Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Strelec z Hurbanova dostal 9 rokov väzenia a ústavnú liečbu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 28.03.2013

Špecializovaný trestný súd vyniesol rozsudok v kauze masakry v Hurbanove.
Strelec z Hurbanova dostal 9 rokov väzenia a ústavnú liečbu
Zdroj obrázku: Internet
 

Do väzenia aj do ústavu na psychiatrické liečenie dnes poslal súd mestského policajta Milana Juhásza (52), ktorý vlani spôsobil masakru v Hurbanove.

Za trojnásobnú úkladnú vraždu a dvojnásobný pokus o ňu, nedovolené ozbrojovanie a porušenie domovej slobody mu Špecializovaný trestný súd vymeral deväť rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia, má sa aj liečiť v ústave. Senát sa uzniesol aj na potrebe trojročného ochranného dohľadu a treste prepadnutia zbrane. Súd dospel k záveru, že Milan Juhász je trestne zodpovedný za trestné činy, ktoré sú v obžalobe. Výmer trestu mu však mimoriadne znížili oproti trestnej sadzbe, lebo sa skutkov dopustil v stave čiastočnej nepríčetnosti. O nárokoch poškodených na nemajetkovú ujmu a náhradu škody súd nerozhodol, odkázal ich na občianskoprávne konanie. Obe strany sa vzdali práva na odvolanie voči výroku o treste, rozsudok je v tejto časti právoplatný.

Žalujúci prokurátor už v záverečnej reči navrhoval rovnaký trest a pripustil, že strelcovi treba mimoriadne znížiť sadzbu a zároveň nariadiť ústavné liečenie vzhľadom na závery znalcov – psychiatrov a psychológa. Tí u Juhásza zistili, že v čase streľby mal výrazne znížené, až takmer vymiznuté ovládacie a rozpoznávacie schopnosti. Prokurátor však upozornil, že Juhász bol čiastočne, nie úplne nepríčetný. Podľa prokurátora nešlo o náhodné reakčné konanie vyvolané vzplanutím, napríklad hádkou, ale o vopred uvážené konanie.

Juhász v záverečnej reči povedal jedinú vetu. „Je mi to ľúto, čo sa stalo a nemám k tomu čo dodať,“ povedal a právo posledného slova nevyužil. Jeho obhajkyňa navrhovala, aby jej klienta súd oslobodil pre nedostatok trestnej zodpovednosti. Advokátka poukázala na závery psychiatrov, že obžalovaný konal v stave afektu.

Znalec Miroslav Čerňan v utorok na súde prezentoval posudok psychiatrov, ktorí vyšetrovali obžalovaného v prípravnom konaní. Dospeli k záveru, že patrí do ústavu a má sa liečiť. Zaznamenali u neho paranoidný vývoj, ktorý má nepriaznivý trend. Psychiatri zistili, že počas streľby mal zníženú ovládaciu a rozpoznávaciu zložku konania, ktoré takmer vymizli. Streľba bola abnormálnou reakciou Milana Juhásza, došlo u neho k stavu vystupňovaného afektu. Psychológ Róbert Mathé konštatoval, že u Juhásza nemôže jednoznačne potvrdiť rasový motív jeho činu. Uviedol to v psychologickom posudku, ktorý na súde prečítali a znalec potom odpovedal na otázky. Podľa Mathého Juhász nemá psychózu, ale zistil rozvíjajúci sa paranoidný vývoj, smerujúci k „poruche s bludmi“. Podľa psychológa chcel obžalovaný extrémne agresívnym prejavom sám riešiť problém verejného poriadku s časťou neprispôsobivých Rómov, ktorý počas svojej práce nevedel vyriešiť a stresoval ho. Hnev a zlosť mal na tú časť Rómov, s ktorými mával problémy ako mestský policajt. Právny zástupca poškodených nesúhlasil so závermi psychiatrov o rozvíjajúcej sa paranoickej poruche osobnosti.

Juhász v pondelok v úvode súdneho procesu vyhlásil, že nepopiera spáchanie skutku, ako je uvedené v obžalobe. Podľa tohto opisu prišiel vlani v sobotu dopoludnia 16. júna v čase svojho voľna na dvor domu rómskej rodiny v Hurbanove. Zastrelil tam otca rodiny, syna aj zaťa a zranil ďalšieho syna a jeho manželku. Po streľbe sa Juhász vybral k domu primátorky, ktorá však nebola doma. Tvrdil, že jej chcel všetko vyrozprávať. Tam ho aj zadržala polícia. Dôvodom streľby údajne bolo správanie sa tejto rodiny, vyšetrovatelia nevidia za vraždami rasový motív. Obete boli v minulosti trestne stíhané. Juhász pracoval v mestskej polícii dvadsať rokov. Podľa medializovaných informácií počas vyšetrovania tvrdil, že ho rodina frustrovala, a tak s ňou urobil poriadok.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Špecializovaný trestný súd vyniesol rozsudok v kauze masakry v Hurbanove. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/strelec-z-hurbanova-dostal-9-rokov-vazenia-a-ustav/

Tých obetí je mi úprimne ľúto. Ale kedy sa konečne v tomto štáte začnú riešiť neprispôsobivý občania, ktorí svojim konaním a správaním terorizujú slušných ľudí všetkých národnosti v tomto štáte. Je mi ľúto ľudí, krorí musia v ich susedstve žiť a trpieť ich konaním a štát s nimi nerobí nič - štát ich v podstate chráni, dáva im peniaze a robí z nich chudákov.

 

Diskusné príspevky (3)

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
chudavkov? su to len prizivnici,,,provokatery,,a ked sa niečo stane ako teraz tak ich treba lutovat? ani jeden normalny človek nestriela bez pričiny,bol vyprovokaný a konal....urobil dobre,jeho mi je luto
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Všetci by sme sa mu mali poďakovat za to, že odstránil zopár darebákov a darmožráčov a dat mu medailu za odvahu a nie ho strčit do basy.
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Nezabiješ - alebo povedané nesmieš zabíjať !
Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Internetový obchod s produktami na krst - košie...
Kompletná príprava a fotoslužby pre manekýnky, ...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


249 999.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 199 m2, novostavba
72 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 77 m2
96 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 74 m2, balkón, l...


iPhone 5 64GB White
1 199.00 €
1 549.00 €Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Legendárny podvozok, komunikatívne riadenie aj na tú dobu veľmi odvážny dizajn z Forda urobili už pomaly legendu, preto očakávame poriadnu "udalosť".
pred 5 rokmi
Tento rok je pre Oldřicha Říhu, frontmana kapely katapult výročným hneď z niekoľkých dôvodov. Okrem toho, že oslávi 65. narodeniny, je to aj neuveriteľné polstoročie, čo sa upísal muzike.
pred 6 rokmi
Francúzska automobilka Renault pripravila limitovanú sériu iTwingo, ktoré dostalo do výbavy iPhone.
pred 16 rokmi
V prevej časti sme sa venovali problematike morfologického vývinu a jednotlivým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú tento druh vývinu.
pred 7 rokmi
Americký filmový tvorca Ron Howard nebude režírovať snímku, ktorú nakrútia podľa románu Stratený symbol (2009) spisovateľa Dana Browna.
pred 5 rokmi
Nie vždy je dobré na niečo sa tešiť. Môže to dopadnúť katastrofálne. Koncertné spojenie kapely Arakain a Lucie Bílej bolo pri príležitosti 30. výročia tejto rockovej kapely celkom pochopiteľné.
pred 5 rokmi
Online konflikty presahujú virtuálny priestor a často sa končia naštrbenými vzťahmi v reálnom živote.
pred 8 rokmi
Opäť je tu obdobie vírusových ochorení, kedy je potrebné naštartovať imunitu a brániť sa voči bacilom všetkými možnými prostriedkami.