Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

SR podpísala cez 1 700 medzinárodných zmlúv

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.03.2013

Nie všetky zmluvy, ktoré Slovensko uzavrelo, sa vykonávajú bezproblémovo.
SR podpísala cez 1 700 medzinárodných zmlúv
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovenská republika od svojho vzniku 1. januára 1993 do konca minulého roku podpísala 1 396 dvojstranných medzinárodných zmlúv a uzavrela 358 mnohostranných medzinárodných zmlúv.

Len vlani Slovensko podpísalo 36 dvojstranných a šesť mnohostranných zmlúv, vyplýva to z Informácie o vykonávaní medzinárodných zmlúv za rok 2012, ktorú zverejnil rezort diplomacie.

"Absolútna väčšina medzinárodných zmluvných dokumentov, ktorými je Slovenská republika viazaná, sa vykonáva riadne a bezproblémovo," konštatuje v správe ministerstvo zahraničných vecí. Určité komplikácie sa však predsa len vyskytujú. Pretrvávajú napríklad problémy s výkonom zmlúv o právnej pomoci v Rusku. "Priama komunikácia s Ministerstvom spravodlivosti Ruskej federácie nevedie k žiadnej reakcii vo veci vybavovania dožiadaní slovenských súdov," informuje rezort zahraničia.

Komunikácia nie je dobrá ani s niektorými arabskými krajinami, s ktorými máme uzavreté dvojstranné zmluvy (najmä Tunisko a Alžírsko). "Úspešnosť vybavenia dožiadania je minimálna a získanie reakcie druhého zmluvného štátu je veľmi zdĺhavé," hovorí ministerstvo. Určité ťažkosti v nedostatočnej komunikácii sa naďalej prejavujú aj v spolupráci s niektorými štátmi bývalej Juhoslávie (Bosna a Hercegovina, Kosovo), Talianskom a Francúzskom, najmä pri inštitúte odovzdania trestného konania. Vo vzťahu k USA zasa vznikajú problémy pri uskutočňovaní extradícií, dodáva ministerstvo zahraničných vecí.

Aj na týchto problémoch však podľa rezortu diplomacie gestori jednotlivých zmlúv pracujú a pripravujú sa riešenia. "Nie je preto potrebné na úrovni vlády Slovenskej republiky prijímať osobitné opatrenia," uzatvára správa.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Excentrická speváčka svoj parfum predstavila 13. septembra na šou v newyorskom Guggenheimovom múzeu.
pred 9 rokmi
Sprievod jej v Inchebe bude robiť orchester mesta Bratislavy Capella Istropolitana.
pred 5 rokmi
Svet si žiadal talianskych dirigentov ochotne predvádzajúcich svoj južanský temperament.
pred 7 rokmi
Ak máte chuť na dávku skutočného umenia, ste na správnej ceste. Je to plnohodnotný, z komerčného hľadiska trochu výstredný, avšak z toho umeleckého takmer dokonalý album.
pred 6 rokmi
ALCATEL ONETOUCH uvádza na slovenský trh chytré hodinky WATCH, ktoré ponúknu atraktívny dizajn a priaznivú cenu.
pred 10 rokmi
V knihe nájdete dojemné rozprávanie o vynálezcovi antikoncepčnej pilulky aj príbeh pioniera lahodných omáčok k cestovinám Howarda Moskowitza.
pred 7 rokmi
Britská kapela predstaví v Piešťanoch skladby zo svojho ostatného albumu The Weight Of Your Love (2013).
pred 9 rokmi
Za osem mesiacov tohto roka polícia eviduje 9 843 dopravných nehôd, čo je o 4 225 menej ako v rovnakom období minulého roka.