Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Štrajk učiteľov podporujú aj odborári zo zahraničia

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 31.08.2012

Odborári zo Slovenska vyhlásili jednodňový výstražný štrajk na 13. septembra, podporu im vyjadrilo aj Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek či Nové školské odbory.
Štrajk učiteľov podporujú aj odborári zo zahraničia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pripravovaný jednodňový výstražný štrajk zamestnancov školstva na Slovensku podporujú viaceré zahraničné odborové zväzy. Po tom, čo o slovenskom štrajku na svojej internetovej stránke informovala Európska odborová rada pre vzdelávanie, poslali Odborovému zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) podporné listy odborári z Holandska, Francúzska, Malty, Litvy, Českej republiky či Poľska. "Litovský odborový zväz učiteľov podporuje vaše požiadavky. Môžeme poslať list vláde Slovenska ako podporu vašich snáh," napísal Litovský odborový zväz učiteľov.

Podľa korešpondencie, ktorú agentúra SITA poskytla Eva Čahojová z OZ PŠaV na Slovensku, sú starosti aj požiadavky Francúzov podobné tým slovenským. Od Slovenských kolegov si dokonca vyžiadali viac informácií o situácii učiteľov v krajine. "Máme záujem o viac informácií o situácii učiteľov na Slovensku, špeciálne na stredných školách a o podrobných požiadavkách, ktoré predkladáte pre podporu a zvýšenie statusu učiteľskej profesie,” uviedol francúzsky odborový zväz SNES-FSU. Činnosť odborov je podľa Francúzov nutná vždy, keď je treba obhájiť práva učiteľov a zamestnancov vo vzdelávaní.

V situácii slovenských učiteľov sa našli aj odborári z Poľska, združení v SKOiW NSZZ Solidarnosc. "Dnes odbory v prevažnej časti európskych krajín čelia úsporným opatreniam vlád. V Poľsku Solidarnosc bojuje proti neoliberálnej politike poľskej vlády, zatváraniu škôl, novej podobe národného kurikula, ktoré obmedzuje učiteľský úväzok, privatizuje verejné školy a nevedie sociálny dialóg. Rozumieme vaším požiadavkám. Ak vieme pomôcť v akejkoľvek podobe, dajte nám vedieť," napísali Poliaci.

Odborári zo Slovenska vyhlásili jednodňový výstražný štrajk na 13. septembra, podporu im vyjadrilo aj Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek či Nové školské odbory. Učitelia sa chystajú zatvoriť školy od 6:00 do 18:00 presne po roku od protestného stretnutia pred Úradom vlády SR. Rozhodli sa tak z dôvodu, že rokovania zástupcov zväzu s ministerstvom školstva ani za rok nepriniesli očakávané výsledky. Od protestnej akcie očakávajú najmä vyššie mzdy. Štrajk bude v materských, základných, stredných aj vysokých školách, kde majú odbory 50-tisícovú členskú základňu. Školy budú informovať rodičov o vyučovaní, respektíve jeho zrušení podľa počtu zamestnancov, ktorí sa na štrajku zúčastnia.

Jedným z dôvodov na štrajk je aj predložený návrh rozpočtu SR na roky 2013 až 2015 v rezorte školstva. Odbory žiadajú upraviť rozpočet tak, aby reálne platy zamestnancov v školstve porástli budúci rok minimálne o 10 percent. Taktiež volajú po úprave systému odmeňovania, ktorý by zabezpečil pedagogickým a odborným zamestnancom platy na úrovni 1,2 až 2,0-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Pre odborárov je prioritou aj celkové systémové navýšenie financií do školstva tak, aby bol podiel z HDP do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Ani jeden človek nie je taký hlupák, aby nedospel k úspechu aspoň v jednej veci, ak je vytrvalý.
pred 8 rokmi
Japonská automobilka Nissan uvádza na trh exkluzívnu model Micra 30th Anniversary, ktorou si pripomína 30. výročie uvedenia obľúbeného mestského automobilu na trh.
pred 9 rokmi
Štvorkolesovú raketu MTM RS 6R ďalej vylepšil nemecký špecialista na fólie, firma Fostla, ktorá temperamentnému rodinnému kombi prepožičala noblesný vzhľad.
pred 6 rokmi
Štyridsaťšesťročný režisér si vzal za manželku Jacqui Ainsley, s ktorou má syna a dve dcéry.
pred 8 rokmi
Najpozitívnejší festival leta sa už pomaly blíži. Bratislavské Zlaté piesky zažijú 23. a 24. augusta v poradí šiesty ročník Uprising reggae festivalu.
pred 8 rokmi
Súťažíte o 2 CD Boh, rýmy hudba od H16. Správne odpovede posielajte na sutaz@server.sk
pred 15 rokmi
Pre svoj jedinečný vzhľad si získal obľubu najme u ženskej populácie. Citroen C3 s motorom 1.1 (44 kW/60 k) je práve preto aj najpredávanejším. Pozrime sa, čo nám táto kombinácia tela a srdca ponúka.
pred 6 rokmi
Frank Walker (George Clooney) býval detským géniom a nádejným mladým vynálezcom.