Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Štátnemu majetku hrozí exekúcia

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.08.2012

Ústavný súd vo svojom náleze vyhlásil za protiústavné niektoré ustanovenia zákonov, ktoré v praxi zabezpečujú, že štátny majetok nemožno exekuovať.
Štátnemu majetku hrozí exekúcia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Štát bude musieť zareagovať na nález ústavného súdu, ktorý v praxi môže viesť k čiastočnej strate ochrany štátneho majetku pred možnosťou exekúcie.

Ústavný súd vo svojom náleze vyhlásil za protiústavné dve ustanovenia dvoch zákonov, ktoré takúto "imunitu" garantujú. Parlament má pol roka na to, aby zákon opravil, inak bude nielen neúčinný, ale v príslušných častiach stratí aj formálne platnosť. Nález ústavného súdu sa týka zákonov, ktoré sú v gescii ministerstva financií. "Ministerstvo spravodlivosti rovnako ako aj ministerstvo hospodárstva intenzívne spolupracuje s ministerstvom financií na zosúladení právnych predpisov s Ústavou SR tak, aby boli zároveň primerane chránené záujmy štátu," uviedol pre agentúru SITA šéf tlačového oddelenia MS SR Pavol Kubík. O podrobnostiach budú informovať hneď, ako to bude možné.
 
Legislatívne zmeny, ktoré by boli odpoveďou na nález, by musela schvaľovať vlád a následne parlament. "Štát má k dispozícii dostatočné legislatívne nástroje na riešenie vzniknutého stavu. O ďalších technických či procesných krokoch budeme informovať," uviedla hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková.

Ústavný súd konal na podnet Okresného súdu Bratislava I. Podľa ÚS SR je v rozpore s ústavou ustanovenie zákona o správe majetku štátu, ktoré garantovalo, že na majetok štátu v správe štátnej rozpočtovej organizácie, štátneho fondu či verejnoprávnej inštitúcie alebo inej právnickej osoby, ak na základe zákona spravuje majetok štátu, nemožno uskutočniť výkon rozhodnutia, konkurzné konanie a vyrovnacie konanie podľa osobitných predpisov. Osobitným predpisom je napríklad Občiansky súdny poriadok a Exekučný poriadok. V zákone o štátnej pokladnici označil za neústavné, že prostriedky na účte klienta štátnej pokladnice až na niektoré výnimky nepodliehajú výkonu rozhodnutia odpísaním z účtu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Model Veloce rozširuje ponuku v typovom rade Giulietta
pred 9 rokmi
Malígny melanóm je ochorenie, o ktorom sa často hovorí. Sú však aj iné kožné nádory, ktoré nás často ohrozujú. Medzi zhubné nádory patria kožné medzi tie najčastejšie.
pred 7 rokmi
Vstupenky na koncert sa už predávajú v sieti Eventim.
pred 6 rokmi
Aj rockeri majú svoje vlastné Vianoce! Už 16 rokov ich v Žiline organizuje skupina AYA!
pred 8 rokmi
Black Eyed Peas použili vo svojom hite My Humps sampel zo skladby I Need A Freak od clevelandského dídžeja Orrina Lynna Tollivera Jr.. Tomu sa ale nepáčilo, že z toho nemá žiaden osoh..
pred 8 rokmi
Nový SKL Piecha Accurian RS
pred 5 rokmi
Majú mená slávnych talianskych renesančných umelcov, ovládajú zbrane japonských ninjov a zbožňujú pizzu. Ninja korytnačky sú obrovský fenomén, ktorý sa zrodil predne pred tridsiatimi rokmi ako čiernobiely komiks.
pred 4 rokmi
Koncert famózneho slovenského gitaristu Andreja Šebana so staronovou zostavou bratislavské publikum doslova nadchol.