Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. februára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Štát na ďalšie navyšovanie platov lekárov nemá

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.09.2012

Ak by k zvyšovaniu platov pristúpil, bolo by ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Štát na ďalšie navyšovanie platov lekárov nemá
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Na tretiu etapu zvyšovania platov lekárov, tak ako bola dohodnutá v memorande medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) ešte v minulom roku, nemá štát dostatok financií.

Ak by k zvyšovaniu pristúpil, bolo by ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Uviedla to po rokovaní s LOZ ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Ako pokračovala, nemocnice už dnes vynakladajú takmer 100 % príjmov na platy pracovníkov, čo je kritická úroveň. Neatestovaný lekár v nemocnici si mal od začiatku roka až do súčasnosti a teda po dvoch navýšeniach prilepšiť o 360 eur a atestovaný o 450 eur. Ako Zvolenská informovala, prvé dve zvýšenia miezd lekárov si vyžiadali dohromady 40 miliónov eur.

Na prípadné tretie navyšovanie platov od 1. januára budúceho roka, o ktorom hovorí memorandum, by potreboval štát ďalších 37 mil. eur, čo je v súčasnosti pre rezort nepredstaviteľná suma. Zvolenská preto na spoločnom stretnutí navrhla zástupcom LOZ posunutie termínu zvyšovania platov a jeho následné prípadné rozloženie. „Potrebujeme vytvoriť časový priestor, v ktorom sa na časti príjmovej vysporiadame s takýmto vysokým navýšením platov v roku 2012 tak, aby podiel nákladov na mzdy v nemocniciach nepresiahol 60 až 65 %,“ povedala Zvolenská, ktorá zároveň dodala, že ide o hranicu, pri ktorej je ešte možné zachovať chod zdravotníckeho zariadenia. Ako pokračovala so zástupcami LOZ sa dohodli na tom, že si vypočujú návrhy rezortu zdravotníctva. Ak by nenašli spoločné riešenie a lekári budú naďalej trvať na svoje požiadavke, ministerka ich vyzvala, aby prijali plnú zodpovednosť za ďalšie zvyšovanie platov a tým aj za vývoj ekonomickej situácie na Slovensku.

Ako po rokovaní uviedol predseda LOZ Peter Visolajský, nateraz veria v naplnenie memoranda. „Veríme, že vláda Roberta Fica bude zodpovedná, že si splní svoje záväzky, že memorandum bude naplnené. Veríme, že vláda Roberta Fica nepôjde tou cestou, ktorou šla vláda Ivety Radičovej, keď nás lekárov a občanov viackrát oklamala,“ povedal Visolajský, ktorý zároveň potvrdil, že návrh ministerstva si vypočujú. Ako vyplýva z jeho slov, tretia vlna navýšenia platov na začiatku budúceho roka by znamenala nárast u neatestovaného lekára o 40 eur a u atestovaného o 300 eur.

Slovenskí lekári si od 1. januára tohto roka prilepšili vďaka novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, na základe ktorej stúpli lekárske mzdy na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných. Platy lekárom rástli aj k júlu, keď sa zdvihli na 1,2-, respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy. Podľa memoranda, mali ísť mzdy hore ešte k 1. januáru 2013, a to na úroveň 1,25-, respektíve 2,3-násobok priemernej mzdy. Táto tretia vlna navyšovania však nebola súčasťou novely zákona.

Lekári si vyššie platy vydobyli nátlakovou akciou organizovanou Lekárskym odborovým združením. V rámci nej podalo ku koncu septembra v slovenských nemocniciach výpovede 2 400 lekárov, neskôr ich asi polovica stiahla.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
V žiadnom prípade to nie je prvé filmové spracovanie klasického románu Victora Huga. Legendárny príbeh sa však okrem filmového spracovania dočkal i muzikálového prevedenia.
pred 8 rokmi
Neurotické prejavy nie sú v školskom veku neobvyklé, vyskytujú sa pomerne často a vyplývajú hlavne zo strachu z hodnotenia, z reakcie rodičov na známky, ale aj z prijatia spolužiakmi v kolektíve.
pred 9 rokmi
Sexit: Nie je dobré hrať všade a zároveň nikde.
pred 9 rokmi
Bavorská automobilka BMW po typoch 7, 5 a 6 vybavuje hybridným pohonom aj „trojkový“ rad.
pred 5 rokmi
Ďalší ročník obľúbeného festivalu zimných adrenalínových športov SNOW FILM FEST sa bude konať v kinách CINEMAX už 24. novembra.
pred 6 rokmi
Díra u Hanušovic je filmovým debutom rešpektovaného divadelného režiséra a herca Miroslava Krobota.
pred 9 rokmi
Obličkové kamene vedia narobiť skutočne veľké bolesti. Nie vždy je nutný operatívny zákrok...
pred 9 rokmi
Päťročný Jayden smie jesť len cereálie, kuracie mäso, šunku, hrušky, jablká, banány, mrkvu, zemiaky a ryžu. Dôvodom je eozinofilná gastritída.