe. Podľa tohto opisu prišiel vlani v sobotu dopoludnia 16. júna v čase svojho voľna na dvor domu rómskej rodiny v Hurbanove. Zastrelil tam otca rodiny, syna aj zaťa a zranil ďalšieho syna a jeho manželku. Po streľbe sa Juhász vybral k domu primátorky, ktorá však nebola doma. Tvrdil, že jej chcel všetko vyrozprávať. Tam ho aj zadržala polícia. Dôvodom streľby údajne bolo správanie sa tejto rodiny, vyšetrovatelia nevidia za vraždami rasový motív. Obete boli v minulosti trestne stíhané. Juhász pracoval v mestskej polícii dvadsať rokov. Podľa medializovaných informácií počas vyšetrovania tvrdil, že ho rodina frustrovala, a tak s ňou urobil poriadok.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Špecializovaný trestný súd vyniesol rozsudok v kauze masakry v Hurbanove. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/strelec-z-hurbanova-dostal-9-rokov-vazenia-a-ustav/

Tých obetí je mi úprimne ľúto. Ale kedy sa konečne v tomto štáte začnú riešiť neprispôsobivý občania, ktorí svojim konaním a správaním terorizujú slušných ľudí všetkých národnosti v tomto štáte. Je mi ľúto ľudí, krorí musia v ich susedstve žiť a trpieť ich konaním a štát s nimi nerobí nič - štát ich v podstate chráni, dáva im peniaze a robí z nich chudákov.

 

Diskusné príspevky (3)

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
chudavkov? su to len prizivnici,,,provokatery,,a ked sa niečo stane ako teraz tak ich treba lutovat? ani jeden normalny človek nestriela bez pričiny,bol vyprovokaný a konal....urobil dobre,jeho mi je luto
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Všetci by sme sa mu mali poďakovat za to, že odstránil zopár darebákov a darmožráčov a dat mu medailu za odvahu a nie ho strčit do basy.
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Nezabiješ - alebo povedané nesmieš zabíjať !
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Dvaja hudobní velikáni, spevák Richard Müller a gitarista Andrej Šeban, si zaspomínajú na kamaráta, skladateľa, textára a jedinečnú osobnosť Jara Filipa.
pred 6 rokmi
Minulý rok spáchalo, alebo sa pokúsilo o samovraždu až 1 543 Slovákov. V porovnaní s rokom 2010 je to nárast o 51 prípadov.
pred 7 rokmi
Spomienka na nezabudnuteľnú legendu...
pred 7 rokmi
Ako drobcovi nakombinovať jedálny lístok s pitným režimom tak, aby dostal všetko, čo potrebuje. Správna odpoveď pritom závisí od niekoľkých faktorov!
pred 4 rokmi
Spisovateľke Jane Benkovej sa skvelo darí na Slovensku i v Českej republike. U našich českých susedov jej práve vyšiel preklad ďalšieho románu „Druhá šance, lásko“, ktorý u nás poznajú milovníci románov pod názvom „Dievča s mačacím menom“.
pred 7 rokmi
Bratislavské rockové rádio Aligátor oslavovalo 2. narodeniny.
pred 6 rokmi
Diabulimici sa zahrávajú so svojím životom dvojnásobne. O tejto chorobe sa hovorí v súvislosti s prvým typom cukrovky, kedy sa v tele inzulín netvorí a jeho nedostatky majú často smrteľné následky.
pred 5 rokmi
Prvá etapa svetového turné Katy Perry bola zahájená tento mesiac vo Veľkej Británii, následne boli na zoznam pridané aj termíny európskych koncertov, ktoré Katy Perry budúci rok absolvuje.