Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sprísnené sankcie nie sú podľa Jahnátka likvidačné

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 01.10.2013

Zvýšené pokuty MPRV SR nevníma ani ako motiváciu pre obchodné reťazce
Sprísnené sankcie nie sú podľa Jahnátka likvidačné
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zvýšené pokuty za predaj potravín po dátume spotreby alebo po dátume trvanlivosti nie sú likvidačné. Skonštatoval to na pondelňajšej tlačovej besede ku výsledkom kontrol potravín minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek Podľa neho sankcie dostatočne nemotivujú obchodné reťazce, aby dodržiavali predpisy. Pripisuje to skutočnosti, že ešte nepadli veľké pokuty. "Máme rozpracované štyri miliónové pokuty, no musí to ísť cez odvolacie konanie," informoval Jahnátek.

V období od 1. júna do 15. septembra 2013 vykonali inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR celkovo 10 840 kontrol. Z toho pri 1 910 kontrolách inšpektori zistili nedostatky, čo v priemere predstavuje 17,62 %. Pri bežných kontrolách počas pracovného času sa nedostatky vyskytli v 15,5 % prípadov. Najhoršie podľa zistení inšpektorov dopadli kontroly mimo pracovného času, kde nedostatky identifikovali pri 54,81 % prípadov.

"Po pracovnej dobe nedochádza k žiadnemu zlepšeniu v oblasti kvality predaja potravín," povedal Jahnátek. Ako ďalej uviedol, hypermarkety mali nedostatky až na úrovni 55,15 %. V sledovanom období najhoršie výsledky z nich vykázal Carrefour, ktorý mal nedostatky na úrovni 36,36 %. Druhé najhoršie podľa údajov rezortu pôdohospodárstva bolo Tesco s 34,79 % a tretia skončila sieť CBA s nedostatkami na úrovni 31,14 %. V porovnaní s výsledkami, ktoré prezentovalo ministerstvo v júni tohto roka, si najviac pohoršila sieť predajní CBA.

Svetlou výnimkou podľa Jahnátka je reťazec Metro, ktorý si polepšil z júnových 60 % nedostatkov na 10 % nedostatkov v sledovanom období. Podľa zistení najčastejšími pochybeniami v predajniach boli problémy s hygienou prevádzok, predaj po dátume spotreby alebo minimálnej trvanlivosti a hygiena skladovania.

Celkovo za dva a pol mesiaca inšpektori udelili 915 blokových pokút vo výške 28 382 eur. Právoplatne bolo ukončených 639 správnych konaní vo výške 640 341 eur.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Skupina postupne navštívi Bratislavu, Trenčín, Piešťany, Liptovský Mikuláš, Poprad, Košice, Martin, Dolný Kubín, Detvu, Topoľčany, Michalovce, Sabinov, Banskú Bystricu a Nitru.
pred 7 rokmi
Doba pokročila a DeFuckTo sa teraz hlási s druhou ochutnávkou v podobe pecky "U mě dobrý".
pred 5 rokmi
Akčný spevák a muzikálový herec Thomas Puskailer má na konte ďalší úspech! V najprestížnejšej televíznej hitparáde Česka a Slovenska „Očko Chart“ preskočil Justina Biebera!
pred 5 rokmi
Pred 37 rokmi bola zavraždená študentka medicíny Ľudmila Cervanová, dcéra plukovníka Cervana, ktorý sa zúčastnil na niekoľkých utajených misiách v arabských krajinách.
pred 6 rokmi
Ak hľadáte len slovenské a české e-knihy, tu už nie je výber taký veľký, ale poradíme aj tak.
pred 9 rokmi
Prvý elektromobil schopný jazdiť kamkoľvek a kedykoľvek
pred 11 rokmi
Dovolím si tvrdiť, že zatiaľ stále najaktívnejší a v mnohých smeroch jednoznačne najlepší česko-slovenský pesničkár Jaromír Nohavica sa rozhodol, že sa svojim fanúšikom pripomenie nielen hudobne .
pred 7 rokmi
HVIEZDNY VEČER v košickej STEEL Aréne sa bude niesť v znamení charitatívneho posolstva. V rámci benefičného koncertu ho prídu 15. mája podporiť Eva Urbanová, Miroslav Dvorský a Nela Pocisková.