Ostatné policajné zložky sa pri psychotestoch riadia zákonmi.
Zdroj obrázku: SITA
Policajti špecializovaných útvarov chodia na psychotesty každé tri roky. Ostatní policajti každých päť, respektíve desať rokov, ako to predpisuje zákon. Rezort vnútra nevylučuje častejšie testovanie.
Agentúru SITA informovala
Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Po tragédii v Hurbanove psychológ a súdny znalec
Anton Heretik pre SITA uviedol, že policajti by sa mali trénovať v schopnostiach ovládať svoju agresivitu. Podľa jeho informácií nie sú priebežne trénovaní v zvládaní konfliktných situácií. Podľa
Hattalovej riešia policajti možné modelové situácie v rámci služobnej prípravy, na ktorej sa zúčastňujú počas celej služby.
Povinnosť absolvovať
psychotesty každé tri roky vyplýva z interného nariadenia a týka sa napríklad
"kukláčov",
ochranky či
Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Ostatné policajné zložky sa podrobujú psychotestom, tak, ako to predpisujú zákony. Všetci policajti, ktorí šoférujú autá s majákmi, musia
každých päť rokov prejsť dopravno-psychologickým vyšetrením. Nariaďuje to zákon o cestnej premávke.
Ľudia s právom nosiť zbraň sa musia zase na základe zákona o strelných zbraniach a strelive podrobiť vyšetreniam klinickým psychológom každých desať rokov.
„Je možnosť aj individuálnych vyšetrení v prípade, ak o ne požiada konkrétny policajt,“ uviedla
Hattalová. Psychologické preverovanie policajtov pozostáva z dvoch častí – z výkonovej, kde sa skúma logické myslenie, pamäť, pozornosť a rýchlosť reakcií, a to najmä pri dopravno-psychlogických vyšetreniach, a potom z osobnostnej časti, kde sa preveruje psychická stabilita a reagovanie v záťažových situáciách.
Intenzita psychotestov u štátnych policajtov by sa mohla zvýšiť, rezort vnútra to nevylučuje.
"Nové vedenie rezortu bude situáciu v tomto smere analyzovať," povedala
Hattalová.