Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Spory pri organizovaní hudobných akcií zmierni novela

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.10.2012

Poslanci NR SR za stranu Smer-SD navrhujú v novele autorského zákona zmeny v nahlasovaní hudobných diel, ktoré verejne odznejú na kultúrnom podujatí.
Spory pri organizovaní hudobných akcií zmierni novela
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Poslanci NR SR za stranu Smer-SD navrhujú v novele autorského zákona zmeny v nahlasovaní hudobných diel, ktoré verejne odznejú na kultúrnom podujatí.

Predísť prípadným sporom organizátorov kultúrnych podujatí s organizáciami kolektívnej správy autorských práv je cieľom poslaneckého návrhu novely autorského zákona. Návrh od poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD Dušana Jarjabka, Jána Senka, Štefana Gašparoviča, Petra Náhlika, Viery Mazúrovej, Miroslava Číža a Petra Fitza je do 12. októbra v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Poslanci menia jeden článok v súčasnosti platného autorského zákona. Týka sa nahlasovania hudobných diel, ktoré verejne odznejú na kultúrnom podujatí, na organizácie kolektívnej správy. Malú novelu autorského zákona po sporoch medzi SOZA a viacerými obcami avizoval minister kultúry Marek Maďarič ešte pred letnými prázdninami.

Podľa návrhu v programoch kultúrnych akcií, ktoré nahlasujú ich usporiadatelia na organizácie kolektívnej správy ešte pred ich konaním, už napríklad nemusí byť popri názve aj meno autora hudobného diela. Postačí iba údaj o autorstve. Platný zákon "nereflektuje skutočnosť, že dielo môže byť pseudonymné, anonymné, alebo autor nemusí byť známy. Tiež môže ísť o dielo, ktoré nemá autora, najmä v prípade folklórnych diel," píše v stanovisku k návrhu ministerstvo kultúry. V návrhu tiež poslanci vypustili lehotu pre organizátora na nahlásenie zoznamu hudobných diel organizácii kolektívnej správy. Organizátor tak podľa platného zákona musí spraviť najneskôr desať dní pred akciou. Podľa poslaneckého návrhu stačí, ak tak urobí pred jej konaním.

"Program sa často tvorí a dotvára aj krátko pred uskutočnením podujatia alebo môže dôjsť k zmenám programu aj tesne pred jeho uskutočnením," komentuje ďalej návrh v predkladacej správe ministerstvo kultúry. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že by bolo vhodné nahlásiť program aspoň jeden deň pred konaním podujatia. Poslanci tiež chcú, aby nenahlásenie zoznamu diel neznamenalo automaticky, že ide o diela, ku ktorým právo na verejné vykonanie spravuje organizácia kolektívnej správy. Usporiadateľ bude mať priestor na to, aby preukázal opak. Ak návrh prejde legislatívnym procesom, mohol by platiť 1. novembra. Ministerstvo kultúry však v svojich pripomienkach v sprievodnej správe k návrhu uvádza ako reálnejší termín 1. december.

Minister kultúry Marek Maďarič 7. júna informoval o tom, že ministerstvo kultúry našlo rýchle legislatívne riešenie, ktoré by už koncom tohto roka zabránilo opakovaniu absurdných prípadov, aké sa stali medzi Slovenským ochranným zväzom autorským pre práva k hudobným dielam (SOZA) a napríklad obcami Pohorelá či Heľpa. Avizoval, že cez poslanecký návrh parlamentu posunie novelu autorského zákona, ktorá umožní usporiadateľovi verejného kultúrneho podujatia aj v prípade, že si vopred nesplní oznamovaciu povinnosť, dodatočne preukázať, že na jeho kultúrnej akcii nepoužil chránené diela. Organizácia kolektívnej správy, ako je napríklad SOZA, potom nebude môcť od neho vymáhať platby súvisiace s touto akciou.

Čiastkové novely nie sú podľa Mareka Maďariča v prípade autorského zákona ideálne, autorský zákon je totiž jeden z najzložitejších zákonov. Minister pripomenul, že jednou z jeho priorít je príprava úplne nového autorského zákona. Do legislatívneho procesu nový zákon predložia v druhej polovici tohto volebného obdobia. Nový autorský zákon bude nielen reagovať na súčasné potreby ochrany práv autorov a ďalších nositeľov práv, ale aj na nové spôsoby a prístupy k používaniu chránených obsahov v digitálnom veku a bude podporovať kreativitu a tvorivosť autorov. Rýchle riešenie nie je jednoduché, keďže oblasť výnimiek a obmedzení je harmonizovaná v rámci práva Európskej únie a priestor pre národné úpravy je teda jasne vymedzený. Nový zákon by mohol byť účinný v roku 2015.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Viete si predstaviť dokonalú symbiózu súčasnej pop music a tradičného folklórneho tanca? Toto zriedkavé spojenie učarovalo skupine LAVAGANCE a SĽUK-u. Výsledkom je nádherná nová a hlavne rýdzo slovenská „PRINCESS OF THE LIGHT“.
pred 6 rokmi
Kayah však opäť prekvapila a namiesto uberania sa komerčným smerom a návratu do hitparád, rozhodla sa vydať nahrávku, ktorou hravo očarí nielen doma.
pred 5 rokmi
Napriek tomu, že má charizmatická britská speváčka Florence Welch so svojím projektom Florence + The Machine na konte doposiaľ len dva albumy, jej hudba si získala milióny fanúšikov po celom svete.
pred 7 rokmi
Každé mesačné kolo prinesie zaujímavé ceny. Absolútny víťaz pocestuje do Štrasburgu.
pred 8 rokmi
Už zajtra, 10. februára, sa v košickej Steel aréne predstaví Popoluška - nový český muzikál na ľade s hviezdnym herecko - speváckym a medzinárodným krasokorčuliarskym obsadením.
pred 7 rokmi
Rafinovaným tučniakom sa s pomocou hrubej šimpanzej sily podarilo opraviť lietadlo, v ktorom naši hrdinovia havarovali počas preletu z Madagaskaru do Afriky, a vyrazili si užívať do kasína v Monte Carle...
pred 8 rokmi
Slovenskú legendu Richarda Müllera čaká náročná jeseň. Chystá sa nakrúcať klip k skladbe Pichľavá, ktorá je tretím singlom z albumu Ešte.
pred 7 rokmi
Partia spolužiakov je pozvaná na pobyt do kúpeľov. Pritom však zažíva veľa peripetií, vtipných situácií, ale aj osobných drám.