Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

SR bojuje proti testovaniu na zvieratách petíciou

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.10.2013

Celoeurópsku iniciatívu Stop vivisekcii možno podporiť na stránke www.stopvivisection.eu do 1. novembra.
SR bojuje proti testovaniu na zvieratách petíciou
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovensko sa zapojilo vo forme petície do celoeurópskej iniciatívy proti smernici Európskeho parlamentu o ochrane zvierat používaných na vedecké účely pod názvom Stop vivisekcii.

Na dosiahnutie stopky je za Slovensko potrebné získať 9 750 podpisov, pričom na podpisovanie zostáva čas do 1. novembra, agentúru SITA o tom informovala koordinátorka kampane z organizácie Sloboda zvierat, ktorá prebrala za Slovensko nad iniciatívou záštitu, Selma de Donnová. Doteraz petíciu za slovenskú stranu podpísalo 10 642 ľudí, čím bola prekročená povinná kvóta. "Stále však nie je dosiahnutý európsky milión podpisov, ktorý je pre úspech iniciatívy najdôležitejšou podmienkou, stále ich chýba 112 204," poznamenala.

Slovensko prekročilo minimum začiatkom októbra a pripojilo sa tak k Belgicku, Bulharsku, Maďarsku, Nemecku, Taliansku a Slovinsku, ktoré dosiahli 100 percent potrebných podpisov. Pre úspech iniciatívy je nevyhnutné, aby aspoň sedem členských štátov Európskej únie dosiahlo požadované minimum podpisov. "Táto podmienka je už splnená," doplnila. Iniciatívu možno podporiť na stránke www.stopvivisection.eu.

Vivisekcia je chirurgický zákrok či dlhodobejší experiment na zvierati vykonávaný zaživa a bez umŕtvenia. Iniciatíva Stop vivisekcii vznikla po protestoch európskych občanov proti schváleniu smernice Európskeho parlamentu z 22. septembra 2010 o ochrane zvierat používaných na vedecké účely. Občania v nej vyzývajú Európsku komisiu, aby kontroverznú smernicu zrušila a predložila nový návrh obsahujúci zákaz pokusov na zvieratách pri biomedicínskych a toxikologických výskumoch. "Bolesť a utrpenie bezbranných bytostí pri krutých pokusoch, medzi ktoré vivisekcia nepochybne patrí, musia byť jednoznačne označené za neprijateľné pre prax," poznamenala pre agentúru SITA Selma de Donnová z organizácie Sloboda zvierat.

Smernica EÚ neobmedzila týranie zvierat pri pokusoch, pričom politiky Európskej únie musia brať do úvahy potreby a ochranu zvierat ako cítiacich bytostí. Článok 13 Zmluvy o fungovaní Európskej únie hovorí "Pri formulovaní a vykonávaní politiky Únie v oblasti poľnohospodárstva, rybného hospodárstva, dopravy, vnútorného trhu, výskumu a technologického rozvoja a kozmického priestoru, berie Únia a členské štáty maximálny ohľad na požiadavky blaha zvierat ako cítiacich bytostí, pričom rešpektujú zákonné a správne ustanovenia a zvyky členských štátov týkajúce sa najmä náboženských rituálov, kultúrnych tradícií a regionálneho dedičstva.“ Podľa iniciátorov celoeurópskej petície Stop vivisekcii musí byť ochrana týchto práv uznaná ako priorita Európskej únie a zabezpečená jednotným právnym rámcom na európskej úrovni.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Celoeurópsku iniciatívu Stop vivisekcii možno podporiť na stránke www.stopvivisection.eu do 1. novembra. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/sr-bojuje-proti-testovaniu-na-zvieratach-peticiou/

Jedno z prvých piatich prikázaní, ktoré dal Boh Stvoriteľ prvým ľuďom žijúcim na zemi v čase Hjalfdara, bolo neublížiš žiadnemu z mojich tvorov na uspokojenie svojej ctižiadostivosti. Tak sa máme chovať k zvieratám.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Autorom hudby k jedinečnému filmu Len Boh odpúšťa je Cliff Martinez. Soundtrack prináša 17 trackov, z toho 104 piesní je scénických a tri si klasické spievané skladby.
pred 6 rokmi
Slovenský raper Suvereno si v auguste vyčlenil, popri koncertovaní a príprave nového albumu Alchymista, tri a pol týždňa, ktoré strávil v thajských destináciách.
pred 6 rokmi
Speváčka Vanda sa po úspechu prvého videoklipu k piesni Not Today, v hlavnej úlohe s herečkou Gabikou Marcinkovou, vybrala na turné Vanda Astrology Promo Tour 2013 po slovenských mestách.
pred 5 rokmi
Americká trojica Cash Cash slávi úspech so singlom Take Me Home. Najlepšie sa nahrávke darí v Austrálii, kde jej predaj prekročil magickú hranicu 70 tisíc kusov. A tak získali platinový certifikát.
pred 6 rokmi
Skratkou GTI sa od roku 1976 označuje mimoriadne temperamentné prevedenie Volkswagenu Golf.
pred 7 rokmi
Baroness vystúpia v Strahovskej Sedmičke 3. augusta 2012.
pred 6 rokmi
Cigáni idú do volieb sú príbehom Vlada Sendreia, Róma s minulosťou bitkára, v súčasnosti hyperaktívneho aktivistu v treťom sektore, kultúre, lídra skupiny Kokavakére Lavutáris.
pred 7 rokmi
Skupina No Name sa aktuálne objavuje v rádiách s novým singlom - názov skladby je Svetlo a je v poradí treťou skladbou v rádiovom éteri, ktorú kapela nahrala na stále aktuálny Nový album.