Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

SR bojuje proti testovaniu na zvieratách petíciou

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.10.2013

Celoeurópsku iniciatívu Stop vivisekcii možno podporiť na stránke www.stopvivisection.eu do 1. novembra.
SR bojuje proti testovaniu na zvieratách petíciou
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovensko sa zapojilo vo forme petície do celoeurópskej iniciatívy proti smernici Európskeho parlamentu o ochrane zvierat používaných na vedecké účely pod názvom Stop vivisekcii.

Na dosiahnutie stopky je za Slovensko potrebné získať 9 750 podpisov, pričom na podpisovanie zostáva čas do 1. novembra, agentúru SITA o tom informovala koordinátorka kampane z organizácie Sloboda zvierat, ktorá prebrala za Slovensko nad iniciatívou záštitu, Selma de Donnová. Doteraz petíciu za slovenskú stranu podpísalo 10 642 ľudí, čím bola prekročená povinná kvóta. "Stále však nie je dosiahnutý európsky milión podpisov, ktorý je pre úspech iniciatívy najdôležitejšou podmienkou, stále ich chýba 112 204," poznamenala.

Slovensko prekročilo minimum začiatkom októbra a pripojilo sa tak k Belgicku, Bulharsku, Maďarsku, Nemecku, Taliansku a Slovinsku, ktoré dosiahli 100 percent potrebných podpisov. Pre úspech iniciatívy je nevyhnutné, aby aspoň sedem členských štátov Európskej únie dosiahlo požadované minimum podpisov. "Táto podmienka je už splnená," doplnila. Iniciatívu možno podporiť na stránke www.stopvivisection.eu.

Vivisekcia je chirurgický zákrok či dlhodobejší experiment na zvierati vykonávaný zaživa a bez umŕtvenia. Iniciatíva Stop vivisekcii vznikla po protestoch európskych občanov proti schváleniu smernice Európskeho parlamentu z 22. septembra 2010 o ochrane zvierat používaných na vedecké účely. Občania v nej vyzývajú Európsku komisiu, aby kontroverznú smernicu zrušila a predložila nový návrh obsahujúci zákaz pokusov na zvieratách pri biomedicínskych a toxikologických výskumoch. "Bolesť a utrpenie bezbranných bytostí pri krutých pokusoch, medzi ktoré vivisekcia nepochybne patrí, musia byť jednoznačne označené za neprijateľné pre prax," poznamenala pre agentúru SITA Selma de Donnová z organizácie Sloboda zvierat.

Smernica EÚ neobmedzila týranie zvierat pri pokusoch, pričom politiky Európskej únie musia brať do úvahy potreby a ochranu zvierat ako cítiacich bytostí. Článok 13 Zmluvy o fungovaní Európskej únie hovorí "Pri formulovaní a vykonávaní politiky Únie v oblasti poľnohospodárstva, rybného hospodárstva, dopravy, vnútorného trhu, výskumu a technologického rozvoja a kozmického priestoru, berie Únia a členské štáty maximálny ohľad na požiadavky blaha zvierat ako cítiacich bytostí, pričom rešpektujú zákonné a správne ustanovenia a zvyky členských štátov týkajúce sa najmä náboženských rituálov, kultúrnych tradícií a regionálneho dedičstva.“ Podľa iniciátorov celoeurópskej petície Stop vivisekcii musí byť ochrana týchto práv uznaná ako priorita Európskej únie a zabezpečená jednotným právnym rámcom na európskej úrovni.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Celoeurópsku iniciatívu Stop vivisekcii možno podporiť na stránke www.stopvivisection.eu do 1. novembra. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/sr-bojuje-proti-testovaniu-na-zvieratach-peticiou/

Jedno z prvých piatich prikázaní, ktoré dal Boh Stvoriteľ prvým ľuďom žijúcim na zemi v čase Hjalfdara, bolo neublížiš žiadnemu z mojich tvorov na uspokojenie svojej ctižiadostivosti. Tak sa máme chovať k zvieratám.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Na začiatku roka zaznamenávame nárast obratov v predajniach Norbi Update. Ľudia sa asi zľaknú ručičky na váhe, alebo sami seba... no nie vždy dostatočne.
pred 5 rokmi
Zmeny v elektronickom výbere mýta, ktoré nadobudnú účinnosť začiatkom roka 2014, pocítia prakticky všetci prevádzkovatelia vozidiel nad 3,5 tony, ktorí sú povinní platiť mýto za spoplatnenú cestnú sieť.
pred 5 rokmi
Tuningová spoločnosť Anderson Germany pripravila pre nový Continental GT projekt Elegance Edition, ktorý zvýrazňuje športový imidž športovo luxusného kupé najvyššej triedy.
pred 6 rokmi
Vydavatelia a kníhkupci sa spojili, aby pripravili projekt Knižná mánia, v rámci ktorého predstavia za dva týždne 16 jedinečných noviniek.
pred 6 rokmi
Dôvodom má byť prijatie zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek.
pred 7 rokmi
Turek Sultan Kösen je s výškou 251 centimetrov zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najvyšší človek na svete.
pred 6 rokmi
Nečakaný minuloročný návrat Václava Neckářa prostredníctvom hitu Půlnoční zo soundtracku k filmu Alois Nebel má ďalšie pokračovanie - nový štúdiový album.
pred 11 rokmi
Vynikajúci off-road, výborný on-road, čo viac si priať? G-éčko, ako ho familiárne nazýva väčšina z nás patrí medzi čoraz vzácnejšiu partiu vymierajúcich dinosaurov.