Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 06. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Štátnemu majetku hrozí exekúcia

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.08.2012

Ústavný súd vo svojom náleze vyhlásil za protiústavné niektoré ustanovenia zákonov, ktoré v praxi zabezpečujú, že štátny majetok nemožno exekuovať.
Štátnemu majetku hrozí exekúcia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Štát bude musieť zareagovať na nález ústavného súdu, ktorý v praxi môže viesť k čiastočnej strate ochrany štátneho majetku pred možnosťou exekúcie.

Ústavný súd vo svojom náleze vyhlásil za protiústavné dve ustanovenia dvoch zákonov, ktoré takúto "imunitu" garantujú. Parlament má pol roka na to, aby zákon opravil, inak bude nielen neúčinný, ale v príslušných častiach stratí aj formálne platnosť. Nález ústavného súdu sa týka zákonov, ktoré sú v gescii ministerstva financií. "Ministerstvo spravodlivosti rovnako ako aj ministerstvo hospodárstva intenzívne spolupracuje s ministerstvom financií na zosúladení právnych predpisov s Ústavou SR tak, aby boli zároveň primerane chránené záujmy štátu," uviedol pre agentúru SITA šéf tlačového oddelenia MS SR Pavol Kubík. O podrobnostiach budú informovať hneď, ako to bude možné.
 
Legislatívne zmeny, ktoré by boli odpoveďou na nález, by musela schvaľovať vlád a následne parlament. "Štát má k dispozícii dostatočné legislatívne nástroje na riešenie vzniknutého stavu. O ďalších technických či procesných krokoch budeme informovať," uviedla hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková.

Ústavný súd konal na podnet Okresného súdu Bratislava I. Podľa ÚS SR je v rozpore s ústavou ustanovenie zákona o správe majetku štátu, ktoré garantovalo, že na majetok štátu v správe štátnej rozpočtovej organizácie, štátneho fondu či verejnoprávnej inštitúcie alebo inej právnickej osoby, ak na základe zákona spravuje majetok štátu, nemožno uskutočniť výkon rozhodnutia, konkurzné konanie a vyrovnacie konanie podľa osobitných predpisov. Osobitným predpisom je napríklad Občiansky súdny poriadok a Exekučný poriadok. V zákone o štátnej pokladnici označil za neústavné, že prostriedky na účte klienta štátnej pokladnice až na niektoré výnimky nepodliehajú výkonu rozhodnutia odpísaním z účtu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Áno, tento film môžete aj viackrát do roka a určite sa ho neprejete, pretože táto hostina sa jednoducho vydarila.
pred 4 rokmi
Slovenské kiná cez víkend praskali vo švíkoch. Filmoví fanúšikovia stáli v dlhých radoch pri pokladniach, aby si pozreli novú, v poradí už 24-tú bondovku s názvom Spectre.
pred 8 rokmi
Fotoaparát MultiView MV800 od spoločnosti Samsung predstavený tento rok v rámci veľtrhu IFA si ako darček na tohtoročné Vianoce zaslúži každý, kto má rád precízne veci.
pred 10 rokmi
Pomaranč je okrem vitamínu C, bohatým zdrojom aj iných cenných látok.
pred 6 rokmi
O 6 týždňov štartuje hudobný festival Žákovic Open! Od 26. do 27. júla sa fanúšikovia dobrej zábavy môžu v príjemnom prostredí v Trenčianskych Bohuslaviciach tešiť na kapely Vidiek, Para, Le Payaco, Hex, Vec, Lavagance, Billy Barman a mnoho ďalších.
pred 10 rokmi
S obnovením dýchania sa všetky životné funkcie obvykle rýchlo normalizujú.
pred 7 rokmi
Toyota i-ROAD je účinne a agilné dvojmiestne vozidlo určené pre dopravu dvoch osôb v centrách veľkomiest a aglomeráciách.
pred 5 rokmi
Akokoľvek možno na Michala Davda ukazovať prstom, že robí gýčovú kolotočiarsku zábavu, v konečnom dôsledku mu aj tak všetci závidia jeho úspechy.