Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Šoféri s viac ako promile v krvi by mali ísť na vyšetrenie

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.04.2012

Podľa novely cestného zákona polícia disponuje nástrojom, prostredníctvom ktorého môžu poslať šoférov jazdiacich pod vplyvom alkoholu na psychiatrické vyšetrenie.
Šoféri s viac ako promile v krvi by mali ísť na vyšetrenie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Aby novela cestného zákona bola skutočne bariérou pre vodičov závislých od alkoholu, je potrebné, aby každý vodič prichytený pri jazde pod vplyvom alkoholu minimálne nad jedno promile bol policajtom poslaný na psychiatrické vyšetrenie, kde lekár posúdi, či je závislý od alkoholu, alebo nie. Povedal to dnes na tlačovej besede riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

„Zmysel je v tom, aby sa ľudia jazdiaci pod vplyvom alkoholu automaticky nevracali späť na cestu a neohrozovali seba, prípadne ostatných vodičov či chodcov a účastníkov cestnej premávky a samozrejme ani majetok,“ skonštatoval Okruhlica. Podľa neho by polícia mala na psychiatrické vyšetrenie posielať minimálne ľudí, ktorí mali pri jazde jedno promile alkoholu v krvi, čo je na Slovensku považované za trestný čin. Sám by ale privítal, ak by sa hranica, pri ktorej by ľudí podrobili psychiatrickému vyšetreniu, znížila na 0,5 promile. Podľa Okruhlicu súčasne ale treba zdôrazniť, že nulová tolerancia alkoholu je príliš reštriktívna a uvítal by zvýšenie limitu na 0,2 promile.

Novela cestného zákona, účinná od novembra minulého roku, priniesla policajtom nástroj, prostredníctvom ktorého môžu poslať šoféra prichyteného pri jazde pod vplyvom alkoholu na psychiatrické vyšetrenie, pri ktorom odborník posúdi, či je daný šofér závislý od alkoholu, alebo nie. Ak lekár zistí závislosť, vodičovi sa naordinuje liečenie a súčasne mu dopravný inšpektorát odoberie vodičský preukaz. Ten môže opätovne nadobudnúť po absolvovaní liečby. „Človek, ktorý je abstinujúci, môže riadiť motorové vozidlo,“ uviedol na margo Okruhlica. V inom prípade, ak lekár pri psychiatrickom vyšetrení závislosť u šoféra nezistí, polícia takémuto vodičovi nariadi sériu psychologických osvetových prednášok, pričom podmienečne vodičským preukazom disponuje. Keď ale povinné prednášky vodič odignoruje, vodičský preukaz mu môže byť odobratý.
 
Okruhlica vidí problém v tom, že zo znenia novely cestného zákona nie je celkom jasné, či policajt má povinnosť poslať vodiča jazdiaceho pod vplyvom alkoholu na psychiatrické vyšetrenie, alebo nie. V druhom rade nie je jasné ani to, aké množstvo alkoholu musí mať vodič v krvi, aby bol na vyšetrenie poslaný. Okruhlica poukázal na predpis s tým, že v novele je uvedené, že policajt „môže“ rozhodnúť, či pošle vodiča na preskúmanie zdravotného stavu. „Nie je jasné, na akom princípe to funguje, pretože k nám posielajú aj vodičov, ktorí mali pod jedno promile, a nevieme, či poslali na vyšetrenie všetkých, ktorých pod vplyvom alkoholu prichytili,“ dodala zástupkyňa riaditeľa centra Jaroslava Struňáková.

Ďalším problémom, ktorý odborníci vidia, je absencia akejsi centrálnej evidencie, kde by boli zaznačení všetci tí, ktorí jazdili pod vplyvom a majú sa podrobiť psychiatrickému vyšetreniu. Ako Okruhlica dodal, za prvé dva mesiace platnosti novely polícia obvinila viac ako 900 vodičov šoférujúcich pod vplyvom viac ako jedného promile alkoholu (z toho 96 v bratislavskom kraji). Do samotného bratislavského centra prišlo na vyšetrenie len 26 ľudí. Pri 39 percentách zistili závislosť. Okruhlica sa však pýta, kde zmizli tí ostatní, u ktorých sa zistila prítomnosť viac ako jedného promile alkoholu?

Struňáková priblížila, že samotné vyšetrenie nie je jednorazové, ale zahŕňa napríklad laboratórne vyšetrenia, krvné testy, psychiatrické vyšetrenie či pravidelné kontroly. „Vyšetrenie je komplexné ... kým sa definitívne vyjadríme,“ dodala.

Okruhlica predpokladá, že novela bude mať pozitívny účinok. „Množstvo (šoférujúcich pod vplyvom alkoholu) by malo postupne klesať. Jednak preto, že sa vychytajú tí, ktorí majú problémy a nebudú sa vracať na cesty a nebudú opakovane piť. A tí, ktorí majú problém, ale sú schopní ho sami zvládnuť, začnú sami abstinovať. Efekt by sa mal dostaviť a znížiť sa nehodovosť,“ zhodnotil Okruhlica novelu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Fínska kapela, ktorá v roku 2006 triumfovala v Eurovízii, sa na Slovensku v minulosti ukázala už niekoľkokrát.
pred 6 rokmi
Kruh sa uzatvára. V prípade skupiny ABBA v istom slova zmysle takmer doslovne.
pred 5 rokmi
V KINÁCH OD 29. OKTÓBRA 2015
pred 8 rokmi
Až vyjde mesiac je diabolsky dobre nakrútený film, s vynikajúcimi hereckými výkonmi, skvelým obsadením a niekoľkými silnými nezabudnuteľnými momentmi.
pred 6 rokmi
Spevák Seal pripravil nový album. Platňu nazval jednoducho 7 a vydá ju 6. novembra 2015.
pred 9 rokmi
V laboratóriu parížskej univerzity sa odohrá rituálna vražda: profesorovi biológie Jérômovi Frostovi niekto odreže hlavu a na krk mu prišije hlavu potkana...
pred 8 rokmi
V treťom kvartáli celosvetový odbyt osobných počítačov klesol o 8,6 %. Pozíciu najväčšieho výrobcu si udržala čínska spoločnosť Lenovo.
pred 10 rokmi
Volkswagen predviedol na IAA 2011 Beetle R Concept