Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Štátnemu majetku hrozí exekúcia

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.08.2012

Ústavný súd vo svojom náleze vyhlásil za protiústavné niektoré ustanovenia zákonov, ktoré v praxi zabezpečujú, že štátny majetok nemožno exekuovať.
Štátnemu majetku hrozí exekúcia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Štát bude musieť zareagovať na nález ústavného súdu, ktorý v praxi môže viesť k čiastočnej strate ochrany štátneho majetku pred možnosťou exekúcie.

Ústavný súd vo svojom náleze vyhlásil za protiústavné dve ustanovenia dvoch zákonov, ktoré takúto "imunitu" garantujú. Parlament má pol roka na to, aby zákon opravil, inak bude nielen neúčinný, ale v príslušných častiach stratí aj formálne platnosť. Nález ústavného súdu sa týka zákonov, ktoré sú v gescii ministerstva financií. "Ministerstvo spravodlivosti rovnako ako aj ministerstvo hospodárstva intenzívne spolupracuje s ministerstvom financií na zosúladení právnych predpisov s Ústavou SR tak, aby boli zároveň primerane chránené záujmy štátu," uviedol pre agentúru SITA šéf tlačového oddelenia MS SR Pavol Kubík. O podrobnostiach budú informovať hneď, ako to bude možné.
 
Legislatívne zmeny, ktoré by boli odpoveďou na nález, by musela schvaľovať vlád a následne parlament. "Štát má k dispozícii dostatočné legislatívne nástroje na riešenie vzniknutého stavu. O ďalších technických či procesných krokoch budeme informovať," uviedla hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková.

Ústavný súd konal na podnet Okresného súdu Bratislava I. Podľa ÚS SR je v rozpore s ústavou ustanovenie zákona o správe majetku štátu, ktoré garantovalo, že na majetok štátu v správe štátnej rozpočtovej organizácie, štátneho fondu či verejnoprávnej inštitúcie alebo inej právnickej osoby, ak na základe zákona spravuje majetok štátu, nemožno uskutočniť výkon rozhodnutia, konkurzné konanie a vyrovnacie konanie podľa osobitných predpisov. Osobitným predpisom je napríklad Občiansky súdny poriadok a Exekučný poriadok. V zákone o štátnej pokladnici označil za neústavné, že prostriedky na účte klienta štátnej pokladnice až na niektoré výnimky nepodliehajú výkonu rozhodnutia odpísaním z účtu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Hudba je neoddeliteľnou súčasťou každého filmu, nie raz sa dokonca stalo, že ho prekonala, či spravila z neho legendu.
pred 7 rokmi
Noví zamestnanci by mali nájsť prácu v centrále spoločnosti v Žiline ako aj v jej pobočke v Bratislave. Azet má záujem o webdeveloperov a webdizajnérov
pred 7 rokmi
Dnes sa mangold opäť objavuje a používame ho ako alternatívu k špenátu, kelu a iným druhom listovej zeleniny. Pozrime sa bližšie na jeho liečivé účinky.
pred 4 rokmi
Gurmánsky raj v APHRODITE PALACE v Rajeckých Tepliciach. Kúpele Rajecké Teplice sú medzi klientelou známe a obľúbené nielen svojimi liečebnými a wellness procedúrami, ale aj luxusným ubytovaním a vyhlásenou kuchyňou.
pred 7 rokmi
Duster si všimla aj nemecká tuningová spoločnosť Elia AG, ktorá pre elegantné SUV pripravila balík Adventure, ktorý výrazne zvyšuje atraktívnosť vozidla.
pred 12 rokmi
>O novej Toyote Auris ste si na našich stránkach toho mohli prečítať už veľmi veľa. Ide azda o jedno z najočakávanejších áut v novom roku.
pred 4 rokmi
Vianoce sa blížia a hudobný trh ožíva, ako nikdy inokedy v roku. Na trhu sa objavujú desiatky titulov – nové radové albumy, kompilácie najväčších hitov i špeciálne vianočné albumy.
pred 8 rokmi
Gén KLF14, o ktorom odborníci už skôr zistili, že je spojený s druhým typom cukrovky a hladinou cholesterolu v krvi, je tým, ktorý ovláda mnohé ďalšie gény v tukovom tkanive.